Sağlık Rehberi

Önlenebilir nedenlere bağlı olarak gelişen ve kötü sonuçlanan olaylara “kaza” diyoruz. Bu kazaların bir kısmı ölümle sonuçlanabiliyor ve ölümlü kazaların da %25’i de en güvenli yer saydığımız evlerimizde gerçekleşiyor. 

Tüm karbohidratlar kanda aynı hızla şekere dönüşmez. Glisemik indeks, karbohidrat içeren besinlerin kan şekerini etkileme hızlarına göre sınıflandırılmalarını sağlar. Besinlere 0 ve 100 arasında değerler verilir.

Göğüste kist oluşması oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalar kadınların yüzde 90'ında fibrokistik meme görüldüğünü ortaya koydu. Ancak bu her zaman endişe etmeyi gerektiren bir durum değildir.

Kalbe ulaşmak için kesi yapılan yerde bir miktar rahatsızlık olacaktır (genellikle kesi göğüs kemiğinin ortasında ve yukarıdan aşağıya bir hat şeklindedir). Genellikle ven greft veya greftler hazırlanmış ise, ayaklarda da bir veya birkaç tane kesi olabilir.

Hamilelik süresince anne adayları pek çok rahatsızlığa yakalanma riskine sahipler. Bunlardan biri de şeker hastalığı (Diyabet). Şeker hastalığı hamileliğe bağlı ortaya çıkabileceği gibi, anne adayının hamilelikten önce de diyabet rahatsızlığı olabilir. Her iki durumda da, anne adayı mutlaka tedavi edilmelidir.

Yukarıdaki sorulardan en az üçüne evet yanıtı verdiyseniz, doktorunuza başvurarak KOAH olup olmadığınızı  sorun ve basit bir solunum fonksiyon  testi  yaptırın.

Kaliteli bir uyku için gerekli şartların oluşmasını sağlayan kurallara "uyku hijyeni" denir. Bunlar şöyle sıralabilir:

Tüm dünyada yaygın olarak çoğunlukla 2 yaş altındaki çocuklarda görülen akut ishalin en önde gelen nedenlerindendir.

Çeşitli hastalıklar nedeniyle vücudunuzda pıhtı oluşma eğilimi artabilir. Bu durum kalp, beyin, böbrek gibi hayati organlarınıza giden damarlarda tıkanma riski yaratabilir.

Aşil tendonu topuğun üstünde yer alır ve baldır kaslarının alt kısmında bulunur. İnsan vücudundaki en kuvvetli tendon olan Aşil Tendonu koşma, yürümede en önemli görevi üstlenir.

Kanser, hücrelerin kontrolsuz olarak çoğalmasıdır. Buna sebep olan beslenmeyle ilgili faktörler arasında; yanlış besin seçimi ve kötü beslenmek ,aşırı kilolu olmak ve fiziksel aktivitede yetersizlik yer alır.

Kaç çeşit pıhtı önleyici ilaç vardır?  Ağızdan alınarak pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar günümüzde 2 ana başlıkta toplanır.