Sağlık Rehberi

Excimer Lazer; miyop, astigmat ve hipermetrop gibi kırılma kusurlarının tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemidir.

Vitreoretinal cerrahi işlemlerden en sık uygulananlardan biri vitrektomidir. Vitrektomi göz küresinin içini dolduran vitreus denilen göz içi jelini, göz içinden alma işlemine denir.

Retina muayenesi sonucu, şeker hastalığı nedeniyle sonradan oluşmuş damarlar veya makulaya sızıntı yapan mikroanevrizmalar teşhis edilmiş ise ödeme neden olan alan veya damarlanma gelişimine neden olan iskemik (ölü) retina sahası argon lazer ile kapatılır.

Bronşiolit, akciğerlerin küçük havayollarında (bronşiollerde) tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durumdur. Hastaneye yatacak kadar nefes darlığına sebep olması, tekrarlama riskinin oluşu nedeniyle aileleri endişelendirir.

Solunum yetmezliği  sık görülen ve önemli bir klinik tablodur. Tüm yaştaki hastalarda görülebilir  ve farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Solunum sisteminin temel fonksiyonu gaz değişimidir.

Özel bir iğne ile dış plevradan doku örneği alınmasıdır. İltihabi sıvıları teşhis etmek için yapılır. Ayrıca tüberküloz ve kanser plörezisi düşünülen hastalarda tanıya katkısı önemlidir.

Bronşektazi akciğerin belirli alanlarında havayolu düzeninin bozulması ve genişlemesi yüzünden balgam birikimi olması demektir.

Yine metatsazlar bronş ağacı içinde yerleşerek tıkanıklıklara yol açtığından bu tıkanıklıkların bronkoskopik yöntemlerle giderilerek nefes darlığı rahatlatılabilir ve hem yaşam kalitesi artışı hem de sağkalımda uzama elde edilebilir.

Bazı hastalarda basit bir zatürre, akciğer absesine dönüşebilir. Bu durumda akciğerin belli bir alanında hasar ve iltihap birikimi meydana gelir. Hastada ciddi bir enfeksiyon tablosu (ateş, halsizlik, öksürük) oluşur.

Hırıltılı solunum genelde nefes verme sırasında, nefes alırken veya verirken çıkan tiz ıslık şeklinde bir sestir. Hırıltılı solunum daralmış, tıkanan hava kanalları yüzünden oluşur.

Kanlı balgam akciğerden kaynaklanan bir durumdur. Balgamın içinde şerit şeklinde bir kan veya koyu kahverengi balgamla karışık kan görülmesi akciğerden akut kaynaklanan ya da geçmişten gelen bir kanamanın bulgusu şeklinde değerlendirilir.

Karaciğerin düzgün işlev sergileyip sergilemediği, bir dizi özel kan testiyle tayin edilebilir. Bu testler sayesinde akut, kronik karaciğer hastalıkları, hepatit, kolestaz (safra tıkanıklığı) gibi sorunlar rahatlıkla teşhis edilebilir.

Yemek borusu, mide ve oniki parmak barsağının içinin direkt olarak görülmesi için kullanılan teşhis yöntemidir. Gastroskopi işlemiyle gastroskop içinden yollanan ince bir tel ile doku örneği (biyopsi) alınabilir, polip çıkartılabilir (polipektomi) ve kanayan bölgelere müdahale yapılabilir (skleroterapi, heat probe).

Büyük abdest kaçırma, gaz tutamama yada dışkılama güçlüğünün teşhis ve tedavisinde kullanılan en önemli yöntem anorektal manometri ile yapılan değerlendirmedir.