Sağlık Rehberi

Gözler yüzün, en fazla ilgi çeken en önemli estetik alanlarından biridir. Dolayısıyla göz çevresi etrafındaki morluklar, kırışıklıklar, göz altlarındaki torbalanmalar yüze yorgun, mutsuz ve daha yaşlı bir ifade verebilmektedir.

Zamana bağlı olarak, yaşlanmanın etkileri ile cildimizi gergin, canlı ve genç görünmesini sağlayan kollajen gibi maddeler azalır ya da işlevini yitirir. Bu durumdan kaşlar ve göz kapakları da etkilenmektedir.

Günümüzde, hakkında çok fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyatlardan biri olan liposuction, Türkçede "yağ emme" ya da "yağ alma operasyonu" olarak geçiyor.

Anne karnında bebeğin gelişiminin ilk haftalarında, dudak ve damak şekillenmeye başlar. Öncelikle damak ve dudakların sağ ve sol kenarları oluşur sonrasında iki kenar birleşerek tam dudak ve damak yapısını oluşturur.

Karın germe (abdominoplasti); orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağların alındığı, ciltteki sarkmaların düzeltildiği, karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir ameliyattır.

Kadınlar meme küçültme ameliyatlarına sadece estetik görünüş amacıyla ihtiyaç duymazlar. Gereğinden büyük olan memeler kronik boyun ve sırt ağrılarına hatta kamburluğa neden olabilmektedir.

Kadın bedeninde estetik görünümü tamamlayan yapılardan biri de memelerdir. Vücut ölçümleri içinde omuzlar bel ve kalça oranında memelerin büyüklüğü bazen eksik kalabilmektedir.

PRP (platelet rich plasma), platelet/trombosit hücrelerinden zengin kan demektir. PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılır. 

Yüz germe ameliyatı tıptaki adı ile ritidektomi; yüzdeki kırışıklıkların, sarkmaların germe ve asma yöntemi ile giderildiği bir yöntemdir.

Yeni ortaya çıkmış diyabet vakalarında organ hasarı mümkün değildir. Fakat geç teşhis edilen veya kan şekerinin yüksekliğinin hasta tarafından önemsenmediği durumlarda önemli hayati organ hasarları ile karşılaşılabilir.

Tip 1 diyabet insüline bağımlı diyabettir. Pankreastan salgılanan insülin hormonunun eksikliğine veya yokluğuna bağlı gelişen diyabet tipidir.

ALS (amyotrofik lateral skleroz) kasların değil, kasları hareket ettiren sinirlerin zamanla hasar görerek işlevsiz kalmaları sonucu oluşur.