Sağlık Rehberi

Kireçlenme, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, travma ya da doğuştan yapısal bozukluklar nedeniyle, eklemlerin kıkırdak yüzlerinde oluşan bozulmalar zamanla ilerleyerek ciddi ağrılara ve hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Faset eklem enjeksiyonunun iki nedeni vardır: teşhis (ağrının kaynağını belirlemek için) ve tedavi (tespit edilen anormalliği tedavi etmek için).

Eklem enfeksiyonları septik artrit tanısı ile acil tedavi edilmesi gereken ortopedik acil hastalıklarının başında gelmektedir. Kemik ve kemik iliğinin iltihabına osteomyelit denir.

Eklemi çevreleyen yumuşak dokuların sağlamlığı ve esnekliği, eklem yapılarının şekli ve ilişkisi hareket açıklığını etkiler. Eklem hareket açıklığı genelde yaşla azalır. Eklemde hareket kısıtlılığı varsa eklem hareket açısı azalmıştır.

Her eklemin özelliğine bağlı olarak, stabilitesinde (sağlamlığında) ya kemik yapı ya da yumuşak dokular daha önemli rol oynamaktadır.

Genellikle eklem içinde ve etrafı dokulardaki yangıya yani inflamasyona bağlı olarak gelişen şişlik başlıca osteoartrit, romatoid artrit, bursit ve travma sonucu görülür.

Bir eklemin hareketlerinin bir veya birden fazla yöne olmak üzere doğuştan veya sonradan olma nedenlerle kısıtlanması demektir.

Normalde oynar eklemleri saran kapsülün, iç yüzeyini kaplayan bir zar olup, bu zar eklemin hareket sırasında kayganlığını kolaylaştıran eklem sıvısını salgılar.

Romatizmal hastalıklar çok farklı türleri olması nedeniyle çeşitli şikayetlerle kendisini gösterebilmektedir. Artrit romatizmal hastalıkların en belirgin özelliğidir. Eklem iltihabı anlamına gelen artrit oynar özellikteki eklemlerin iltihabı demektir.

Kaslardan ve kasları kemiklere yapıştıran bağlardan kaynaklanan ağrılara yumuşak doku romatizması adı verilir. Kas zorlamaları, gerilime bağlı kasılmalar, uzun süreli hatalı oturma, hava değişiklikleri kaslarda hassas noktaların gelişmesine neden olur.

Kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma denilmektedir.

Kemik ve eklem şekil bozuklukları el, ayak kemik ve eklemlerinde sık görülür. Romatizmal hastalıklar sonucu oluşabildiği gibi (romatoid artrit, osteoartrit) tümör vb sonucu da oluşabilir.

Omurganın ve leğen kemiği ekleminin iltihabı sonucu ortaya çıkan romatizma türüdür. Özellikle 40 yaş öncesi başlayan, sabahları belirgin olan bel, kalça ağrısı ve tutukluk şikayeti ile kendisini gösterir.

Romatizmal kalp hastalığı ya da akut romatizmal ateş denilen hastalık; sıklıkla kalp ve eklemleri tutan, kalpte kalıcı hasar bırakıp, ameliyata kadar gidebilecek sonuçlara yol açan ateşli bir hastalıktır.

Tedaviden sonra 10-15 gün süreyle yakınlarınızla münasebetiniz yarım saatten fazla olmamalıdır. Aranızda duvar olsa bile en az 2 metre mesafe bırakınız.