Sağlık Rehberi

Kötü huylu bir tümör olan Mezotelyoma; kalp, akciğerler ve karın bölgesindeki organları çevreleyen zardan kaynaklanan bir hastalıktır. Diğer adı “Akciğer zarı kanseri” olan mezotelyoma, genellikle asbest adındaki kanserojen minerale maruz kalan kişilerde görülmektedir.

Meme kadın bedeninde hormonal değişime bağlı olarak birçok durum ve hastalık meydana gelebilir.

Aile danışmanı, ilişkiler açısından sorunları olan insanların evlilik, boşanma,hastalık süreci, çocuklar ve aile ile ilgili kişisel ya da kişiler arası yaşanan sorunların üstesinden gelmelerine hizmet etmektedir.

Dişlerde oluşan çürüklerin temizlenerek, kaybedilen diş dokusunun çeşitli malzemeler kullanılarak restore edilmesi işlemine ‘dolgu’ denir

Romatizma kaslardan ve artrit ise eklemlerden kaynaklanan ağrılara verilen isimdir. Bütün artrit tipleri ve yumuşak dokudan kaynaklanan hastalıklar romatizmal hastalıklar olarak nitelendirilir.

İleri evrede eklemde kireçlenme oluşmuşsa  1. metatarsofalengeal ekleme protez uygulaması yada artrodez dediğimiz eklem dondurma operasyonu uygulanır. Eklem dondurma operasyonu sonrasında ilgili eklemde hiç hareket olmaz ve  hastalarda ağrı tamamen ortadan kalkar.

Çene eklem rahatsızlıkları farmakolojik, fizik tedavi, elektron, ultrason gibi çeşitli konservatif tedavilerle tedavi edilmiş olsa da en etkili sonuç cerrahi tedavi olan artrosentez ile alınmaktadır.

Kan, kaynağı insan olan yaşamsal bir sıvıdır ve üretimi yalnızca insan vücudunca mümkündür. Yaşam sıvısı olarak adlandırılabilecek bu sıvının bir denge ve düzen içerisinde sağlıklı bir şekilde üretilebilmesi için yapısında yer alan vitamin ve minerallerin vücuda yeterli miktarda alınması gerekir.

Vajinismus; vajina girişindeki kasların kasılması sonucu, cinsel birleşme girişiminin olanaksız hale geldiği ya da son derece ağrılı olduğu bir cinsel işlev bozukluğudur. Çözümünde profesyonel  yardım almayı gerektirir.

Ağrı duyusu, insan için yararlı ve zorunlu bir uyarı sistemidir. Ancak, bazı durumlarda bu duyu uyaran olma özelliğini kaybedip, yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen ve bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalık karakterine dönüşebilmektedir.

Topuğun alt bölümündeki ağrı ve topuğun arka bölümündeki ağrı. Alt bölüm ağrılarında ağrılar topuktan başparmağa uzanan plantar fasia olarak adlandırılan adalede oluşur. Eğer topuğunuzun arkasında ağrı varsa, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı bölgede enflamasyonu söz konusudur.

Ankilozan spondilit ilerleyici, ağrılı, en sık olarak omurgayı tutan romatizmal hastalıktır. Genellikle ilk tutulan omurga kemiği leğen kemikleridir. Bu yüzden başlangıç dönemindeözellikle bel bölgesinde sertlik, tutukluk ve ağrı hissedilir.

Dil gecikmesi olarak da bilinen çocuklarda konuşma gecikmesi, en basit tanımıyla çocuğun dil / konuşma becerilerinin yaşından beklenenden geride olmasıdır.

Omurgayı oluşturan omurların arasındaki disklerde yaşlanma ile dejenerasyon başlar. Bu dejenerasyon kendisini bel fıtığı, boyun fıtığı, lomber dar kanal, servikal dar kanal ve bel kayması şeklinde gösterebilir.

Çağımızın hastalığı (diş sıkma-bruksizm) çok erken yaşlarda stres ile beraber başlamakta bununla beraber ileri yaşlarda da görülebilmekte ve tedavi edilmediği takdirde ağızı hiç açamama gibi majör problemler doğurabilmektedir.