Sağlık Rehberi

Keratokonus veya konik kornea, iltihap  olmaksızın korneanın simetrik olmayan ilerleyici olarak incelmesi, dikleşmesi ve öne doğru çıkıntı yapmasıdır. Bu  hastalıkta  yüksek düzensiz astigmatizma ve  miyopi sonucu,  gözlükle  olan en iyi  görme derecesinde azalma meydana  gelir.

Otoskleroz orta kulaktaki üç adet kemikçikten (çekiç, örs, üzengi) biri olan üzengi olarak adlandırılan kemikçik etrafında, anormal kemik dokusu oluşmasıyla karakterize, ilerleyici bir hastalığı tanımlamaktadır.

Söylemesi kolay ama yaşaması zor bir dönem olarak bilinen menopoz, yumurtalıkların fonksiyonlarını büyük ölçüde kaybetmesi sonucu adet kanamalarının bitmesiyle kadınlarda görülen bir dönemi ifade etmektedir. 

Kadınlarda yumurtlama döneminin sona ermesi menopoz olarak adlandırılıyor.Genellikle 45-50 yaş arasındaki kadınlarda görülen menopoz, hormonal ve fiziksel değişimleri beraberinde getiriyor.

Sinüzitle ilgili şikayetleri 12 haftadan uzun süren hastalar ve burnunda kemik eğriliği, polip gibi yapısal sorunları olanları ameliyat bekliyor. Sinüzit ameliyatlarında yüzde iz kalmıyor

Genel tanımlamanın zor olduğu yorgunluğu, yapılan bir iş sırasında ya da yapılan işin ardından başka bir işe başlamak için gerekli olan enerjinin olmadığı hissi olarak tanımlanabilir. Kişide tükenmişlik hissedilir.

Kolesterol vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir.

TUİK verilerine göre Türkiye'de hastalıklara bağlı yaşam kaybı sebeplerinin başında dolaşım sistemi hastalıkları geliyor.

Emzirmek bebeği ileride oluşabilecek birçok hastalığa karşı koruduğu gibi annelerin hayatını da kolaylaştırıyor. Ancak emziren annelerin kafasını bu süreçte pek çok soru meşgul ediyor. İşte o sorular ve cevapları..

Genç erişkinlerde nörolojik özürlülüğe neden olan MS'de (Multipl skleroz), vücut kendi sinir dokusunu bir mikrop gibi algılayıp reaksiyon göstermektedir. Hastalığın temel özelliği akson denilen sinir hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan sinir hücresi uzantılarının hasarlanmasıdır. 

Tutuk ve ağrılı bir omuz yüzünden giyinmek ve alışveriş torbalarınızı taşımak gibi en basit işleri bile yapmanız güçleşebilir. Tıpkı sorunlu bir kalça ya da diz eklemi gibi, yıpranmış bir omuz eklemi de değiştirilebilir.

Sıkça görülen bir başka kansızlık nedeni Akdeniz anemisi yani talasemidir. Ülkemizde ve Kıbrıs’ta beta talasemi taşıyıcılığı sık görülmektedir. Ayrıntılı bir inceleme, demir eksikliğiyle Akdeniz anemisi taşıyıcılığının birbirinden kolaylıkla ayırt edilmesini sağlar.

Balık iyi protein olarak etin yerine geçer. Balık, kırmızı ete göre yağsız ve düşük bir protein kaynağı. 125 gramlık bir morina balığı 26 gram protein, 1 gram yağ, 120 kalori. Aynı miktarda bir kırmızı et steak ise 28 gram protein, 18 gram yağ ve 278 kalori içeriyor.

Propiyonik asidemi, propiyonil koenzim-A karboksilaz adı verilen bir enziminin doğuştan eksik olmasına bağlı olarak gelişen genetik geçişli bir hastalıktır. Bu enzimin eksik olmasına bağlı olarak vücutta amino asit metabolizmasının bir ara ürünü olan propiyonik asit birikimi olur ve buna bağlı olarak da hastalık belirtileri ortaya çıkar.