Sağlık Rehberi

Sigara içiciliği, fizyolojik değil, psikolojik bağımlılıktır. Akupunktur’un sigara bıraktırma etkinliği tartışmalıdır.

Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezimiz’de ‘Kişiye Özel Sağlık Yönetimi Analizi’ yaşa ve cinsiyete bağlı olarak, olası hastalık ve risklerin tanı- tedavisi için kullanılmaktadır.

Peeling; kimyasal maddelerin deriye uygulanması ile derinin yüzeysel tabakalarının soyulması işlemine verilen isimdir.

Mezoterapi; 1952 yılında keşfedilmiş bir tekniktir. Uygulanacak ilacın çok ince bir iğne ile çok sayıda ve küçük miktarlarda deriye enjekte edilmesi olarak tarif edilebilir.

Vücut bileşim analizlerini gösteren cihazlar kullanılarak yapılan analizlerdir. Bu cihazlar yardımıyla kişinin vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi, su oranları daha net gözlenebilmekte ve bu doğrultuda kişiye özel diyet programları düzenlenip, sık aralıklarla yapılan kontrollerle hastanın genel durumu hakkında bilgi alınmaktadır.

Ozon gazı virus, bakteri, mantar gibi mikro-organizmaları öldürmesi, bağışıklık sistemini aktive eder, iyileşme dönemini hızlandırır, hormon ve enzim üretimini düzenler, “serbest radikal” leri temizleyen enzimleri tetikler.

İntestinalatrezi; doğuştan olan bağırsak tıkanıklıkların en sık rastlanan nedenidir. Yeni doğanda saptanan ince bağırsak tıkanıklıklarının yaklaşık 3'te biri atrezilere bağlıdır. Bağırsak atrezinin görülme sıklığı yaklaşık 2500'de birdir.

Ortopedik hastalıkların tedavisinde uygulanan  kemik iliği ve yağ dokusundan elde edilen kök hücre konsantrasyonları yöntemlerinde elde edilen hücresel ürünler tek bir tip hücreden oluşmaz. Bu konsantrasyonlarda çeşitli hücre tipleri mevcuttur.

Organ nakillerinde büyük önem taşıyan İnsan Lökosit Antijenleri (Human Leukocyte Antigens-HLA) ilk kez 1958 yılında lökositlerde (beyaz kan hücrelerinde) saptanmıştır.

Coronavirüsler (CoV), basit üst solunum yolu enfeksiyonundan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Akut hepatit gelişmiş ülkelerde her yıl 4000 kişiden birinde gözlenirken, gelişmekte olan ülkelerde akut hepatit görülme sıklığı 5 kat daha fazladır ve maalesef ülkemizde de sık gözlenen bir hastalıktır.

Eklem içi yapıların ayrıntılı görüntülenmesini sağlayan tanı yöntemidir.

Tıptaki adı ile pedikülozis yani bitlenme özellikle kış mevsiminde kalabalık ortamlarda rastlanabilen bir durumdur. Bitler temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle sınıflar gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda görülme sıklığı daha yüksektir.