Sağlık Rehberi

Nodüller anormal hücre çoğalmalarıdır. Çoğu iyi huyludur ancak bazıları kanserleşebilmektedir.Tiroid Nodülü Ameliyatı

PGD (Preimplantasyon Genetik Tanı) PGS’ den farklı bir kullanım alanı vardır. PGD ile tek gen hastalıkları denilen anormallikler taranmaktadır.

Semen örneğinde sperm bulunamayan erkek hastaların bir kısmında "retrograd ejakülasyon" denilen bir sorun olabilir. (Semende (menide) sperm gözlenmemesi durumuna "azoospermi" denilmektedir.)

Histeroskopi; soğuk ışık kaynağı olan özel bir optik aletle rahim iç tabakasının gözlenmesi ve küçük el aletleri kullanılarak rahim içi girişimlerin yapılması işlemidir.

Lazer yöntemi ile uygun büyüklükte ve dozda lazer atışı yapılarak zarda bir delik oluşturulur. Embriyonun kolaylıkla rahme çıkarak tutunması sağlanır.

Epidural steroid enjeksiyonu, omurilik sinirlerinin tahrişi nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı tedavi etmek için ağrı giderici ilaçların bel ve boynunuzdaki sinirlerin çıktığı ufak bir alana direk olarak uygulandığı bir işlemdir.

Vücutta bulunan ağrı algılayıcıları ağrı uyarısını sinir lifleri aracılığıyla omuriliğe iletir. Ağrı uyaranı, omurilikten daha üst merkezlere taşınarak beynin ağrı merkezlerine iletilir ve ağrı hissi ortaya çıkar.

Annelik duygusu gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğum anında en yüksek düzeye ulaşır. Her anne adayının doyasıya yaşamak istediği bir süreç olan doğum, anne olanların tanımladığı olağanüstü bir duygudur.

Omurların üstüste oturması sırasında omurganın yan duvarında bulunan yapısal deliklerden çıkan sinirler omurilikten ayrılarak vücudumuzun değişik bölgelerine gider.

Normal doğum, kendiliğinden (spontan) normal doğum ya da doğal doğum gibi değişen isimler verilen bebeğin doğal vajinal kanaldan dünyaya geldiği doğum şeklidir.

Özellikle en hassas dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinde hem fiziksel hem de zihinsel açıdan kendini güçlü tutmak; bu sürecin en kolay şekilde atlatılmasına yardımcı oluyor

Hamilelik, stresli günlerin yanında mutluluk yaşatan bambaşka bir evre! Neticede her geçen gün büyüyen bir cana ev sahipliği yapmak ve bu mucizeyi gerçekleştirmek anne ve baba için tarifi imkansız bir duygu.

Doğumun ardından kadın bedeni gerek fiziksel, gerekse ruhsal olarak eski formuna dönmek için zamana ihtiyaç duyar. Normal veya sezaryen doğum kadın bedenini farklı etkilediğinden iyileşme dönemi de değişir.

Anne olmak isteyen her kadın için ilk andan itibaren heyecan veren konulardan biri gebelik haftası hesaplama işlemidir. Doğumun ne zaman gerçekleşeceği ve bebeğin anne karnındaki gelişimi çok merak edilir.