Sağlık Rehberi

Manometri işleminde, yemek borusu içine yerleştirilen bir kateter aracılığıyla yemek borusunun peristaltik hareket denilen ileri doğru itme (dalga) hareketinin gücü ve düzeniyle ilintili ölçüm yapılır.

Tetik noktalar kas dokusundaki düğüm bölgeleridir. Bu noktalar çoğu zaman bulundukları bölgeye göre baş, boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına neden olurlar. Bu ağrılar halk arasında kulunç olarak da adlandırılır.

Kol ve bacak şişliklerinin bir çok nedeni bulunur. Bunlar arasında; kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid bezinin çok ya da az çalışmasına bağlı hastalıklar ve lenf ödem sayılabilir.

Özellikle bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayak sakatlanmaları ve ameliyatlarından sonra, hastanın yük vermeye başladığı dönemde kullanılan sistem, iyileşme sürecini çok hızlandırmaktadır.

Lenf dolaşımında bozuklara bağlı olarak kol veya bacaklarda meydana gelen şişliklere lenf ödem adı verilmektedir. Lenf ödem doğumsal olabileceği gibi, cerrahi veya enfeksiyon gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Kinezyoteyp olarak isimlendirilen özel bantların amaca uygun olarak ve konu hakkında eğitim almış sağlık personeli tarafından vücudun çeşitli bölgelerine uygulanması ile yapılan bir tedavi yöntemidir.

Özellikle operasyon sonrasında fonksiyonları azalan kas gruplarının yeniden stabilize edilmesi amacıyla uygulanan egzersiz programlarıdır.

Kalp hastalığı tanısı almış ve tedavisi başlayan hastaların günlük yaşam aktivitelerini artırmak ve ilerleyen kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmak için yapılan rehabilitasyon sürecine kardiyak rehabilitasyon adı verilir.

ESWT, kısaca şok dalga tedavisi, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Elektrik, ışık ve ses enerjisinin değişik şekillerde uygulanması ile doku iyileştirmesinin uyarıldığı tüm tedavileri içerir.

Modern insanın yaşam şeklindeki değişiklikler çok genç yaşlardan itibaren kas iskelet sisteminde yapısal olmasa da fonksiyonel bozuklukların oluşmasına neden olmaktadır.

NASA patentli ‘hava basıncı ile yük kaldırma sistemi’ kullanılarak 2005 yılında geliştirilen anti-gravite yürüme bandı, fizik tedavi ve rehabilitasyonda ulaşılmış olan en son teknolojidir.

Meme kanseri ya da başka bir hastalık nedeniyle memenin alınması sonrasında memenin yeniden yapılandırıldığı rekonstrüksiyon (onarım) ameliyatları Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümümüzde sıklıkla ve başarıyla uyguladığımız ameliyatlardan biridir.

Çiftlerin hayatlarındaki en önemli evrelerden biri olan gebelik, anne adayının hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkilendiği dönemlerden biridir. Bu dönemi kaliteli ve konforlu geçirmek ve sonunda sağlıklı bir doğum ile tamamlamak için alınabilecek pek çok önlem bulunur.

Bebek sahibi olmak çoğu zaman doğal bir süreçtir. Yolunda giden bir hamilelikten sonra kadının sancıları başlar, doğum gerçekleşir ve sağlıklı bir bebek dünyaya gelir. Ancak ne yazık ki bütün gebelikler sorunsuz ilerlemez.

Diş eti hastalığının ilk belirtisi diş etlerinde fırçalarken ya da spontan olarak ortaya çıkan kanamadır. Diş etleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var demektir.