Sağlık Rehberi

Doğumun ardından kadın bedeni gerek fiziksel, gerekse ruhsal olarak eski formuna dönmek için zamana ihtiyaç duyar. Normal veya sezaryen doğum kadın bedenini farklı etkilediğinden iyileşme dönemi de değişir.

Anne olmak isteyen her kadın için ilk andan itibaren heyecan veren konulardan biri gebelik haftası hesaplama işlemidir. Doğumun ne zaman gerçekleşeceği ve bebeğin anne karnındaki gelişimi çok merak edilir.

Kış aylarına girerken hamileleri bekleyen en büyük tehlikelerden birisi şüphesiz ki griptir! Grip, vücutta gösterdiği belirgin semptomların yanında sıvı kaybına da neden olur. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden hemen önleminizi almalısınız.

Hamileliğin son aylarında sık idrara çıkmak, nefes alamamak ya da mide yanması gibi şikayetler nedeni ile anne adayı zaten uykusunun bölünmesine alışmıştır.

Hem bebek hem de anne adayı açısından hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlar, hamilelik sürecinde kimi zaman gebenin konforunu artırır, kimi zamanda bebeğin sağlığı açısından hayati önem taşır.

En zor zamanlarda, en mutlu günlerde, ilk adımlar da, her gözyaşında, hem başarı da hem başarısızlık da koşulsuz da sevmenin adıdır annelik. Ve bu duygu, anne olma fikri ile dahi insanın içini kaplamaya başlar.

Down Sendromu kromozomal anomaliler arasında en sık rastlanan durumlardan biridir. Bu anomali 21. kromozomun kısmi ya da tam olarak kopyalanması sonucu normal şartlar altında 46 olan kromozom sayısının bu nedenle 47 olmasıyla ortaya çıkar.

Elektronöromiyografi (ENMG) veya daha yerleşmiş adı ile Elektromiyografi (EMG), elektro (elektriksel), nöro (sinir), miyo (kas) ve grafi (yazı) sözcüklerinden oluşan bileşik bir sözcük olup sinirler ve kasların elektriksel sinyallerinin yazdırılması anlamını taşır.

İnsülin, kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlayan, pankreastan salınan bir hormondur.

Hamile olan veya hamile kalmak isteyen çiftler için en önemli konulardan bir tanesi doğacak çocuklarının sağlıklı olup olmayacağıdır. Bebek bekleyen çiftlere en büyük endişelerinin ne olduğu sorulduğunda şüphesiz ki bebeklerinin özürlü olması korkusu ilk sırayı almaktadır.

Akciğerler göğüs kafesinin içinde yer alan ve altta diyafragma, önde kaburgalar ile çevrelenen bir çift organdır. Alınan nefes, nefes borusu ve bronş adı verilen yapılarla akciğerlere gider

Sedef deri hücrelerinin bağışıklık sistemindeki yanlış sinyaller nedeniyle çok hızlı çoğaldığı, derinin bası/darbe bölgelerinde, kızarıklık ve pullanmalar ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır.

Böbrek fonksiyonlarını gösteren radyoaktif maddelerin damar yoluyla verilmesinden sonra böbreklerde bu radyoaktif maddelerin dağılımının izlendiği böylelikle görüntüleme yöntemidir.

Trakea darlığı, nefes borusunda darlık anlamına gelir. Ana hava yolu göğüsün ortasında sağ ve sol akciğere doğru giden iki bronşiyal yapıya ayrılmadan önce tek bir uzantı olarak devam eder.

Anne adaylarının diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu 24-28. gebelik haftalarında, şeker hastalığı tarama testi yaptırmaları gerekir.