Sağlık Rehberi

Burun kanamalarını tıbbi olarak ön ve arka burun kanamaları olarak iki başlık altında incelenebilir. Çocuk ve genç erişkinlerde daha çok ön burun kanamaları yaşlı kişilerde damar sertliği ya da hipertansiyonu olan kişilerde daha çok arka burun kanamaları görülür.

Karaciğer kendini sürekli olarak yenileyen bir organ olduğu için zarar görmüş olsa bile eski sağlığına kavuşabiliyor. Vücudumuzu zehirlerden arındırma görevini üstlenen bu önemli organ en çok aşırı miktarda alınan alkol ve bilinçsiz ve aşırı kullanılan ilaçlar ve enfeksiyonlardan etkileniyor.

Hepatit B hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir.

Kadınlardaki temel üreme organlarından olan ve yaklaşık 3 cm çapındaki yumurtalıktan gelişen, yer yer içi sıvı dolu kesecikler (kistik), yer yerde sert doku parçacıkları (solid) yapılarına yumurtalık kisti adı verilir.

Gebelikten korunmanın hormonal, bariyer ve doğum kontrol hapları gibi birçok yöntem vardır 

Aktif cinsel hayata sahip olan kadınların çoğu farklı doğum kontrol yöntemleri kullanmakta. Kimisi doğum kontrol haplarını tercih ederken, kimisi spiral taktırmayı daha uygun buluyor.

Uluslararası Kalp Akciğer Nakli Derneği verilerine göre kalp nakli olan hastaların yarısından fazlası, 13 yıldan daha uzun yaşamaktadır. Artan tecrübe, yeni ilaçlar ve yükselen hasta uyumu sayesinde, yaşam süresi beklentisi her geçen gün artmaktadır.

Ağrının nedeni femur baş-boyun bileşkesi ile asetabulum kenarı arasında kalça eklemi hareketinde özellikle fleksiyonda oluşan anormal temastır.

Eklem içinde bir bölgenin kanlanması nedenini bilmediğimiz bir şekilde bozulur ve bu bölge zamanla ayrılıp koparak eklemin içindeki boşluğa düşerse eklem faresi rahatsızlığını meydana getirmiş olur.

Kalça ağrısı birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda patalojik bozukluklar eklemlerde olabilir. Cerrahi gerektirmeyen kalça ağrılarında akupunktur etkin bir seçenek olabilmektedir.

Son yıllarda çok sık duyulan bir kalp sorunu da mitral kapak prolapsusudur. Hekimler tarafından hastaya kalp kapağında çökme ya da sarkma diye tarif edildiği için hastalık halk arasında kalp kapağının sarkması ya da çökmesi olarak bilinmektedir. 

Mitral Kapak kalbin içinde üst sol bölme olan sol kulakçık ile alt sol bölme olan sol karıncık arasında yer alan 2 yaprakçığı olan ve kanın geriye kaçışını engelleyen bir yapıdır. 

Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasındaki kapağın iki yaprakçığından biri veya her ikisinin normalden daha kalın, gevşek ve yumuşak olması durumudur.

Pulmoner kapak, kalbin sağ karıncığı ile ve akciğer atardamarı arasında bulunur.  Kalbin sağ karıncığından akciğere gönderilen kanın geri dönüşünü önler.