Sağlık Rehberi

Hipofiz bezinin yetersiz miktarda hormon salgılaması ile görülen bir hastalığa “Hipopitüitarizm” adı verilir. Bu durum bezdeki herhangi bir tümör nedeniyle ya da kafa travması nedeniyle oluşabilirken bazen nedeni saptanamaz.

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Anne ile bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik bir etkiye sahiptir.

Emzirmeye mutlaka doğumu izleyen ilk saatler içinde başlayın. Emzirme sırasında rahat bir pozisyonda olmalısınız. Özellikle ilk haftalar saatlerce bu pozisyonda oturacağınız için rahat bir koltuk, ayağınız altına destek, kolunuzun altına yastık, rahatınız için ne gerekiyorsa yapın ve bebeğinizle paylaştığınız bu özel zamanın tadını çıkarın.

Günümüzde yeni doğan bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Anne sütü bebek için en sağlıklı olan besindir. Uygun koşullarda gereksinim duyulduğu anı beklemektedir.

Boy uzatma, ergenlik dönemiyle birlikte kemiklerin gelişmesine bağlı olarak yeterince uzamamış genç erişkinlerin sıklıkla araştırdığı konudur.

Kronik karaciğer hastalığı, kronik böbrek yetersizliği, kronik kalp hastalığı, kronik barsak hastalıkları ve romatizmal hastalıklar,  astım gibi uzun süre kortizon kullanılmasına yol açan hastalıklarda boy kısalığı saptanır.

Ergenlik insan hayatında boy artımının en fazla olduğu ikinci dönemdir. Yeni doğan bir çocuk 1 yaşında 74 cm’dir,  yani 50 cm doğduğunu düşünsek 24 cm boy artımı gözlenir. 1-2 yaş arasında ortalama 12 cm boy artışı olur; ondan sonra çocuklar ergenliğe kadar ortalama 5-6 cm uzarlar.

Son yıllarda gelişen tanı ve tedavi yöntemleri ile daha erken tanı konulan beyin ve omurilik tümörleri, Nöroşurirji Bölümümüzde özel cihazlarla minimal invaziv ve mikroskopik / endoskopik / sterotaktik girişim yollarıyla ameliyat edilebilmektedir. 

Çocukluk çağında görülen tümörlerin tedavisi, yaşın küçük olması nedeniyle erişkinlere göre daha zordur. Özellikle radyoterapi tedavisi, yan etkileri yüzünden belirli yaşlarda yapılamamaktır.

Beyin tümörü genelde kendini kafa içi basınç artışı ile gösterir. Ayrıca kişide nörolojik bulgular, epileptik nöbetler görülebilir. Beyin tümörü erişkinden ziyade çocuklarda daha sık görülür. Çocuklarda löseminin ardından ikinci sıradadır.

Grad 1-2 Astrositomda tedavi, tümör yerleşimi riskli degilse, tümörün cerrahi olarak çıkarılması şeklindedir; mümkün olduğunca geniş total rezeksiyon hedeflenir.

Ülseratif kolit iİnflamatuvar bağırsak hastalıkları grubundan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın en son kısmından başlayarak geriye doğru ilerleme özelliğine sahiptir. 

Boyun Lenf bezleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çoğumuz, kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarında büyüyen bezelere yabancı değilizdir.

Burun yüzün ortasında yer alan ve solunum sisteminin ilk başlangıç organıdır. Burnun temel görevleri soluduğumuz havayı nemlendirmek, ısıtmak ve süzmektir. Burun içindeki büyük boşluğu iki eşit parçaya ayıran bir burun orta bölmesi vardır (septum).

Otoskleroz; orta kulakta ve iç kulakta anormal kemik yapımı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yeni kemik oluşumu, kimi zaman sesin asıl işitme organı olan iç kulağa iletimini engelleyebilmekte ve kişide işitme kaybının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kronik bel ağrısı, bel fıtığı, bel kayması, belde dejeneratif değişimler olan hastalar ve hangi nedenle olursa olsun bel ameliyatı geçiren hastalarda kullanılan bir sistemdir.