Sağlık Rehberi

Kış aylarına girerken hamileleri bekleyen en büyük tehlikelerden birisi şüphesiz ki griptir! Grip, vücutta gösterdiği belirgin semptomların yanında sıvı kaybına da neden olur. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden hemen önleminizi almalısınız.

Hamileliğin son aylarında sık idrara çıkmak, nefes alamamak ya da mide yanması gibi şikayetler nedeni ile anne adayı zaten uykusunun bölünmesine alışmıştır.

Hem bebek hem de anne adayı açısından hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlar, hamilelik sürecinde kimi zaman gebenin konforunu artırır, kimi zamanda bebeğin sağlığı açısından hayati önem taşır.

En zor zamanlarda, en mutlu günlerde, ilk adımlar da, her gözyaşında, hem başarı da hem başarısızlık da koşulsuz da sevmenin adıdır annelik. Ve bu duygu, anne olma fikri ile dahi insanın içini kaplamaya başlar.

Down Sendromu kromozomal anomaliler arasında en sık rastlanan durumlardan biridir. Bu anomali 21. kromozomun kısmi ya da tam olarak kopyalanması sonucu normal şartlar altında 46 olan kromozom sayısının bu nedenle 47 olmasıyla ortaya çıkar.

Elektronöromiyografi (ENMG) veya daha yerleşmiş adı ile Elektromiyografi (EMG), elektro (elektriksel), nöro (sinir), miyo (kas) ve grafi (yazı) sözcüklerinden oluşan bileşik bir sözcük olup sinirler ve kasların elektriksel sinyallerinin yazdırılması anlamını taşır.

İnsülin, kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlayan, pankreastan salınan bir hormondur.

Hamile olan veya hamile kalmak isteyen çiftler için en önemli konulardan bir tanesi doğacak çocuklarının sağlıklı olup olmayacağıdır. Bebek bekleyen çiftlere en büyük endişelerinin ne olduğu sorulduğunda şüphesiz ki bebeklerinin özürlü olması korkusu ilk sırayı almaktadır.

Akciğerler göğüs kafesinin içinde yer alan ve altta diyafragma, önde kaburgalar ile çevrelenen bir çift organdır. Alınan nefes, nefes borusu ve bronş adı verilen yapılarla akciğerlere gider

Sedef deri hücrelerinin bağışıklık sistemindeki yanlış sinyaller nedeniyle çok hızlı çoğaldığı, derinin bası/darbe bölgelerinde, kızarıklık ve pullanmalar ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır.

Kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak gelişen kronik, geri dönüşümsüz ve ilerleyici olan hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Hava akımı kısıtlanması kısmen geri dönüşümlü ve solunum yolları aşırı duyarlılığı ile birlikte olabilir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), akciğerin zararlı gaz ve partiküllere karşı anormal iltihabi yanıtı sonucu ortaya çıkan tıkayıcı ve ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

Böbrek fonksiyonlarını gösteren radyoaktif maddelerin damar yoluyla verilmesinden sonra böbreklerde bu radyoaktif maddelerin dağılımının izlendiği böylelikle görüntüleme yöntemidir.

ötü huylu bir tümör olan akciğer zarı kanseri (Mezotelyoma) kalp, akciğerler ve karın bölgesindeki organları çevreleyen zardan kaynaklanan bir hastalıktır. Genellikle asbest adındaki kanserojen minerale maruz kalan kişilerde görülmektedir.

Trakea darlığı, nefes borusunda darlık anlamına gelir. Ana hava yolu göğüsün ortasında sağ ve sol akciğere doğru giden iki bronşiyal yapıya ayrılmadan önce tek bir uzantı olarak devam eder.