Sağlık Rehberi

İlaç kullanımı sırasında tüketilen besinlerin ilaçların etkisini azaltıcı veya arttırıcı etkileri olabiliyor. Çok dikkat edilmesi gereken bu durumlar ilaç kullanımı kesildikten sonra birkaç hafta bile sürebiliyor.

Gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilerek   kırma kusurlarını düzelten, gözün bazı dış yüzeyi hastalıklarını   tedavi eden ve kozmetik amaçlarla   kullanılabilen tıbbi protezlerdir.

Şiddetli siyatik ağrısından muzdarip hastalar için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.Dr. Gülçin Gülşen, öncelikle Spinal Dekompresyon tedavisinin oldukça etkili olduğunu söylüyor.

Omuz, vücudunuzdaki eklemlerin en esnek olanıdır. Kolun hemen her yönde hareket etmesini sağlayacak bir yapıya sahiptir. Ancak bu esneklik sorunlara neden olabilir.

Ergenlik döneminin bitimine kadar ara ara gözlenebilen büyüme ağrıları genellikle fizyolojik gelişim süreci ile ilişkili iyi huylu ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD'de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

Uzmanlar, gebelikte sigara kullanımının tansiyon yükselmesi ve diyabetten bile daha tehlikeli olarak düşünüldüğünü belirterek, "Çünkü onların tedavi şansı vardır, ama sigaranın tehlikelerinden bebeği korumanın bir yolu yoktur" dedi.

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Anne ile bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik bir etkiye sahiptir. Emzirme sırasındaki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan daha fazladır.

40 yaşından sonra birer kapsül almalı. Hipertansiyon kalp ve şeker rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor kontrolünde almak gerekir. Kan sulandırıcı etkisi olan Omega 3’ü aynı işlevi gören ilaçlarla da alınmak gerekir.

Bir tür kaygı bozukluğu türü olan fobi kişinin belirli durum, canlı-cansız varlık veya mekana karşı olarak hissettiği yüksek seviyedeki korku hali olarak tanımlanmaktadır.

Uğultu hissi düdük, rüzgar veya dalga sesi gibi olabilir. Biz bunların hepsini çınlama diye tarif ederiz. Uğultu iki kulaktan da duyuluyorsa bunun altından genellikle sistemik bir hastalık çıkar. Tansiyon, diyabet gibi.

İmpotans (İktidarsızlık); erkeklerde cinsel birleşme için gerekli sertliği sağlayamama veya ilişkiyi devam ettirebilmek için gerekli süre boyunca sertliği koruyamama durumudur.