Sağlık Rehberi

Rotator manşet (Omuz tendonları), kolun dirsekten yukarı bölümünü kürek kemiğine bağlayan kaslar ve kirişlerinin oluşturduğu demete verilen isimdir. Çalışırken, spor yaparken omzumuzun sağlam ve dengede durmasını sağlayan rotator manşettir. Burada meydana gelecek bir zedelenme, omuzda hem ağrı hem de güçsüzlük meydana getirir.

Burun ve sinüslerden boğaza doğru olan akıntılardır. Herkeste vardır, boğazın ve burnun nemlenmesini sağlar. Ayrıca burun ve boğaz boşluğuna giden toz gibi yabancı partikülleri yakalayarak dışarı atar

Omuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissiyle ortaya çıkar. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da adı verilir. Pek iyi bilinmeyen bir sorundur. Ancak tedavi edildiği takdirde genellikle zaman içinde düzelme gösterir.

Yaşamın her döneminde önemli olan beslenme, sürekli büyüyen ve gelişen bir organizmaya sahip olan bebeklerde, sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturmak için daha da önemlidir.

Kronik yorgunluk, çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri. Hemen herkes zaman zaman hafif veya ağır derecede yorgunluk hissediyor. Uzmanların anlattıklarına göre ise altta yatan önemli bir hastalık yoksa, basit ama etkili tedbirlerle yorgunlukla başa çıkmak çok da zor değil.

Çoğul gebelikte hem anne hem de bebek için önemli sağlık risklerinin mevcut olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Prof. Dr. Ali Rüştü Ergür, çoğul gebelikleri hakkında bilgi verdi.

40 yaşından sonra her insan yakını görmede sorun yaşamaya başlar. Bu durumda pek çok kişi yakın okuma gözlüğü ya da lens kullanmak zorunda kalır. Gözlük ya da lens kullanmak istemeyenlere lazer çözüm olabilir.

Tükenmişlik sendromu yaşamakta olan kişilerin umutsuzluk, çaresizlik ve boşluk gibi duyguları depresyondaki duygular ile benzerlik göstermektedir.

Omuzda tendonların (kasları kemiklere bağlayan lifli bağ doku) üstünde bursa dediğimiz bir kesecik vardır. Bu kesecik omuzu aşırı kullanıma bağlı şişebilir veya kemik çıkıntıları olabilir. Bu tabloya omuz sıkışması denir.

Gebelik boyunca vücutta pek çok değişiklik olmaktadır. Vücuttaki değişimlerin normal mi yoksa patolojik mi olduğunun saptanması son derece önemlidir. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı, gebelikte sık rastlanan sorunlar ve çözümleriyle ilgili önemli konulara dikkat çekiyor.

Zor doğumlarda gözde konjonktıval kanamalar, gözde kaymalar oluşabilir. Sezaryen doğumların sıklaşmasıyla kanal tıkanıklığı daha da sık gözlemleniyor. Kanal tıkanıklığı olan bebeklerde temizlik ve masaj çok önemlidir, çoğunlukla kanal açılır.

Mitral kapak, kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında bulunur. Akciğerlerden temizlenerek gelen kanın sol karıncığa geçmesini sağlar. Karıncık da kasılarak bu temiz kanı aort vasıtasıyla tüm vücuda gönderir. Kalpte iş yükü en ağır kapaktır.

Öncelikle çınlamanın sübjektif mi yoksa objektif mi olduğu muayeneyi yapan doktor tarafından ayırt edilmeli. İç kulakla ilgili sorunların anlaşılabilmesi için tüm hastalarda işitme ve orta kulak basınç testleri yapılmalı.

Kulak burun boğaz hastalıklarıyla sık karşılaşıyoruz. Peki, hangi belirtiler halinde bir KBB uzmanına gitmemiz gerektiğini biliyor muyuz? İşte bu alanın ilgilendiği hastalıklar konusunda yeterli farkındalığa sahip olmamızı sağlayacak bilgiler…