Sağlık Rehberi

Son yıllarda çocuklarda uykusuzluk problemi gittikçe önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Çocukluk dönemi boyunca, herhangi bir yaşta, uykuya geçişte ve uykunun devamında zorluklar yaşanabilmektedir.

Demiroğlu Bilim Üniversitesi, Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Erdem, hepatit B ve C hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Erdem, basit bir kan tahlili ile tanı koyarak, karaciğer yetmezliği ve kansere yol açabildi hepatit B ve C'nin ilaçla kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Kalpte iş yükü en ağır kapak olan mitral kapak, genetik aktarımla, doğumsal nedenlerle ya da romatizmal kalp hastalığı, kalp iltihaplanması ve kalp krizi sonucu görevini yerine getiremiyor. Peki mitral kapak yetmezliği nasıl belirti veriyor?

Şiddetli ağrı, akıntı ve kulakta şişmeye yol açan dış kulak yolu enfeksiyonu özellikle yaz aylarında nem, kulak karıştırma, kulak çöpü kullanımı, denize veya havuza girme nedeniyle oluşuyor...

Dışarıdan herhangi bir ses uyaranı olmaksızın kulakta veya kafa içinde ses algılanmasına kulak çınlaması diyoruz. Bu ses devamlı veya aralıklı olabilir. Kulak çınlaması kendi başına bir hastalık değildir. 

Karaciğer nakli siroz hastalarına ve karaciğerinde tümörü olan hastalara yapılır. Sirozun bir çok tipleri vardır. Türkiye’de en sık görülen hepatit B’ye bağlı sirozdur, bu nedenle en sık da hepatit B sirozlu hastalara nakil yapılır.

Dünyada ortalama yaşı 47-51 yaşları arasında olmakla beraber, genetik özelliğe bağlı olarak daha erken veya daha genç yaşlarda da olabilir. Ancak son 50 yılda, dünyada ortalama menopoz yaşı 3 - 4 yıl daha erken görülmektedir.

Bahar geldi diye tedavinizi aksatmayın diyen uzmanlar, kalp hastaları ve kalp hastalığına yakalanma riski yüksek olanların bahar aylarını bir fırsata çevirerek daha fazla egzersiz yapmaları ve mevsim gıdalarıyla sağlıklı beslenmeleri tavsiye ediliyor

Bundan 4,5 sene önce her iki kadın da böbrek yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğinde umutsuzca organ nakli sırası beklerken, çapraz nakil ile hayata döndü. Nazire Hanım'a eşi İsmail Karatepe, Ayşe Ön'e de oğlu Engin böbreğini vermeyi kabul etti.

Böbrekler, vücudumuzdaki kanı süzen yani filtre görevi gören organlarımızdır. Bu süzme işlemi esnasında yararlı maddeler vücuda geri emilir, diğerleri ise, idrarla dışarı atılır.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi, Böbrek Nakli Merkezi'nden Prof. Dr. Barış Akin, böbrek naklinde robotik cerrahi ile daha da güvenli ve ideal bir ameliyatın mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Baş ve boyun bölgesinde yer alan her türlü dokudan kaynaklanan kanserlerdir. En önemli nedeni sigaradır...