Sağlık Rehberi

1980’li yılların başlarında bilim adamlarının yeni doğan bebeklerin kordon kanında da kemik iliğin dekine benzer Hematopoietik Kök Hücrelerin (HKH) bulunduğunu fark etmeleri ve göbek kordonu kanının, zengin bir kaynak olduğunun anlaşılması üzerine 1988’den beri tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Tümöral ablasyonda temel mekanizma; kanser dokusuna Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve/veya Ultrasonografi (USG) eşliğinde özel bir iğne ile girilerek enerji vermektir.

Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi’nde hizmet veren Yutma Güçlüğü, Özofagus ve Mide Hastalıkları Merkezi, Türkiye'de yemek borusu ve mide hastalıklarına yönelik kurulan ilk merkezdir. Multidisipliner anlayışla hizmet sunan merkezde, yutma güçlüğü, yemek borusu ve mide hastalıkları konusunda kişiye özel yaklaşım ilke edinilmiştir.

Kanser tedavisi öncesinde vücut sağlıklı besinlerle güçlendirilmelidir. Tedavi sırasında (hormon tedavisi dışında) pek çok kişi kilo kaybeder. Dolayısıyla, tedaviden önce vücut ağırlığı “normal” düzeyde, hatta normalin biraz üzerinde tutulmalıdır.

Büyüme faktörleri ile uyarılmış vericilerden, aferez yöntemiyle otolog veya allojenik olarak toplanarak FlorenCell laboratuvarlarına getirilen ve kriyoprotektan eklenerek kademeli olarak ısısı –80° C’nin altında programlı olarak soğutulduktan sonra -196° C azot tanklarında saklanan ve son ürün halinde donmuş olarak transfer edilen kök hücre nakil ürünüdür. 

Coronavirüsler (CoV) develer, yarasalar, misk kediler gibi birçok hayvan türünde yaygın olarak bulunmaktadır. Alfa, beta, gama ve delta olmak üzere dört corona virüs alt grubu vardır.

Kolonoskopi anüsten başlayıp, rektum, tüm kolon ve çekum denilen kalın bağırsağın ince bağırsak ile birleşen bölümüne kadar incelenmesi işlemidir.

Dünyadaki gelişmeleri eş zamanlı klinik uygulamalara yansıtmayı başaran doku laboratuvarımızda nakil sonrası rejeksiyon (organ reddi) değerlendirmesi mükemmele en yakın şekilde yapılabilmektedir.

Son yıllarda ilerleyen teknolojinin, diş hekimliğinde de yerini almasıyla birlikte, tedavi yöntemlerinde de değişiklikler görülmeye başlanmıştı Bu yeniliklerin; en popüler olanlarından bir tanesi olan ‘lazer uygulamaları’, stimüle edilmiş lazer ışınlarının diş ve çevre dokularında uygulanması esasına dayanır.

Doğumu takip eden 15 gün içinde yapılan, bebeğin kilo, boy, baş çevresi ölçümleri, bıngıldak açıklığı, kalp atışları, solunum sesleri, duyu organları, sarılığı ve uzuvlarının kontrolünün yapıldığı muayenedir.

Kötü huylu bir tümör olan Mezotelyoma; kalp, akciğerler ve karın bölgesindeki organları çevreleyen zardan kaynaklanan bir hastalıktır. Diğer adı “Akciğer zarı kanseri” olan mezotelyoma, genellikle asbest adındaki kanserojen minerale maruz kalan kişilerde görülmektedir.

Meme kadın bedeninde hormonal değişime bağlı olarak birçok durum ve hastalık meydana gelebilir.

Dişlerde oluşan çürüklerin temizlenerek, kaybedilen diş dokusunun çeşitli malzemeler kullanılarak restore edilmesi işlemine ‘dolgu’ denir

Çene eklem rahatsızlıkları farmakolojik, fizik tedavi, elektron, ultrason gibi çeşitli konservatif tedavilerle tedavi edilmiş olsa da en etkili sonuç cerrahi tedavi olan artrosentez ile alınmaktadır.

Kan, kaynağı insan olan yaşamsal bir sıvıdır ve üretimi yalnızca insan vücudunca mümkündür. Yaşam sıvısı olarak adlandırılabilecek bu sıvının bir denge ve düzen içerisinde sağlıklı bir şekilde üretilebilmesi için yapısında yer alan vitamin ve minerallerin vücuda yeterli miktarda alınması gerekir.

Ağrı duyusu, insan için yararlı ve zorunlu bir uyarı sistemidir. Ancak, bazı durumlarda bu duyu uyaran olma özelliğini kaybedip, yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen ve bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalık karakterine dönüşebilmektedir.