Sağlık Rehberi

Duruş bozukluklarının en sık sebepleri, ergenlik dönemine yakın boy uzamasının hızlı olduğu dönemlerde, kaslardaki boy uzaması, gelişimi ve güçlenmesinin, kemik gelişimine göre daha geriden gelmesidir.  

Genel muayene ile bebeğin büyümesi değerlendirilirken, beden ve motor gelişimi de gözlenir. Bebek desteksiz oturuyor mu, konuşmaya başladı mı kontrol edilir.

Osteosarkom (osteojenik sarkom) çocuk ve ergenlerdeki kötü huylu kemik tümörlerinin en sık görülenidir.

Derideki lenf damarlarını saran dokunun malign (kötü huylu) tümörüdür.  Kaposi sarkomda deri ve iç organlarda tümörler ile ortaya çıkar. 

Ewing sarkomu sıklıkla 5-20 yaş arası görülen; geniş yumuşak bir doku kitlesi ile birlikte kemik harabiyeti yaratan kemik tümörüdür. Vücutta en sık üst ve alt ekstremite, pelvis ve kaburga kemiklerinde görülür.

Size kanser olduğunuz söylendi ve doktorunuz radyasyon tedavisi önerdi. Çoğu insan radyasyon tedavisi hakkında çok az şey bildiği için bu tedavi korkutucu veya endişelendirici olabilir.

Lineer hızlandırıcılar içinde ark tedavisi yapanlar geliştirilmiş ve ark tedavisi ile günlük tedavileri daha hızlı ve daha homojen doz dağılımı ile vermek mümkün olmuştur.

TrueBeam STx’i benzer teknolojilerden farklı kılan ise, yüksek doz hızına çıkma yeteneği sayesinde, daha yüksek dozu çok daha kısa sürede verebilmesi ve bu yönüyle de seans, süre ve sayısını önemli ölçüde azaltan yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlamasıdır. 

SIB ile doz boyama tekniği baş-boyun tümörleri dışında jinekolojik ve gastro intestinal tümörler gibi bir çok alanda kullanılabilir.

Real-time Position Management (RPM) sistemi invaziv olmayan, video bazlı bir görüntüleme sistemidir. Bu sistem ile akciğer, meme, ve üst batın bölgelerinde kaliteli görüntüler elde edilebilmektedir. 

Prostat kalın barsağın son kısmı olan rektum ile mesane arasında yer alan bir organdır. Rektum ve mesanenin doluluğu sürekli değiştiği için prostatın yeri de bu organların itmesiyle önden arkaya sürekli değişir.

Yaşa, akut veya kronik oluşuna ve kişinin verdiği immün yanıta göre asemtomatik tablodan kronik myokardit + dilate kardiyomyopatiye kadar değişen tablolar görülebilir. Yenidoğanlarda çok ağır ve hızlı seyrederken, süt çocukları ve oyun çocuklarında ancak kardiyomyopati gelişince tanı konulur.

Kist, lipom (iyi huylu yağ dokusu), kasık bölgesinde oluşan kas çekmesi, yaralanmalar da kasıklardaki şişkinliğin nedenleri arasındadır.