Sağlık Rehberi

Ayak burkulması  spor yaralanmalarında çok sık görülür. Ayak burkulması sonucu ayak bileğinde bulunan bağlar kopabilir (rüptür). Ayak burkulması ve bununla ilişkili bağ ve kıkırdak yaralanmaları evre bazında değerlendirilir. 

Bölümüzde hafif ya da profesyonel tarzda ağır spor yaralanmaları tedavi hizmeti verilmektedir. Hafif düzeydeki yaralanmalarda; istirahat, bandaj ve atel uygulamaları, steroid olmayan ağrı kesici ve ödem çözücü ilaçlar (NSAİİ), bölgesel kortizon enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulamaları ön plandadır. 

Eklem içinde bir bölgenin kanlanması nedenini bilmediğimiz bir şekilde bozulur ve bu bölge zamanla ayrılıp koparak eklemin içindeki boşluğa düşerse eklem faresi rahatsızlığını meydana getirmiş olur. Bu rahatsızlık osteokondritis dissekas olarak da bilinir.

Başparmağın kök kısmındaki eklem, karpometakarpal eklem olarak adlandırılır ve diğer tüm canlılardan farklı olarak başparmağın dönme hareketi yapmasına olanak sağlar. Normal bir eklemde kıkırdak her iki kemiğin uçları üzerini kaplar ve kaygan bir zemin üzerinde ağrısız hareketi sağlar.

Eklem aşınması (osteoartroz) eklem bölgesindeki kıkırdakların kaybıyla gelişir. Ağrı, hareket zorluğu ve şekil bozukluğuna neden olan eklem aşınması, özellikle diz, kalça, omurga gibi yük taşıyan eklemlerde görülür. Nedeni halen tam olarak bilinmemektedir.

Artroz (kireçlenme) en sık yük taşıyan eklemlerde görülür. En fazla diz eklemi olmak üzere, kalça, el parmakları ve omurga sık olarak tutulur. Buna karşın, özel bir yaralanma olmadığı müddetçe bilek, omuz, dirsek gibi eklemlerde nadiren görülür.

İnsan kafasında yaklaşık 100 – 150 bin saç teli mevcuttur, ve günde 100 adet saç teli dökülür. Saç dökülmesinde gerek bölgesel gerekse genel olarak günde 100 adet saç telini geçiyorsa, buna “saç dökülmesi var” denilebilir.

Erkek tipi saç dökülmesi saçta testesteron denilen erkeklik hormonu etkilerine karşı kalıtsal bir duyarlılık nedeniyle oluşur. Özellikle erkeklerdeki saç dökülmelerinin %95 gibi büyük bir bölümünü oluşturur.

Karsinoid sendrom gastrointestinal sistem kaynaklı karsinoid tümörlü hastaların % 10’unu etkileyen klinik tablodur. Hastalarda ishal, yüz ve üst gövdede saniyeler içinde oluşan birkaç dakika süren kızarma (flushing) görülür. Bazı besinler, alkol ve duygusal stres bu klinik tabloyu tetikler.

İshal, dışkılama sayısının artması, niteliğinin değişmesi, daha sulu ve akışkan hal almasıdır.

Tıkanıklığın en sık rastlanan nedeni;  geçirilmiş bir karın ameliyatı sonrası bağırsaklar arasındaki yapışıklıklar veya karın duvarındaki fıtıklardır.

Üst boğaz adı da verilen geniz boşluğu; burnun arkasında yer alır. Burundan geçen hava genize gelir, buradan boğaza, gırtlağa ve nefes borusuna geçer. Ayrıca geniz boşluğunda orta kulağa hava taşıyan östaki kanalları bulunur. Bu kanallar sayesinde orta kulak basınç değişikliklerinden zarar görmez.

Miyom, rahim dokusundan kaynaklanan iyi huylu bir tümördür. Kötü huyluya, yani kansere dönüşme olasılıkları çok çok nadirdir. Fibroid, leyomiyomata, fibromiyom veya leyomiyom gibi birçok değişik isimle de anılır.

Hipofiz bezi vücuttaki hormonların merkezi kontrolünü düzenleyen ana salgı bezi olarak görev yapar. Hipofiz adenomları bezin içindeki muhtelif hücrelerden kaynaklanır ve tipik olarak yavaş büyürler. Hipofiz adenomları nispeten sık olup erişkinlerde 1/1000 oranında görülür.