Sağlık Rehberi

Sıkça görülen bir başka kansızlık nedeni Akdeniz anemisi yani talasemidir. Ülkemizde ve Kıbrıs’ta beta talasemi taşıyıcılığı sık görülmektedir. Ayrıntılı bir inceleme, demir eksikliğiyle Akdeniz anemisi taşıyıcılığının birbirinden kolaylıkla ayırt edilmesini sağlar.

Balık iyi protein olarak etin yerine geçer. Balık, kırmızı ete göre yağsız ve düşük bir protein kaynağı. 125 gramlık bir morina balığı 26 gram protein, 1 gram yağ, 120 kalori. Aynı miktarda bir kırmızı et steak ise 28 gram protein, 18 gram yağ ve 278 kalori içeriyor.

Propiyonik asidemi, propiyonil koenzim-A karboksilaz adı verilen bir enziminin doğuştan eksik olmasına bağlı olarak gelişen genetik geçişli bir hastalıktır. Bu enzimin eksik olmasına bağlı olarak vücutta amino asit metabolizmasının bir ara ürünü olan propiyonik asit birikimi olur ve buna bağlı olarak da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

İlaç kullanımı sırasında tüketilen besinlerin ilaçların etkisini azaltıcı veya arttırıcı etkileri olabiliyor. Çok dikkat edilmesi gereken bu durumlar ilaç kullanımı kesildikten sonra birkaç hafta bile sürebiliyor.

Gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilerek   kırma kusurlarını düzelten, gözün bazı dış yüzeyi hastalıklarını   tedavi eden ve kozmetik amaçlarla   kullanılabilen tıbbi protezlerdir.

Şiddetli siyatik ağrısından muzdarip hastalar için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.Dr. Gülçin Gülşen, öncelikle Spinal Dekompresyon tedavisinin oldukça etkili olduğunu söylüyor.

Omuz, vücudunuzdaki eklemlerin en esnek olanıdır. Kolun hemen her yönde hareket etmesini sağlayacak bir yapıya sahiptir. Ancak bu esneklik sorunlara neden olabilir.

Ergenlik döneminin bitimine kadar ara ara gözlenebilen büyüme ağrıları genellikle fizyolojik gelişim süreci ile ilişkili iyi huylu ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD'de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

Uzmanlar, gebelikte sigara kullanımının tansiyon yükselmesi ve diyabetten bile daha tehlikeli olarak düşünüldüğünü belirterek, "Çünkü onların tedavi şansı vardır, ama sigaranın tehlikelerinden bebeği korumanın bir yolu yoktur" dedi.

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Anne ile bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik bir etkiye sahiptir. Emzirme sırasındaki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan daha fazladır.

40 yaşından sonra birer kapsül almalı. Hipertansiyon kalp ve şeker rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor kontrolünde almak gerekir. Kan sulandırıcı etkisi olan Omega 3’ü aynı işlevi gören ilaçlarla da alınmak gerekir.