Sağlık Rehberi

Tüp bebek protokollerinde ilk amaç yumurtalıkların geliştirilmesidir. Bu amaçla uygulanan yüksek doz ilaçlar ile birden fazla sayıda yumurta üretmesi sağlanır.

Polikistik over sendromu (PKOS); üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin (hormonal) bozukluklardan biridir.

Tiroid bezindeki kitleler nodül olarak adlandırılır. Bu kitleler çoğu zaman zararsızdır. Ancak kansere dönüşme riskleri de bulunmaktadır. Kanser riski tiroid nodülünün cinsine göre değişmektedir.

Genel olarak tiroid kanserleri papiller, foliküler, medüller ve anaplastik kanser olmak üzere 4 tiptir. Anaplastik kanser oldukça kötü huylu olup, tanı konulan olguların büyük çoğunluğu 6 aydan fazla yaşamaz.

Kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri, kazalar, iltihaplanmalar gibi çeşitli hastalıkların eklem ağrısına yol açması mümkündür.

Çoğunlukla Akdeniz'den Uzak Doğu'ya uzanan topraklarda karşılaşılan Behçet hastalığının Türkiye'de görülme sıklığına ilişkin yapılan çalışmalara göre her 100 bin kişiden 20-420'si bu hastalıkla mücadele ediyor.

Prostat bezi, meninin kıvamını oluşturması için ‘prostat spesifik antijen' (PSA) denilen bir madde üretir. Bunun çok az bir kısmı kan dolaşımına karışır.

Midenin arka tarafında bulunan ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan pankreas, kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan hormonları salgılayan ve bunun yanında, ince bağırsaktaki sindirim için gerekli enzimleri üreten organdır.

Kişinin kendi vücudunda veya dış çevrede algıladığı belirli uyaranları tehdit ve tehlike olarak yorumlamasıyla yaşadığı ve kontrol edemediği sürekli korku, sıkıntı, endişe ve gerginlik belirtileri ve bunlara eşlik eden belirli olay ve durumlardan kaçınma davranışları genel olarak anksiyete bozukluklarını oluşturur.

Bipolar bozukluk, veya iki uçlu duygudurum bozukluğu, adından da anlaşıldığı gibi insanın ruh halinde iki uç arasındagidip gelme durumudur.

Duygudurum bozukluğu olarak tanımlanan hastalık grubunda temel sorun şartlara ve duruma uygunsuz ya da abartılı duygulanım(duygusal tepki) içinde olmaktır. 

Bilişsel davranışçı terapi, yanlış veya olumsuz düşüncelerin farkına varmanıza yardımcı olur, böylece zorlu durumları daha net görebilir ve bunlara daha etkili bir şekilde yanıt verebilirsiniz.

Travma sonrası stres bozukluğu kavramının toplumsal dikkati çekmesi savaş gazilerinin yaşadıkları büyük sıkıntıların gözlenmesi ile başlamıştır.

Kişinin işlevselliğini bozan, altta yatan organik bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan birden fazla fiziksel belirti ile kendini gösteren bir hastalıktır.