Sağlık Rehberi

Rotator manşet (Omuz tendonları), kolun dirsekten yukarı bölümünü kürek kemiğine bağlayan kaslar ve kirişlerinin oluşturduğu demete verilen isimdir. Çalışırken, spor yaparken omzumuzun sağlam ve dengede durmasını sağlayan rotator manşettir. Burada meydana gelecek bir zedelenme, omuzda hem ağrı hem de güçsüzlük meydana getirir.

Omuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissiyle ortaya çıkar. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da adı verilir. Pek iyi bilinmeyen bir sorundur. Ancak tedavi edildiği takdirde genellikle zaman içinde düzelme gösterir.

Yaşamın her döneminde önemli olan beslenme, sürekli büyüyen ve gelişen bir organizmaya sahip olan bebeklerde, sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturmak için daha da önemlidir.

Çoğul gebelikte hem anne hem de bebek için önemli sağlık risklerinin mevcut olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Prof. Dr. Ali Rüştü Ergür, çoğul gebelikleri hakkında bilgi verdi.

Tükenmişlik sendromu yaşamakta olan kişilerin umutsuzluk, çaresizlik ve boşluk gibi duyguları depresyondaki duygular ile benzerlik göstermektedir.

Omuzda tendonların (kasları kemiklere bağlayan lifli bağ doku) üstünde bursa dediğimiz bir kesecik vardır. Bu kesecik omuzu aşırı kullanıma bağlı şişebilir veya kemik çıkıntıları olabilir. Bu tabloya omuz sıkışması denir.

Gebelik boyunca vücutta pek çok değişiklik olmaktadır. Vücuttaki değişimlerin normal mi yoksa patolojik mi olduğunun saptanması son derece önemlidir. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı, gebelikte sık rastlanan sorunlar ve çözümleriyle ilgili önemli konulara dikkat çekiyor.

Zor doğumlarda gözde konjonktıval kanamalar, gözde kaymalar oluşabilir. Sezaryen doğumların sıklaşmasıyla kanal tıkanıklığı daha da sık gözlemleniyor. Kanal tıkanıklığı olan bebeklerde temizlik ve masaj çok önemlidir, çoğunlukla kanal açılır.

Mitral kapak, kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında bulunur. Akciğerlerden temizlenerek gelen kanın sol karıncığa geçmesini sağlar. Karıncık da kasılarak bu temiz kanı aort vasıtasıyla tüm vücuda gönderir. Kalpte iş yükü en ağır kapaktır.

Sinüzitle ilgili şikayetleri 12 haftadan uzun süren hastalar ve burnunda kemik eğriliği, polip gibi yapısal sorunları olanları ameliyat bekliyor. Sinüzit ameliyatlarında yüzde iz kalmıyor

Genel tanımlamanın zor olduğu yorgunluğu, yapılan bir iş sırasında ya da yapılan işin ardından başka bir işe başlamak için gerekli olan enerjinin olmadığı hissi olarak tanımlanabilir. Kişide tükenmişlik hissedilir.

Kolesterol vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir.

TUİK verilerine göre Türkiye'de hastalıklara bağlı yaşam kaybı sebeplerinin başında dolaşım sistemi hastalıkları geliyor.