Sağlık Rehberi

Düz tabanlık, ayağın normalde olması gereken iç uzun kavsinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir ayak deformitesidir. Düz tabanlık denildiğinde genellikle akla çocuk ayağı gelir, fakat düz tabanlık sadece doğuştan olan bir durum değildir.

Pelvik iltihabi hastalık ya da pelvik enfeksiyon dendiğinde overler (yumurtalıklar) tüpler, uterus ve bunların etrafındaki yumuşak dokulardan kaynaklanan enfeksiyonlar anlaşılır.

Yemek borusunda, yutaktan itibaren görülen kansere özefagus kanseri adı verilir. Özefagus kanserinin 2 tipi vardır; skuamöz (yassı hücreli) kanser ve adeno kanser.

Böbrekler kandaki atık maddeleri ve vücuttaki fazla su ve tuzu temizlemekten sorumlu, her iki boşluk bölgemizde yerleşmiş olan organlardır. Buradan kaynağını alan kanserlere böbrek kanseri adı verilir.

Halk arasında şark çıbanı olarak bilinen leishmaniasis (layşmanyaz) hastalığı, dişi tatarcık sineğinden (dişi sivrisinek) bulaşmaktadır. Enfekte yani paraziti taşıyan insan ve hayvanlardan kan emen sinek bunu sağlıklı insanlara bulaştırır.

Seboreik dermatit ; deride kızarıklık ve pullanma ile seyreden kronik (uzun süreli, tekrar eden) bir deri hastalığıdır.

Varis vücuttaki kirli kanı taşıyan toplar damarın içindeki kanın yer çekiminden oluşan zorluğu yenerek kalbe dönebilmesine yardımcı olan kapakçıklarının yetersizliği, damar duvarlarının zayıflığı ve doğuştan damar hastalıkları varisin yapısal nedenlerinin temelini oluşturur.

Deride belirli bölgelere yerleşen, kaşıntılı kabarıklıklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Deri hastalıkları içinde görülme sıklığı % 1’dir. En çok 30-60 yaşları arasında görülür, hem erkeklerde hem de kadınlarda  benzer oranlarda gözlenebilmektedir.

Çoğunluğu mikropsuz tiroid iltihabıdır. En sık rastalananı "Haşimoto (Hashimoto) hastalığı"dır. Erişkin kadınların yaklaşık %10’unda Haşimato hastalığı bulunmaktadır.

Damar içerisindeki bulunan kırmızı kan hücrelerinin deri altı dokulara çıkması sonucu ortaya çıkar. Genellikle travma, yaralanmalar, infeksiyonlar, iltihabi değişiklikler, dokuların bütünlüğünü bozan durumlar kanın pıhtılaşma sisteminde herhangi bir sorun olmadan purpuraya neden olur.

Timoma, timus bezinden kaynaklanan tümördür. Timus bezi ergenlik dönemine kadar vücudun savunma sisteminde önemli yeri olan T-lenfositlerin yapım yeridir.

Herhangi bir darbe veya kaza sonucu kafa travması oluşabilir. Kişi geçirdiği travma sonrası kazanın nasıl gerçekleştiğini, öncesini ve sonrasını hatırlamakta zorluk çekiyorsa, uyku hali varsa ya da uyandırılamıyorsa hayatı risk altında olabilir.

Yüzümüzün her bir yarısında olan kasların yine aynı taraf beyin sapından köken alan ve daha sonra kulak arkasında yüzeye çıkan kafa sinirlerinden 7. sinir, yüz siniri (fasial sinir) ile çalıştığı biliniyor.

Alerji bağışıklık sisteminin anormal bir yanıtı olarak tarif edilebilir. Alerjisi olan bireylerin bağışıklık (immün) sistemi çevredeki polen, küf, hayvan tüyleri gibi genellikle zararsız olan maddelere (alerjen) karşı aşırı bir reaksiyon geliştirir.

Omurga kırıklarının büyük bir oranı (%70) sırt ve bel omurlarında görülür. Omurga kırıkları kaza ve travmalara bağlı olarak gelişebileceği gibi, kemik erimesi ya da “stres kırıkları” şeklinde de kendini gösterebilir.