Sağlık Rehberi

Bir tür kaygı bozukluğu türü olan fobi kişinin belirli durum, canlı-cansız varlık veya mekana karşı olarak hissettiği yüksek seviyedeki korku hali olarak tanımlanmaktadır.

Uğultu hissi düdük, rüzgar veya dalga sesi gibi olabilir. Biz bunların hepsini çınlama diye tarif ederiz. Uğultu iki kulaktan da duyuluyorsa bunun altından genellikle sistemik bir hastalık çıkar. Tansiyon, diyabet gibi.

İmpotans (İktidarsızlık); erkeklerde cinsel birleşme için gerekli sertliği sağlayamama veya ilişkiyi devam ettirebilmek için gerekli süre boyunca sertliği koruyamama durumudur.

Erken boşalma, ejakülasyonun penis vajinaya girdikten sonra eşi tatmin edemeden veya kişinin isteğinden önce gerçekleşmesine denir. Tıptaki adı "premature ejakulasyon"dur.

Anne karnında bebekler gelişimini sürdürürken, testis yapısını oluşturacak hücreler böbreklerin alt tarafında oluşmaya başlar. Bebeklerin gelişimi sırasında testisler de zamanla aşağı testis torbasına doğru inmeye başlar.

Üretrit, üretranın (mesaneyi, dışarıya bağlayan boru) iltihabi durumuna verilen addır. Genellikle NSÜ (non-spesifik üretrit) veya NGÜ (non-gonokoksik üretrit) adı ile de anılmaktadır. Sıklıkla, cinsel yolla bulaş söz konusudur.

Epididim yumurtaların üzerinde ve çevresinde yerleşmiş oluşumlardır. Yumurtalar tarafından yapılan sperm hücrelerinin taşınması, depolanması ve olgunlaşmasından sorumlu organlardır.

Doppler USG ürolojide en sık erektil Disfonksiyon (ereksiyon olamama, penis sertleşmesi sorunları, impotans) durumunda, nedenin araştırılmasında kullanılan bir tanı yöntemidir. 

Aşırı aktif mesane sendromu başlıca sıkışma tipi idrar kaçırma şikayeti ile karakterize hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkiyen bir rahatsızlıktır.

Sakral sinir stimülasyonu dışkı ve idrar tutamama, idrar yapmakta ve dışkılamadaki fonksiyonel sorunların giderilmesinde etkili bir tedavi seçeneğidir.

Penil plasti ameliyatları; penis boyunun ya da kalınlığının büyütüldüğü operasyonlardır. 

Penis protezi (penil protez) ya da bilinen adıyla mutluluk çubuğu cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini gerçekleştiremeyen erkeklere yapay penis yerleştirme işlemidir.

Sık sık idrara çıkma, gece idrar yapma ihtiyacı, tuvalete yetişememe durumu ile hayat kalitesini olumsuz etkileyen aktif mesane hastalığı özellikle 30-60 yaşlar arasındaki her üç kadından birinde görülür.

Sistoskopi, ışık ve görüntü fiberleri içeren ince bir endoskopi kamerasıdır. Sistoskopi işlemi vücudumuzdan idrarın dışarıya atılmasını sağlayan üretra deliğinden idrar yoluna girilerek mesanenin (idrar torbası) endoskopi kamerası ile incelenmesi işlemidir.

ED 1000 40 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %50'sinde gözlenen erektil disfonksiyon probleminin (penis sertleşme bozukluğu) kalıcı tedavisinde kullanılmaktadır.