Sağlık Rehberi

Yutma güçlüğü çok önemli bir belirtidir ve mutlaka hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Dışkının simsiyah ve katran kıvamında gelmesi tıpta melena olarak adlandırılır. Yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı veya ince bağırsaktan bir kanama olduğunu düşündürür.

Aşırı terlemenin en sık sebeplerinden biri strestir. Sterse bağlı aşırı terleme daha çok avuç içlerinde, koltuk altında ve kasıklarda görülür. Strese bağlı terleme dinlenme durumunda ya da uykuda genellikle ortadan kalkar.

Göz (optik) sinirinden kaynaklanan hastalıklarının teşhis ve tedavisi Nöro - Oftalmoloji Bölümümüzde yapılmaktadır.

Retina, göz küresinin arka duvarını kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır. Retinada oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit eder.

Göz seğirmesi, tek veya iki taraflı görülen genellikle kısa süren bir durumdur. Uykusuzluk, aşırı çalışmak ve yorgunluk tetikleyici olabilir. Genel olarak belli bir hastalığın belirtisi olmasa da uzun süren seğirmeler nadiren nörolojik bir bozukluğa işaret edebilir. 

Görme alanında daralma sinsi seyreden bir şikayettir. Bazen hastalar altta yatan hastalık ilerlemeden görme alanındaki daralma şikayetiinin farkına bile varmayabilir.

Kuru göz sendromu ya da latince keratokonjuktivitis sikka olarak bilinen göz kuruluğu, göz hekimlerine yapılan başvuruların nedenlerinin başında gelen bir sağlık sorunudur.

Miyop, Hipermetrop, Astigmatizma gibi kırma kusurları, Şaşılık, Göz Tembelliği, Doğuştan Gelen Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı, Doğumsal Katarakt ve Glokom başarıyla tedavi edilmektedir.

Aniden gelişen görme kaybı tıbbi acil durumdur. Hasta genellikle tek gözde bu şikayetle göz kliniklerine acilen başvurur. Nedene yönelik tedavi yapılır, tedavinin gecikmesi halinde görme kaybı hızla ilerler ve kalıcı görme kaybı yani körlük oluşabilir.

Vitreoretinal cerrahi işlemlerden en sık uygulananlardan biri vitrektomidir. Vitrektomi göz küresinin içini dolduran vitreus denilen göz içi jelini, göz içinden alma işlemine denir.

Retina muayenesi sonucu, şeker hastalığı nedeniyle sonradan oluşmuş damarlar veya makulaya sızıntı yapan mikroanevrizmalar teşhis edilmiş ise ödeme neden olan alan veya damarlanma gelişimine neden olan iskemik (ölü) retina sahası argon lazer ile kapatılır.

Bronşiolit, akciğerlerin küçük havayollarında (bronşiollerde) tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durumdur. Hastaneye yatacak kadar nefes darlığına sebep olması, tekrarlama riskinin oluşu nedeniyle aileleri endişelendirir.

Solunum yetmezliği  sık görülen ve önemli bir klinik tablodur. Tüm yaştaki hastalarda görülebilir  ve farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Solunum sisteminin temel fonksiyonu gaz değişimidir.

Bronşektazi akciğerin belirli alanlarında havayolu düzeninin bozulması ve genişlemesi yüzünden balgam birikimi olması demektir.