Sağlık Rehberi

Anüs (makat) vücudun çok önemli bir organıdır. Ağızdan alınan gıdaların ve yutulan havanın bağırsaklarda işlenmeleri sonucu oluşan kalıntılarının vücut dışına kontrollü olarak atılmalarını sağlar.

Yutma güçlüğü çok önemli bir belirtidir ve mutlaka hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Dışkının simsiyah ve katran kıvamında gelmesi tıpta melena olarak adlandırılır. Yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı veya ince bağırsaktan bir kanama olduğunu düşündürür.

Aşırı terlemenin en sık sebeplerinden biri strestir. Sterse bağlı aşırı terleme daha çok avuç içlerinde, koltuk altında ve kasıklarda görülür. Strese bağlı terleme dinlenme durumunda ya da uykuda genellikle ortadan kalkar.

Saçlı hücreli lösemi, nadir rastlanan bir kronik lösemi çeşididir. Hastalık lenfositlerden kaynaklanır. “Saçlı hücreli lösemi” adı verilmesinin nedeni, lenfositlerinin yüzeylerindeki kısa uzantıların mikroskopta saç gibi görülmesidir.

Göz (optik) sinirinden kaynaklanan hastalıklarının teşhis ve tedavisi Nöro - Oftalmoloji Bölümümüzde yapılmaktadır.

Retina, göz küresinin arka duvarını kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır. Retinada oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit eder.

Gözyaşı, gözün yüzeyini nemlendirme özelliği ile gözün sağlıklı kalmasını sağlayan koruyucu mekanizmadır. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma sonucu göz kuruluğu oluşur. Sağlıklı gözde nemlenmeyi sağlayan gözyaşı üretimi devamlıdır.

Şaşılık, her iki gözün aynı yöne bakmaması ve birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumudur. Her bir gözde 6'şar adet göz dışı kas bulunur. Bunların birinde veya birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olması şaşılığa neden olur.

Göz seğirmesi, tek veya iki taraflı görülen genellikle kısa süren bir durumdur. Uykusuzluk, aşırı çalışmak ve yorgunluk tetikleyici olabilir. Genel olarak belli bir hastalığın belirtisi olmasa da uzun süren seğirmeler nadiren nörolojik bir bozukluğa işaret edebilir. 

Görme alanında daralma sinsi seyreden bir şikayettir. Bazen hastalar altta yatan hastalık ilerlemeden görme alanındaki daralma şikayetiinin farkına bile varmayabilir.

Gözyaşı, göz yüzeyini nemlendirme özelliği ile gözün sağlıklı kalmasını sağlayan koruyucu mekanizmadır. Sağlıklı gözde nemlenmeyi sağlayan gözyaşı üretimi devamlıdır.

Retina, göz küresinin arka duvarını duvar kağıdı şeklinde kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır. Retinada oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit eder.

Miyop, Hipermetrop, Astigmatizma gibi kırma kusurları, Şaşılık, Göz Tembelliği, Doğuştan Gelen Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı, Doğumsal Katarakt ve Glokom başarıyla tedavi edilmektedir.

Aniden gelişen görme kaybı tıbbi acil durumdur. Hasta genellikle tek gözde bu şikayetle göz kliniklerine acilen başvurur. Nedene yönelik tedavi yapılır, tedavinin gecikmesi halinde görme kaybı hızla ilerler ve kalıcı görme kaybı yani körlük oluşabilir.