Sağlık Rehberi

Duruş bozukluklarının en sık sebepleri, ergenlik dönemine yakın boy uzamasının hızlı olduğu dönemlerde, kaslardaki boy uzaması, gelişimi ve güçlenmesinin, kemik gelişimine göre daha geriden gelmesidir.  

Genel muayene ile bebeğin büyümesi değerlendirilirken, beden ve motor gelişimi de gözlenir. Bebek desteksiz oturuyor mu, konuşmaya başladı mı kontrol edilir.

Osteosarkom (osteojenik sarkom) çocuk ve ergenlerdeki kötü huylu kemik tümörlerinin en sık görülenidir.

Size kanser olduğunuz söylendi ve doktorunuz radyasyon tedavisi önerdi. Çoğu insan radyasyon tedavisi hakkında çok az şey bildiği için bu tedavi korkutucu veya endişelendirici olabilir.

TrueBeam STx’i benzer teknolojilerden farklı kılan ise, yüksek doz hızına çıkma yeteneği sayesinde, daha yüksek dozu çok daha kısa sürede verebilmesi ve bu yönüyle de seans, süre ve sayısını önemli ölçüde azaltan yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlamasıdır. 

Yaşa, akut veya kronik oluşuna ve kişinin verdiği immün yanıta göre asemtomatik tablodan kronik myokardit + dilate kardiyomyopatiye kadar değişen tablolar görülebilir. Yenidoğanlarda çok ağır ve hızlı seyrederken, süt çocukları ve oyun çocuklarında ancak kardiyomyopati gelişince tanı konulur.

Kist, lipom (iyi huylu yağ dokusu), kasık bölgesinde oluşan kas çekmesi, yaralanmalar da kasıklardaki şişkinliğin nedenleri arasındadır.

Fıtık anatomik bir problem olduğu için genellikle tedavisi ameliyattır. Nadiren operasyon riski yüksek hastalarda takip önerilebilir. Açık ve kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemleri kullanılabilir.

Karında özellikle göbek çevresinde, göbeğin üst kısmında ortada ya da varsa eski ameliyat kesilerinde veya kasıklarda fıtıklar görülebilir. Fıtıklar, karın içi organlarının karın duvarındaki bir zayıflıktan geçerek deri altına ilerlemeleri şeklinde tanımlanabilir.

Bu ultrason çeşidi gebeliğin 6. haftasından 11. haftasına kadar yapılır ve gebeliğin "gerçek haftasını" ve "bebeğin gelişme durumunu" gösterir. Bu haftada yapılan ultrasonografi ile fetus sayısı (gebeliğin tekil mi yoksa çoğul bir gebelik mi olduğu) ve iç gebeliğin doğrulanması mümkündür.

Dış genital organlar vulva olarak isimlendirilmektedir. Genellikle vajinal enfeksiyonlara eşlik ederler. Vulvanın enfeksiyonuna vulvit denir.

Adımların bir uyum içerisinde yapılıp, vücüdun dengesini kaybetmeden yaptığı hareketler bütününe yürüme adı verilir.  Topallama ise yürümenin bozulma halidir.

Kişide düzgün ve ahenkli yürümenin olmaması anlamına gelen yürüme bozuklukları birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Omurlar arasında yer alan disk yapılarının içeriğinin, omuriliğin ya da sinir köklerinin yer aldığı bölüme doğru yer değiştirmesi ile boyun fıtığı olarak adlandırılan "servikal disk hernisi" ortaya çıkar.

Kollara vuran ağrının ana kaynağı çok farklı olabilir. Boyun omurları, disk, boyun kasları, kola giden sinirlere ve omuriliğe bası "ağrının" kaynağı olabilir. Kollara vuran ağrının diğer nedenleri sinirlere bası yapan durumlardır.