Sağlık Rehberi

Ameliyattan 1-3 gün sonra vücut sürekli yeni nakledilen kalbi reddetmeyi dener. Bu durum kendini elektrokardiyogramdaki (kalbin ritmini izleyen cihaz) hafif düzensizliklerle belli eder. Vücudun yeni nakledilen organı reddetmeye çalışması beklenen bir durumdur. 

Akupunktur ayrıca mutluluk hormonu adı verilen endorfin hormon düzeyini artırarak, limbik sistem (duygu merkezi) üzerinden stresin azalmasını, organ fonksiyonlarının düzelmesini sağlar.

Endoskopik taş ameliyatlarından Perkütan nefrolitotomi ya da PNL olarak bilinen yöntemde 2 cm ve üzerinde büyüklükte taşların, endoskopik yöntemle böbreklerden alınması söz konusudur. 

Yaklaşık olarak her 150 gebeden biri böbrek taşı problemi yaşamaktadır. Gebelerde tespit edilen taş sıklığında bir artış olmasa da var olan taşlar gebelik ile beraber idrar kanallarındaki gevşeme nedeniyle daha sık olarak idrar kanalına düşerek ağrılı tabloların yaşanmasına neden olmaktadır.

Ameliyattan önce damara yerleştirilen plastik bir kanül yardımı ile hastaya serum takılır. Anestezik ilaçlar bu damar yolundan verilir, ameliyattan önce ve ameliyat sırasında hastanın sıvı ve elektrolit gereksinimi bu damar yolu ile karşılanır.

Anestezi bölümümüzden ilgili hekim; ameliyat öncesi her hastayı önceden anestezi polikliniğinde (yatan hasta ise odasında) görür.

Robotik cerrahi, hekimin bilgisayar konsolu üzerinden verdiği komutların, hasta konsolunda yer alan robotlar tarafından uygulandığı cerrahi bir yöntemdir. Da Vinci Robotik Cerrahi sistemi olarak bilinen robotik cerrahi, ilk olarak astronotların sağlık gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiştir.

Robotik cerrahi olarak bilinen cerrahi yöntemi jinekoloji alanında hastanın karnına büyük bir kesi yapılmadan 1 cm lik küçük kesilerden yerleştirilen kamera ve cerrahi alet çubuklarıyla gerçekleştirilen ameliyatlardır.

Karaciğer tümörleri, organın kendi dokusundan çıkan kötü huylu tümörlerdir. Bunların içinde en sık görüleni hepatoselüler karsinomdur ve olguların yaklaşık %90'ını oluşturur.