Sağlık Rehberi

Burun yüzün ortasında yer alan ve solunum sisteminin ilk başlangıç organıdır. Burnun temel görevleri soluduğumuz havayı nemlendirmek, ısıtmak ve süzmektir. Burun içindeki büyük boşluğu iki eşit parçaya ayıran bir burun orta bölmesi vardır (septum).

Kronik bel ağrısı, bel fıtığı, bel kayması, belde dejeneratif değişimler olan hastalar ve hangi nedenle olursa olsun bel ameliyatı geçiren hastalarda kullanılan bir sistemdir.

Karaciğer kendini sürekli olarak yenileyen bir organ olduğu için zarar görmüş olsa bile eski sağlığına kavuşabiliyor. Vücudumuzu zehirlerden arındırma görevini üstlenen bu önemli organ en çok aşırı miktarda alınan alkol ve bilinçsiz ve aşırı kullanılan ilaçlar ve enfeksiyonlardan etkileniyor.

Hepatit B hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir.

Kadınlardaki temel üreme organlarından olan ve yaklaşık 3 cm çapındaki yumurtalıktan gelişen, yer yer içi sıvı dolu kesecikler (kistik), yer yerde sert doku parçacıkları (solid) yapılarına yumurtalık kisti adı verilir.

Gebelikten korunmanın hormonal, bariyer ve doğum kontrol hapları gibi birçok yöntem vardır 

Aktif cinsel hayata sahip olan kadınların çoğu farklı doğum kontrol yöntemleri kullanmakta. Kimisi doğum kontrol haplarını tercih ederken, kimisi spiral taktırmayı daha uygun buluyor.

Ağrının nedeni femur baş-boyun bileşkesi ile asetabulum kenarı arasında kalça eklemi hareketinde özellikle fleksiyonda oluşan anormal temastır.

Eklem içinde bir bölgenin kanlanması nedenini bilmediğimiz bir şekilde bozulur ve bu bölge zamanla ayrılıp koparak eklemin içindeki boşluğa düşerse eklem faresi rahatsızlığını meydana getirmiş olur.

Kalça ağrısı birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda patalojik bozukluklar eklemlerde olabilir. Cerrahi gerektirmeyen kalça ağrılarında akupunktur etkin bir seçenek olabilmektedir.

Son yıllarda çok sık duyulan bir kalp sorunu da mitral kapak prolapsusudur. Hekimler tarafından hastaya kalp kapağında çökme ya da sarkma diye tarif edildiği için hastalık halk arasında kalp kapağının sarkması ya da çökmesi olarak bilinmektedir. 

Yaşamsal organlardan biri olan kalp, günde yaklaşık 100 bin kez atarak dakikada 5 litre kanı vücut için hayati öneme sahip olan doku ve organlara pompalar. Kalp 4 odacıktan oluşur.

Kalp nakli sonrası doku reddinin araştırılmasında kullanılan bir yöntemdir. Kasıktan ya da boyundan geçen toplardamar içerisine gönderilen tel yardımıyla kalbe ulaşılır.