Sağlık Rehberi

Kronik ağrı, akut ağrının tersine mutlaka hasarlı bir dokudan kaynaklanmaz. Beynin ilgili merkezleri ve vücudun daha cok omurga çevresindeki hassas bölgelerdeki ağrı hafızasıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

İstahsızlık, halsizlik gibi genel bir şikayettir ve birçok hastalıkta görülür. Kanser başta olmak üzere birçok sistemik hastalıkta iştahsızlık görülür. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalıkları da iştahsızlık yapabilir.

Belirli bir nedene bağlı olmaksızın sık düşmeleri olan hastalarda omurga hastalıkları ve buna bağlı omurilik ve sinir sıkışıklıkları akla gelmeli

Düz tabanlık, ayağın normalde olması gereken iç uzun kavsinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir ayak deformitesidir. Düz tabanlık denildiğinde genellikle akla çocuk ayağı gelir, fakat düz tabanlık sadece doğuştan olan bir durum değildir.

Gözümüzün içinde bulunduğu boşluğu "vitreus" adı verilen yumurta akı kıvamında bir yapı doldurmaktadır. Bu yapı çok ince liflerden oluşur ve lifler çok düzenli yerleşerek göz çevresinde su gibi şeffaflık sağlar. Böylece, gözlerimiz etrafı berrak görür. 

Tedavi edilmeyen, ileri bel fıtığı hastalarında düşük ayak (drop foot) dediğimiz ayak bileğinde yukarıya doğru hareket kaybı ve idrar kaçırma problemleri meydana gelebilir. Düşük ayak lomber dar kanal hastalığında da görülebilir.

Çocuğun ihtiyacı olan yeterli gıdayı almamasına iştahsızlık denir. En sık neden psikolojik olsa da idrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun, boğaz ağrıları, bazı anemiler hormonal ve alerjik hastalıklar iştahsızlığa neden olabilir.

Çocuklarda gözlenen karın ağrısının çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Her ne olursa olsun karın ağrısı ciddiye alınması ve hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Görme eksenimiz normalde paraleldir. Çift görme paralel olması gereken görme ekseninin bozulması sonucu oluşur. Bu durumda hasta tek gözüyle tek gördüğü halde her iki gözünü kullandığında çift görür.

Gece sık idrara çıkma kalp yetmezliği, toplar damar yetmezliği ve şeker hastalığı gibi hastalıklarda görülebilir.

Koroner by-pass veya kapak ameliyatı genellikle 3-6 saat kadar sürer. Sürenin uzunluğu yapılacak olan işleme bağlıdır ve bu nedenle ancak tahmin edilebilir, önceden kesin belirlenemez.

TC Sağlık Bakanlığı, doğumdan ilk öğretim hayatı sonuna kadar tüm çocukların, çocukluk çağı bulaşıcı hastalıkları ve hepatit gibi bazı kronik hastalıklara karşı aşılanmasını zorunlu tutmuştur.

Göz tembelliği görülen durumlar; şaşılık, katarakt, gözlük kullanılması gerekirken ihmal edilmesi, göz kapağı düşüklüğüdür. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada bir milyar üç yüz milyon düzenli sigara içicisi var ve bunların yarısı sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan dolayı hayatını kaybedecek.

Honeywell’in yaptığı araştırma, tamamen kokusuz ve tatsız olması nedeniyle “sessiz katil” olarak tanımlanan ve can kayıplarına neden olan karbonmonoksit gazının yarattığı tehlikeye karşı Türkiye’de yeterli bilincin olmadığını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların üçte biri kokusuz olan gazı koklayarak fark edebileceğine inanıyor.