Sağlık Rehberi

İdrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. Mikroorganizma idrarın içinde çoğalırsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir.

Safra kesesi taşları, safra kesesi hastalıkları arasında en sık görülendir. Bunlar kolesterol ve bilirubin içerikli olmasına göre kolesterol taşları ve bilirubin taşları olarak adlandırılır.

Tıp dilinde "talasemi" olarak da geçen Akdeniz anemisi, daha çok Akdeniz ülkelerinde görüldüğü için bu isimle anılıyor. Ancak hastalığın etkilerini artık sadece Akdeniz ülkelerinde değil dünyanın pek çok bölgesinde tespit edebilmek mümkün.

Skolyoz (omurga eğriliği) omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelir ve farklı yaşlarda ortaya çıkabilir. Skolyoz bir hastalık değil, bir durumdur.

Vücudunuzun her herhangi bir yerinde çabuk morarma varsa; diş eti ve burun kanaması, aşırı adet kanaması, basit travmalardan sonra anormal kanama şikayetleriniz oluyorsa; bu durum kanama bozukluklarının habercisi olabilir.

Tenis başta olmak üzere aktiviteler sonucu oluşan travma nedeniyle ön kol kaslarının dirseğe bağlandığı çıkıntılı bölgede oluşan ağrıya tenisçi dirseği adı verilir. Ağrı ön kola ve bileğe yayılabilir.

Yine normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukarıdan aşağıya düz bir hat şeklinde uzanır.

Akupunktur omuz ağrılarında da etkilidir. Ağrının nedeni travma ise travma bölgesinde inflamasyon oluşur. Ağrıyı hissettiğimiz yerde, enflamasyon varlığında ödem dediğimiz, bölgesel sıvı toplanması söz konusundur.

Sabah yataktan kaktığınızda yere basarken topuk ağrısı nedeniyle zorlanıyor musunuz? Bu ağrı birkaç adımdan sonra azalıp, gün içinde ayakta durmakla artıyor mu? Topuğunuzda batar tarzda ağrı mı var?

Ağrı tedavisinde akupunktur vücutta endorfin salgısına yol açarak analjezi oluşturmasının yanında kas iskelet sistemi ağrılarına yol açan nedenlerini (kasılma, ödem, inflamasyon, iskemi) ortadan kaldırdığı için kalıcı bir iyileşme sağlamaktadır.

Total yapay kalp; hastalıklı kalbin tamamen vücuttan çıkartılıp yerine konan ve kalp yerine kan dolaşımını sağlayan dolaşım destek cihazdır. Total yapay kalpler, kalp destek cihazlarına göre daha komplike cihazlardır, ameliyatları da daha uzun ve zordur.

Üfürüm kalp atışları arasında duyulan ek bir ses anlamındadır. Kalp doktoru tarafından yapılacak muayene ve tetkikler sonrasında üfürümün herhangi bir hastalığın habercisi olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Burun tıkanıklığı: Burnu tıkanık olan bebekler nefes alamadıkları için emmek istemez, sık sık emmeye ara verirler. Doktorunuzun önereceği burun damlası kullanımı ve bir aspiratör yardımıyla burnun açılması burun tıkanıklığını giderir.

Şiddetli diş ağrısı, özellikle geceleri başlar. Hormonal değişikliklerle damar içi basıncının artması ve damarsal genişlemeler, geceleri ağrıyı daha şiddetli hissetmemize sebep olur.

Ateş, vücut ısısının günlük periyodik değişimin üzerine çıkmasıdır. Vücut ısısı ölçümün yapıldığı zaman, ölçüm yapılan vücut bölgesine, günün hangi saatinde ölçüldüğüne ve kişinin yaşına göre değişir.

İnterkostal nevralji; kaburgalar arasında seyreden (interkostal) sinir boyunca ağrı oluşma durumudur. Kaburga ağrısı diye tarif edilen bu durum diyabet (şeker hastalığı) gibi kronik hastalığı olanlarda ve yaşlılarda sık görülür.