Sağlık Rehberi

Fıtık anatomik bir problem olduğu için genellikle tedavisi ameliyattır. Nadiren operasyon riski yüksek hastalarda takip önerilebilir. Açık ve kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemleri kullanılabilir.

Karında özellikle göbek çevresinde, göbeğin üst kısmında ortada ya da varsa eski ameliyat kesilerinde veya kasıklarda fıtıklar görülebilir. Fıtıklar, karın içi organlarının karın duvarındaki bir zayıflıktan geçerek deri altına ilerlemeleri şeklinde tanımlanabilir.

Bu ultrason çeşidi gebeliğin 6. haftasından 11. haftasına kadar yapılır ve gebeliğin "gerçek haftasını" ve "bebeğin gelişme durumunu" gösterir. Bu haftada yapılan ultrasonografi ile fetus sayısı (gebeliğin tekil mi yoksa çoğul bir gebelik mi olduğu) ve iç gebeliğin doğrulanması mümkündür.

Dış genital organlar vulva olarak isimlendirilmektedir. Genellikle vajinal enfeksiyonlara eşlik ederler. Vulvanın enfeksiyonuna vulvit denir.

Adımların bir uyum içerisinde yapılıp, vücüdun dengesini kaybetmeden yaptığı hareketler bütününe yürüme adı verilir.  Topallama ise yürümenin bozulma halidir.

Kişide düzgün ve ahenkli yürümenin olmaması anlamına gelen yürüme bozuklukları birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Omurlar arasında yer alan disk yapılarının içeriğinin, omuriliğin ya da sinir köklerinin yer aldığı bölüme doğru yer değiştirmesi ile boyun fıtığı olarak adlandırılan "servikal disk hernisi" ortaya çıkar.

Kollara vuran ağrının ana kaynağı çok farklı olabilir. Boyun omurları, disk, boyun kasları, kola giden sinirlere ve omuriliğe bası "ağrının" kaynağı olabilir. Kollara vuran ağrının diğer nedenleri sinirlere bası yapan durumlardır.

Kas güçsüzlüğü, kaslarda güç kaybı beklenen kas gücüne ulaşamamaktır.

Omurlarda diskte dejenerasyon ve kireçlenme durumunda da kolda his kaybı ve uyuşma görülür. 65 yaş üzerindeki kişilerin yaklaşık olarak %90’ına yakın bir oranında kireçlenme mevcuttur.

Bacakta his kaybı, uyuşma yaygın olarak bel fıtığı, lomber dar kanal hastalarında görülen bulgulardır. Bel fıtığı hastalarında en yaygın şikayet belden başlayarak bacak ve ayaklara yayılan ağrıdır.

Bacak boyu eşitsizliğinde bir uzatma tekniği olarak external fiksatörlerin kullanldığı yöntem ile bacak boyu eşitleme tedavisi yapılır.

Bacaklarda güçsüzlük genellikle ilerleyen bel, sırt ve boyun fıtığı hastalarında görülen yaygın şikayetlerdendir. Bu hastalarda güçsüzlüğün yanında bel ve bacak ağrısı da görülebilir.

Çoğu zaman diz ve kalça sorunlarına bağlanan bacaklarda boşalma hissi şikayeti olan hastalarda ayrıntılı nörolojik muayene ile servikal myelopati araştırılmalıdır.

Bacağa vuran ağrı bel fıtığı ve bel bölgesindeki (lomber) dar kanal hastalarında görülen yaygın şikayetlerden biridir.