Sağlık Rehberi

Karaciğerin, kendini birçok hastalıktan sonra yenileyebilecek dikkate değer bir kapasitesi vardır. Fakat bazı durumlarda, karaciğer geri dönülemez bir biçimde zarar görebilmektedir.

Vücuttaki dokulardan birine ait bir veya birkaç hücrenin normal özelliklerinin dışında bir değişim göstermesi ve kontrolsüz çoğalması ile meydana gelen kanser, çağımızın en önemli hastalıklarından biridir ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Günümüzde en çok konuşulan ve tedavisi araştırılan hastalıklarından biri olan kanser, çok farklı doku ve organlarda varlığını gösterebildiği için farklı hastalık belirtileri şeklinde karşınıza çıkabilir.

Kanser tedavisi ve tedavinin yönetimi, hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Tedavinin etkisi ve başarısı; hastanın vücudundaki kanser tipine, kanserin ilerleme aşamasına, hastanın genel sağlık durumuna ve tedavinin olası yan etkilerine bağlı olarak değişir.

PET-CT vücutta hastalıklardan kaynaklanan metabolik değişikliklerin radyoaktif bileşikler  (radyofarmasötikler) kullanarak görüntülendiği bir moleküler görüntüleme yöntemidir.

Penis kanseri çok ender görülen erkek genital kanserlerindendir. Genellikle sünnet olmamış ve sünnet derisinin altındaki bölgeyi temiz tutmayan erkeklerde ve 50 yaş üstünde görülür.

Menenjiomlar beyin ve omuriliği saran meninks denilen zarlardan kaynaklanan, sinir dokusunu dıştan iten, yavaş büyüdüğünden ve yayılma olasılığı çok düşük olduğundan büyük çoğunluğu iyi huylu kabul edilen tümörlerdendir.

Anüs bölgesinde hızla büyüyen üzeri düzensiz yapıda tümör, siğil varlığı, siğilin ya da siğillerden birinin hızla büyümeye başlaması, büyük abdestin kalem gibi incelmesi veya dışkılama sırasında kanama olmasıdır.

Testis kanserinde en sık belirti testiste ele gelen ağrısız kitle ve şişliktir. Bazen testiste ağrı da hissedilebilir. Çoğu testis kanserine tanı muayene sırasında ya da ultreasonografi ile konur.

Mesane, böbrekten süzülen idrarın depolandığı ve dışarı atıldığı, adalelerden oluşmuş içi boş bir organdır. Mesane kanseri en sık olarak, mesanenin iç yüzeyini döşeyen (değişici epitel) hücrelerden kaynaklanmaktadır.

Vücudumuzun en büyük organı olan deri, vücudun hem ısı dengesini sağlar hem de dış etkilere karşı korur. Bu organın en fazla maruz kaldığı etkenlerin başında deri kanserlerinin de birincil sebebi olan güneş ışınları gelmektedir.

Bu yüzden temiz kanın bir kısmı sağ kalbe geçer. Akciğere giden kanın artmasına bağlı olarak, yıllar içinde akciğer damarlarında ve kalpte büyümeye yol açarak zarara sebep olabilir.

Hormonlar genel olarak organların fonksiyonlarını düzenleyen, belirli dokuların belirli şekilde davranmalarını söyleyen özel kimyasal habercilerdir.

Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hastalık adını rahimin iç tabakasını döşeyen ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen ''endometrium'' dokusundan almaktadır.

Ağız kokusu altı yaşındaki çocuktan seksen yaşındaki erişkine kadar görülebilmekte ya da hayatlarının bazı dönemlerinde karşılaşılabilen problem yaratmaktadır.