Sağlık Rehberi

Akut hepatit gelişmiş ülkelerde her yıl 4000 kişiden birinde gözlenirken, gelişmekte olan ülkelerde akut hepatit görülme sıklığı 5 kat daha fazladır ve maalesef ülkemizde de sık gözlenen bir hastalıktır.

Eklem içi yapıların ayrıntılı görüntülenmesini sağlayan tanı yöntemidir.

Vücudumuz insanlığın varlığından beri immün sistem aracılığı ile kendini her türlü hastalığa karşı koruyarak insan neslinin devamını sağlamıştır. Hastalık halinde ilaç kullanmak bir gerekliliktir.

Tıptaki adı ile pedikülozis yani bitlenme özellikle kış mevsiminde kalabalık ortamlarda rastlanabilen bir durumdur. Bitler temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle sınıflar gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Çevresel veya genetik faktörler sebebiyle, dişlerde oluşan renklenmelerin çeşitli kimyasal ajanlar kullanılarak giderilmesi işlemidir.

Kol ve bacaklarda yapılan ameliyatlarda sıklıkla tercih edilir. Ameliyat yapılacak alana giden sinirlerin etrafına anestezik ilaç verilerek, o bölgede hissizlik ve hareketsizlik sağlanır.

Ameliyat sonrası ağrı kontrolünde sıklıkla kullanılan bölgesel yöntem, epidural kateter uygulamasıdır. Bel bölgesinden Epidural aralığa yerleştirilen kateterden, hasta kontrollü analjezi cihazı yardımıyla ilaç verilerek, sezeryan, alt batın cerrahisi ameliyatları, kalça, diz ve ayak ameliyatlarından sonra ağrı kontrolü başarı ile sağlanır.

Canlıdan karaciğer nakli; alıcının hasta karaciğeri tamamen çıkarıldıktan hemen sonra canlı vericiden nakil için alınan karaciğer parçasının nakil edilmesi olayıdır.

Deri yaşlanmasının geciktirilmesi, güneş hasarının ve deri kanserlerinin önlenmesinde sağlıklı derinin korunması büyük önem taşır. Dış etkilerle ilk karşılaşan ve en büyük oranımız olan derinin mikroplarla mücadele, vücut ısısının düzenlenmesi, nemin korunması, bağışıklık sistemine destek, temas duyusu gibi çok değerli görevleri bulunur.

Ürodinami, işemenin depolama ve boşaltım dönemlerinin değerlendirildiği tetkiklerin tümüne verilen isimdir.

Krup hastalığı, çocuklarda görülen, sıklıkla gece aniden kalın sesle ağlama, havlar tarzda öksürük, nefes darlığı şikâyeti ile başlayıp ilk atakta aileyi oldukça fazla korkutan bir akut üst solunum yolu hastalığı...

Bu bölgede yer alan; kaslar ve kemikler akciğerler, nefes borusu, yemek borusu, timüs, bazı damar, sinirler ve diyafram ile ilgili sorunlar ve hastalıklar toraks (göğüs) çocuk cerrahları tarafından tedavi edilmektedir.

Distimi; hafif derecede depresyon belirtilerinin en az 2 yıl süresince, arada düzelme dönemleri olmaksızın devamlı olması olarak tanımlanabilir.

Dolgu uygulamaları yüzdeki derin kırışıklıklar, şekil bozuklukları ve yaşlanma karşıtı etkileri ile yaklaşık 20 yıldır dermatolojide kullanılmaktadır. Ayrıca el sırtını gençleştirmekte de oldukça etkili bir yöntemdir.