Sağlık Rehberi

Modern insanın yaşam şeklindeki değişiklikler çok genç yaşlardan itibaren kas iskelet sisteminde yapısal olmasa da fonksiyonel bozuklukların oluşmasına neden olmaktadır.

NASA patentli ‘hava basıncı ile yük kaldırma sistemi’ kullanılarak 2005 yılında geliştirilen anti-gravite yürüme bandı, fizik tedavi ve rehabilitasyonda ulaşılmış olan en son teknolojidir.

Meme kanseri ya da başka bir hastalık nedeniyle memenin alınması sonrasında memenin yeniden yapılandırıldığı rekonstrüksiyon (onarım) ameliyatları Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümümüzde sıklıkla ve başarıyla uyguladığımız ameliyatlardan biridir.

Çiftlerin hayatlarındaki en önemli evrelerden biri olan gebelik, anne adayının hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkilendiği dönemlerden biridir. Bu dönemi kaliteli ve konforlu geçirmek ve sonunda sağlıklı bir doğum ile tamamlamak için alınabilecek pek çok önlem bulunur.

Bebek sahibi olmak çoğu zaman doğal bir süreçtir. Yolunda giden bir hamilelikten sonra kadının sancıları başlar, doğum gerçekleşir ve sağlıklı bir bebek dünyaya gelir. Ancak ne yazık ki bütün gebelikler sorunsuz ilerlemez.

Diş eti hastalığının ilk belirtisi diş etlerinde fırçalarken ya da spontan olarak ortaya çıkan kanamadır. Diş etleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var demektir. 

Burun deliklerinin arasında yer alan ve burun boşluğunu ikiye ayıran yapıya "septum" adı verilir. Septum kemik ve kıkırdaktan oluşmaktadır.

Bazı kişilerde gebelik öncesi yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri gebeliğin ilerlemesiyle yeterli insülin salgılayamaz, bu nedenle daha önce diyabet belirtisi olmadığı halde gebelik boyunca kan şekeri yükselebilir.

Kondrositler, kıkırdak matriksini üreten hücrelerdir. Kıkırdak dokusu kendini yenileyebilme yeteneği kısıtlı olan bir dokudur. Kondrositler kıkırdak yapısını oluşturan ve kollajen üretiminden sorumlu olan hücrelerdir.

Temelde, bilinç ve ağrı algısının ortadan kaldırılması olarak tanımlanabilecek anestezi cerrahi işlemler için vazgeçilmezdir. Son yıllarda anestezi alanında yaşanan olumlu gelişmeler de daha radikal cerrahi işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Bu nedenle doğru ve uygun şekilde yapılan anestezi son derece güvenlidir.

Karında ve akciğer zarında (ampiyem) apseler, böbrek kistleri ve karaciğer kist hidatik (köpek kisti) tedavisinde aspirasyon-irrigasyon veya kateter drenaj ile tedavi yapmak mümkün olabilmektedir.

Kanser, vücudun başka yerlerine yayılma potansiyeli olan kontol edilemeyen hücre bölünmesi ve büyümesi ile karakterize bir grup hastalıktır. Kanser ile iyi huylu tümörlerin farkı, iyi huylu tümörlerin başka dokulara ve organlara yayılma özelliği olmamasıdır.

Hayatı tehdit eden kanamaların endovasküler(damar içi) embolizasyon ile tedavisi girişimsel radyolojinin önemli tedavi yöntemlerinden birisidir.