Sağlık Rehberi

Pnömotoraks akciğerde yırtılma meydana gelmesi sonucunda göğüs boşluğunda hava birikmesi anlamına gelir.

İltihaplı bir romatizma hastalığı olan Ankilozan Spondilit (AS) genellikle ergenlik ve erken erişkinlikte ortaya çıkar. Omurganın alt ucu ile leğen kemiği arasındaki eklemleri, omurgayı, kemiklere yapışan kas uçlarını ve bağları, göğüs kafesini ve en sık omuz ve kalça olmak üzere diğer eklemleri etkileyebilen sistemik iltihabi romatizmal bir hastalıktır.

Astigmatizma, çoğu kez korneadaki şekil bozukluğunabağlıdır. Basitçe korneanın yumurta biçiminde olma durumudur.

Yeme bozuklukları temelde psikiyatrik rahatsızlıkların dışa yansıması olarak görülmesi gereken durumlardır.

ushing sendromunun aksine Addison hastalığında adrenal bezin korteks kısmının yeterli steroid hormonu üretemez.

Bordatella pertussis adındaki bakterinin yol açtığı, hava yolu ile bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Kızınız akranlarına göre kısa boylu ise, 13 yaşına gelmesine rağmen henüz göğüs gelişimi yoksa, 16 yaşına gelmesine rağmen adet kanaması başlamamışsa Turner Sendromu olabilir.

Sistoskopi idrar yollarının doğrudan görülmesini ve tedavi edilmesini sağlar. Bu işlemde elastik fiber optik bir borucuk ile idrar kanalından girilir ve mesane ile alt idrar yolu görsel olarak incelenir.

Beşinci hastalık etkeni Parvovirüs B19 olan çocukluk çağının viral döküntülü hastalığıdır. Daha fazla 5 yaş üstü çocuklarda hastalık yapan Beşinci hastalığın aşısı yoktur.

Roseola inafantum adı ile de bilinen hastalık, Herpes virus tip 6’nın neden olduğu döküntülü  bir enfeksiyondur. Genellikle 6 ay-3 yaş grubu çocuklarda sık görülür.

Sintigrafi; radyoaktif bir maddenin vücuda; damar, ağız ya da diğer yollar ile verilmesinden sonra özel kameralar ile görüntülendiği tanı yöntemidir.

En sık okul çağı  4-8 yaş arası çocuklarda görülen, toksin üreten beta streptokok bakteri toksininin boğaz nadiren de deri enfeksiyonu  sonrasında oluşturduğu döküntülü hastalıktır.

Mantar hastalığı, bulaşıcı olan ve cildinizin dış yüzeyindeki hücrelerde yaşayan mantar denilen parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyondur.

Vücudun belirli bir bölgesinde hastalık şüphesi olduğunda mikroskopik incelemeler ve araştırmalar yapılması için hastadan teşhis koymak üzere örnek hücre veya doku alınmasına biyopsi denir. 

Varikosel testisten kirli kanı uzaklaştıran toplardamarların genişlemesi ve bu nedenle görevlerini yerine getirememeleridir.

Yumuşak dokuda kendini gösteren kas tutukluğu ve romatizmal ağrıları ifade eden fibromiyalji daha çok 25-55 yaş aralığında olan kişilerde ve özellikle kadınlarda sıklıkla rastlanan bir rahatsızlık.