Sağlık Rehberi

Osteoartrit eklem iltihabıdır. Eklem kıkırdaklarında bozulma, yıpranma, aşınma ile karakterizedir. Sonuç olarak, eklemde harabiyet başlar ve eklemde şişlik, ağrı oluşur.

Uyuz hastalığı, tüm dünyada yaygın olarak görülen cilt hastalıklarından biridir. Tam adı "sarcoptes scabiei von hominis" olan bir tür akarın neden olduğu hastalık, kaşıntı ve döküntü ile karakterizedir.

Karsinoid sendrom gastrointestinal sistem kaynaklı karsinoid tümörlü hastaların % 10’unu etkileyen klinik tablodur. Hastalarda ishal, yüz ve üst gövdede saniyeler içinde oluşan birkaç dakika süren kızarma (flushing) görülür. Bazı besinler, alkol ve duygusal stres bu klinik tabloyu tetikler.

Omuzda geçmek bilmeyen ağrı veya tutulma hissi ile ortaya çıkan sorundur. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da denir.

Omuz çevresi kas yırtıkları ortopedide sık karşılaşılan sorunlardandır. Rotator manşet adı verilen omuzu çevreleyen kas grubu genç hastalarda şiddetli bir düşme veya travma sonrasına, yaşlı hastalarda ise aşınma/yıpranmaya bağlı olarak yırtılabilir.

Gamma Knife 1968 yılından bu yana beyin tümörleri, beyin damarsal anomalileri ve hareket hastalıkları tedavisi için kullanılmaktadır.

Normalde idrar kanalı (üretra) penis ucunda sonlanması gerekirken, hipospadiaslı çocuklarda penisin içindeki idrar kanalı daha kısadır ve idrar kanalı penisin ucu yerine daha alt kısmında sonlanır.

Sünnet mutlaka çocuk cerrahları tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Bu ameliyatta penisin ucunda yer alan "prepisyum" denilen doku parçası çıkarılır.

İnce bağırsak, mide ile kalın bağırsağı birbirine bağlayan sindirim sistemi organıdır. Besinlerin sindirim ve emilimi, yaklaşık 7 metre uzunluğunda olan bu organda gerçekleşir. İnce bağırsak, karın boşluğunun orta-alt kısmında yer alır. 

Anjiyografi kelime anlamı olarak damarların görüntülenmesidir. Kalp damarları görüntüleniyorsa buna kalp, boyun damarları görüntüleniyorsa boyun damarı veya bacak damarları için bacak damarı anjiyosu adı verilir.

Myomlar kadınlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Myomlar rahimin (uterus) kendisini oluşturan düz kas dokusundan kaynaklanırlar. Kötü huylu (sarkom) olma ihtimali %1'den daha azdır.

Vajinada kaşıntı oluşumun en önemli sebebi antibiyotik, doğum kontrol hapı kullanımı ve bağışıklık sistemini güçsüzleştiren durumların vajinada yararlı bakterileri öldürerek zararlı bakteriler ya da mantarlar için uygun ortam yaratmasıdır.

Hipofiz bezi beynin ön kısmının altında, gözlerin arkasında yer alır. Vücudunun çalışması için çok önemi olan, fasülye büyüklüğünde çok küçük bir bezdir.

Anne sütü bebek için en uygun besindir. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700 – 800 ml süt salgılamaktadır. Emzirme döneminde süt salgılanması kadının normal gereksinmesinden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir.