Sağlık Rehberi

Hormonlar genel olarak organların fonksiyonlarını düzenleyen, belirli dokuların belirli şekilde davranmalarını söyleyen özel kimyasal habercilerdir.

Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hastalık adını rahimin iç tabakasını döşeyen ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen ''endometrium'' dokusundan almaktadır.

Bebeğin kromozom yapısını kesin olarak anlayabilmek için bebeğin eşinden alınan küçük bir hücre örneğidir.

Ağız kokusu altı yaşındaki çocuktan seksen yaşındaki erişkine kadar görülebilmekte ya da hayatlarının bazı dönemlerinde karşılaşılabilen problem yaratmaktadır.

Böbrek üstü bezinin korteks bölgesinden salgılanan glukokortikoid hormonların aşırı miktarda üretilmesi sonucu ortaya çıkan klinik tablodur.

Hastalığın ortaya çıkması insanlık tarihi ile birlikte zamanımızdan yaklaşık 10.000 yıl önce tarımın başladığı Orta Doğu, Mezopotamya, Anadolu topaklarına dayanır.

Gut hastalığının temel sebebi yeme içme alışkanlıklarıdır. Dengesiz beslenme ve bazı gıdaların gereğinden fazla alınıp, bazılarının yetersiz alınması bu hastalığa yol açabilir.

Dünya üzerinde şimdiye kadar yaklaşık 800 kişide tespit edilebilen kaçış sendromu, nadir görülen hastalıklar sınıfında yer alıyor. İlk defa Dr. Bayard Clarkson tarafından 1960 yılında keşfedilen hastalığa literatürde "Clarkson" deniliyor.

AIDS, çoğu kişinin ismine aşina olduğu halde anlamını tam olarak bilmediği hastalıklardan biri. Sinsi bir şekilde vücuda bulaşıp ilerleyen HIV virüsü, önlemi zamanında alınmadığı takdirde hastaları ölüme kadar götürebiliyor.

Ekşime ve yanma normal kişilerde de yediklerine bağlı olarak zaman zaman ortaya çıkabilir ancak sürekli olması ya da sık tekrarlaması durumunda bir hekimin görüşü alınmalıdır.

Kabızlık modern çağın sık rastlanılan bir hastalığıdır. Aslında hastalık değil bir durum olduğunu da söylemek mümkündür. Bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabildiği gibi tek başına ve başka bir hastalık olmaksızın da görülebilir.

Lösemiler, 100.000’de bir görülen, daha çok ileri yaşta erişkinleri tutan tehlikeli hastalıklardır. Çocuklarda nadirdir, çocuklarda görülen tipleri neyse ki %80-90 tam tedavi olabilmektedir.

Vücudun herhangi bir yerinde gelişen kanamalarda kanın damar dışına akmasını engelleyen mekanizmaya pıhtılaşma yani hemostaz denir.

Miyelodisplastik sendrom kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması ve normal formlarından farklı bir gelişim göstermeleri ile karakterize durumdur.

Miyop, tedavi edilebilen, gözlerin yakını rahat görebildiği, uzağı net olarak göremediği bir göz rahatsızlığıdır. Latince'de kısık göz anlamına gelen miyop, kişilerin uzağı görememesi nedeniyle göz kaslarını kısarak kullanması sonucu bu adı almıştır.