Sağlık Rehberi

Gözümüzün içinde bulunduğu boşluğu "vitreus" adı verilen yumurta akı kıvamında bir yapı doldurmaktadır. Bu yapı çok ince liflerden oluşur ve lifler çok düzenli yerleşerek göz çevresinde su gibi şeffaflık sağlar. Böylece, gözlerimiz etrafı berrak görür. 

Tedavi edilmeyen, ileri bel fıtığı hastalarında düşük ayak (drop foot) dediğimiz ayak bileğinde yukarıya doğru hareket kaybı ve idrar kaçırma problemleri meydana gelebilir. Düşük ayak lomber dar kanal hastalığında da görülebilir.

Çocuğun ihtiyacı olan yeterli gıdayı almamasına iştahsızlık denir. En sık neden psikolojik olsa da idrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun, boğaz ağrıları, bazı anemiler hormonal ve alerjik hastalıklar iştahsızlığa neden olabilir.

Çocuklarda gözlenen karın ağrısının çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Her ne olursa olsun karın ağrısı ciddiye alınması ve hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Görme eksenimiz normalde paraleldir. Çift görme paralel olması gereken görme ekseninin bozulması sonucu oluşur. Bu durumda hasta tek gözüyle tek gördüğü halde her iki gözünü kullandığında çift görür.

Gece sık idrara çıkma kalp yetmezliği, toplar damar yetmezliği ve şeker hastalığı gibi hastalıklarda görülebilir.

Koroner by-pass veya kapak ameliyatı genellikle 3-6 saat kadar sürer. Sürenin uzunluğu yapılacak olan işleme bağlıdır ve bu nedenle ancak tahmin edilebilir, önceden kesin belirlenemez.

TC Sağlık Bakanlığı, doğumdan ilk öğretim hayatı sonuna kadar tüm çocukların, çocukluk çağı bulaşıcı hastalıkları ve hepatit gibi bazı kronik hastalıklara karşı aşılanmasını zorunlu tutmuştur.

Göz tembelliği görülen durumlar; şaşılık, katarakt, gözlük kullanılması gerekirken ihmal edilmesi, göz kapağı düşüklüğüdür. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada bir milyar üç yüz milyon düzenli sigara içicisi var ve bunların yarısı sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan dolayı hayatını kaybedecek.

Honeywell’in yaptığı araştırma, tamamen kokusuz ve tatsız olması nedeniyle “sessiz katil” olarak tanımlanan ve can kayıplarına neden olan karbonmonoksit gazının yarattığı tehlikeye karşı Türkiye’de yeterli bilincin olmadığını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların üçte biri kokusuz olan gazı koklayarak fark edebileceğine inanıyor.

Kadınların iş hayatında aktif rol oynamaları ister istemez anne olma yaşını arttırmıştır. Geçmişte anneliğin en sık 20 - 25 yaş aralığında görüldüğünü, günümüzde ise anne olma yaşının yumurtlama kapasitesinin azaldığı ileri yaşlara kaydığını belirtiyor. 

Metabolik sendrom, sosyoekonomik şartların düzelmesi ile tüm dünyada artan ciddi bir sağlık problemidir. Artan sosyo ekonomik düzey, beraberinde hazır gıdaların tüketimini ve daha hareketsiz durağan yaşamı getirmiştir.

Ofis ortamında yanlış beslenme ve fiziksel aktivite azlığı ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu sağlık problemlerinin başında insülin direnci, obezite, bazı kanser türleri, metabolik sendrom gelmektedir.

Ülkemizde iktidarsızlık görülme oranı küçümsenmeyecek kadar yüksek. Geniş çaplı araştırmalara göre ülkemizde iktidarsızlık görülme oranı %69.2 dir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı pek çok erkek bir uzmana başvurmak yerine derdi ile baş başa kalıyor. Oysa günümüzde iktidarsızlık tedavisi artık çok daha kolay.