Sağlık Rehberi

Anne adaylarının diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu 24-28. gebelik haftalarında, şeker hastalığı tarama testi yaptırmaları gerekir.

Yenidoğan tarama testleri ile hayatın ilk aylarında belirti vermeyen, ilerde bebek için ciddi sonuçlar doğurabilecek doğumsal hastalıkların tespiti amacıyla yapılır.

Mol gebeliği, halk arasında bilinen adıyla "Üzüm Gebeliği", erken gebelikte görülen, plasentanın anormal gelişim gösterdiği ve plasentanın rahim içinde üzüm tanesi şeklinde bol miktarda oluşumlar göstermesiyle ortaya çıkan bir tablodur.

Uyku sırasında gürültülü soluk alıp ve bunun sonucu duyulan sese horlama denir.

Vajinismus; vajina girişindeki kasların kasılması sonucu, cinsel birleşme girişiminin olanaksız hale geldiği ya da son derece ağrılı olduğu bir cinsel işlev bozukluğudur.

Hazımsızlık olduğu zaman karında dolgunluk, basınç, ağrı, mide yanması, geğirme, gerginlik veya şişkinlik olabilir.

Bazen sadece beyaz estetik, yani dişlere müdahale yeterli olmayabiliyor. Dişi saran dokuların estetiğine "kırmızı estetik" deniyor.

Ateş ve deride kırmızılıklara yol açması bakımından kızamığa benzeyen kızamıkçıkta kızmamıktan farklı olarak soğuk algınlığı görülmez.

Psikoterapi, kişinin duygusal ve davranışsal problemlerini bir uzman eşliğinde çözme ve genel iyilik halini artırma amaçlı bir psikolojik destek sürecidir.

Morfinin omuriliğe yakın bölgelere doğrudan verilmesi durumunda ağızdan verilmesi ya da kalçadan enjekte edilmesine oranla 10 hatta 100 kat daha fazla ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Normalde sürekli hareket halinde olan bağırsağın, bir kısmını hareketsiz bırakan bir engel durumunda, kendi içerisine doğru hareketi sürdürüp sıkışma durumuna halk arasında bağırsak düğümlenmesi hastalığı denmektedir. 

Sarkoidoz başta akciğerler olmak üzere birçok organda tutuluma yol açabilen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır ve en çok 20-40 yaş arasında rastlanır.

Karaciğer tarafından üretilen bir protein olan albuminin normalin altındaki düzeyleri birçok kronik karaciğer hastalığı ve siroz ile ilişkilendirilir.

Yüksek bilirubin düzeyleri genelde safra akımının tıkanmasına veya safranın karaciğer tarafından işlenmesinde bir bozukluk olduğuna işaret edebilir

Yüksek alkalen fosfataz (safrada bulunan bir enzim) düzeyleri, genellikle safra akımında bir tıkanmaya, karaciğer hasarına veya bazı kanserlere işaret eder.

Kemiklerin gelişiminde önemli rol oynayan kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin yetersizliği sonucu bağlı ortaya çıkan hastalığa raşitizm denir.