Sağlık Rehberi

Grup Florence Nightingale Hastanelerimizde hasta güvenliği odaklı uluslararası standartlara uygun Yoğun Bakım üniteleriyle hastalarımıza hizmet etmektedir.

Kişiselleştirilmiş tıp son yıllarda genetik bilimindeki gelişmelerle önemi daha da artmaya ve rutin pratikte daha fazla karşılaşılmaya başlanan bir alandır. Belirli bir hastalığa yönelik bir tedavi türü bir kişi için faydalı olabilirken diğer hastalar için aynı sonucu vermeyebilir.

1980’li yılların başlarında bilim adamlarının yeni doğan bebeklerin kordon kanında da kemik iliğin dekine benzer Hematopoietik Kök Hücrelerin (HKH) bulunduğunu fark etmeleri ve göbek kordonu kanının, zengin bir kaynak olduğunun anlaşılması üzerine 1988’den beri tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Sırtında şiddetli ağrılar duymaya başlayan DEĞİRMENCİOĞLU, yaşadığı sıkıntının kas ağrısı olduğunu düşünerek üzerinde durmadı. Ağrıları artınca 15 seans fizik tedavi alan Değirmencioğlu, bir yandan da sabahları ağrı kesici iğne olmaya başladı.

Tümöral ablasyonda temel mekanizma; kanser dokusuna Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve/veya Ultrasonografi (USG) eşliğinde özel bir iğne ile girilerek enerji vermektir.

Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi’nde hizmet veren Yutma Güçlüğü, Özofagus ve Mide Hastalıkları Merkezi, Türkiye'de yemek borusu ve mide hastalıklarına yönelik kurulan ilk merkezdir. Multidisipliner anlayışla hizmet sunan merkezde, yutma güçlüğü, yemek borusu ve mide hastalıkları konusunda kişiye özel yaklaşım ilke edinilmiştir.

Kanser tedavisi öncesinde vücut sağlıklı besinlerle güçlendirilmelidir. Tedavi sırasında (hormon tedavisi dışında) pek çok kişi kilo kaybeder. Dolayısıyla, tedaviden önce vücut ağırlığı “normal” düzeyde, hatta normalin biraz üzerinde tutulmalıdır.

Büyüme faktörleri ile uyarılmış vericilerden, aferez yöntemiyle otolog veya allojenik olarak toplanarak FlorenCell laboratuvarlarına getirilen ve kriyoprotektan eklenerek kademeli olarak ısısı –80° C’nin altında programlı olarak soğutulduktan sonra -196° C azot tanklarında saklanan ve son ürün halinde donmuş olarak transfer edilen kök hücre nakil ürünüdür. 

Kan şekeri(glukoz) düzeylerinizi kontrol altına alabilmek için ihtiyacınız kadar insülin almalısınız. Bunun ne kadar kimse size kesin olarak söylemeyebilir, ancak doktorunuz hangi miktarla başlanması gerektiğine karar verecektir İhtiyacınız olan insülin miktarını etkileyen bazı faktörler aşağıda yer almak¬tadır:

Coronavirüsler (CoV) develer, yarasalar, misk kediler gibi birçok hayvan türünde yaygın olarak bulunmaktadır. Alfa, beta, gama ve delta olmak üzere dört corona virüs alt grubu vardır.

Kolonoskopi anüsten başlayıp, rektum, tüm kolon ve çekum denilen kalın bağırsağın ince bağırsak ile birleşen bölümüne kadar incelenmesi işlemidir.

Dünyadaki gelişmeleri eş zamanlı klinik uygulamalara yansıtmayı başaran doku laboratuvarımızda nakil sonrası rejeksiyon (organ reddi) değerlendirmesi mükemmele en yakın şekilde yapılabilmektedir.

Son yıllarda ilerleyen teknolojinin, diş hekimliğinde de yerini almasıyla birlikte, tedavi yöntemlerinde de değişiklikler görülmeye başlanmıştı Bu yeniliklerin; en popüler olanlarından bir tanesi olan ‘lazer uygulamaları’, stimüle edilmiş lazer ışınlarının diş ve çevre dokularında uygulanması esasına dayanır.

Sağmaç nodülü; "paravaccinia virüs"  denilen virüsün neden olduğu enfeksiyonlardır.

Doğumu takip eden 15 gün içinde yapılan, bebeğin kilo, boy, baş çevresi ölçümleri, bıngıldak açıklığı, kalp atışları, solunum sesleri, duyu organları, sarılığı ve uzuvlarının kontrolünün yapıldığı muayenedir.