Sağlık Rehberi

Mantar hastalığı, bulaşıcı olan ve cildinizin dış yüzeyindeki hücrelerde yaşayan mantar denilen parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyondur.

Vücudun belirli bir bölgesinde hastalık şüphesi olduğunda mikroskopik incelemeler ve araştırmalar yapılması için hastadan teşhis koymak üzere örnek hücre veya doku alınmasına biyopsi denir. 

Yumuşak dokuda kendini gösteren kas tutukluğu ve romatizmal ağrıları ifade eden fibromiyalji daha çok 25-55 yaş aralığında olan kişilerde ve özellikle kadınlarda sıklıkla rastlanan bir rahatsızlık.

Su çiçeği 5-10 yaş grubunda, kış sonu ve ilkbahar aylarında sık görülen, çok bulaşıcı, ateşli ve döküntülü viral enfeksiyon hastalığıdır.

Tüberküloz hastalığı, Mycobacterium tuberculosis adlı mikrop ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya nüfusunun üçte biri tüberküloz mikrobuyla karşılaşmıştır.

Uçuk, hem erişkin hem de çocuklarda oldukça sık gözlenen enfeksiyonlardan biridir. Yapılan araştırmalar insanların yaklaşık %60'ının hayatlarının bir döneminde uçuk çıkarmış olduğunu göstermektedir.

Klamidya cinsel ilişki sırasında bulaşan bir bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Hastalık kişiden kişiye vaginal, oral ve anal seks ile bulaşabilir. Gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde en sık görülen cinsel ilişki ile geçen hastalık çeşididir.

Kusma, bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Basit bir durum olabileceği gibi hastalık belirtisi de olabilir.

Zatürre, tıptaki adı ile pnömoni; akciğer dokusunun iltihabıdır. Bakteri, virüs, mantar gibi farklı mikroplarla oluşabilir.

Kişilerin obez olup olmadığı objektif bir kritere göre belirlenmelidir. Aksi halde bir kişiye göre obez olan birisi diğer bir kişiye göre obez olarak değerlendirilmeyebilir.

Sedef hastalığı, her 100 kişiden 1-3 ünde görülen alevlenmelerle seyreden bir deri hastalığıdır. Her iki cins de eşit oranda görülür, her yaş da ortaya çıkabilir.

Akciğer Hastalıkları başlıca astım, bronşit, göğüste su toplanması, nefes darlığı, kist hidatik, plörezi, verem, zatüreden oluşur.