Sağlık Rehberi

Ortopedik hastalıkların tedavisinde uygulanan  kemik iliği ve yağ dokusundan elde edilen kök hücre konsantrasyonları yöntemlerinde elde edilen hücresel ürünler tek bir tip hücreden oluşmaz. Bu konsantrasyonlarda çeşitli hücre tipleri mevcuttur.

Organ nakillerinde büyük önem taşıyan İnsan Lökosit Antijenleri (Human Leukocyte Antigens-HLA) ilk kez 1958 yılında lökositlerde (beyaz kan hücrelerinde) saptanmıştır.

Coronavirüsler (CoV), basit üst solunum yolu enfeksiyonundan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Akut hepatit gelişmiş ülkelerde her yıl 4000 kişiden birinde gözlenirken, gelişmekte olan ülkelerde akut hepatit görülme sıklığı 5 kat daha fazladır ve maalesef ülkemizde de sık gözlenen bir hastalıktır.

Eklem içi yapıların ayrıntılı görüntülenmesini sağlayan tanı yöntemidir.

Tıptaki adı ile pedikülozis yani bitlenme özellikle kış mevsiminde kalabalık ortamlarda rastlanabilen bir durumdur. Bitler temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle sınıflar gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Kol ve bacaklarda yapılan ameliyatlarda sıklıkla tercih edilir. Ameliyat yapılacak alana giden sinirlerin etrafına anestezik ilaç verilerek, o bölgede hissizlik ve hareketsizlik sağlanır.

Ameliyat sonrası ağrı kontrolünde sıklıkla kullanılan bölgesel yöntem, epidural kateter uygulamasıdır. Bel bölgesinden Epidural aralığa yerleştirilen kateterden, hasta kontrollü analjezi cihazı yardımıyla ilaç verilerek, sezeryan, alt batın cerrahisi ameliyatları, kalça, diz ve ayak ameliyatlarından sonra ağrı kontrolü başarı ile sağlanır.

Deri yaşlanmasının geciktirilmesi, güneş hasarının ve deri kanserlerinin önlenmesinde sağlıklı derinin korunması büyük önem taşır. Dış etkilerle ilk karşılaşan ve en büyük oranımız olan derinin mikroplarla mücadele, vücut ısısının düzenlenmesi, nemin korunması, bağışıklık sistemine destek, temas duyusu gibi çok değerli görevleri bulunur.

Ürodinami, işemenin depolama ve boşaltım dönemlerinin değerlendirildiği tetkiklerin tümüne verilen isimdir.

Krup hastalığı, çocuklarda görülen, sıklıkla gece aniden kalın sesle ağlama, havlar tarzda öksürük, nefes darlığı şikâyeti ile başlayıp ilk atakta aileyi oldukça fazla korkutan bir akut üst solunum yolu hastalığı...

Bu bölgede yer alan; kaslar ve kemikler akciğerler, nefes borusu, yemek borusu, timüs, bazı damar, sinirler ve diyafram ile ilgili sorunlar ve hastalıklar toraks (göğüs) çocuk cerrahları tarafından tedavi edilmektedir.

Distimi; hafif derecede depresyon belirtilerinin en az 2 yıl süresince, arada düzelme dönemleri olmaksızın devamlı olması olarak tanımlanabilir.

Dolgu uygulamaları yüzdeki derin kırışıklıklar, şekil bozuklukları ve yaşlanma karşıtı etkileri ile yaklaşık 20 yıldır dermatolojide kullanılmaktadır. Ayrıca el sırtını gençleştirmekte de oldukça etkili bir yöntemdir.