Sağlık Rehberi

Vaskülitin tipine göre değişen boyda (küçük-orta-büyük boy) damar duvarı iltihaplanması, organlarda hasara ve bununla ilişkili şikayet ve bulgulara yol açmaktadır.

Tıptaki adı ile osteoporoz; kemik kütlesi ve kalitesinin bozulması sonucu kemik kırılganlığının artışı ile seyreden bir hastalıktır.

Yenidoğan döneminden on sekiz yaşına kadar bütün çocukluk çağında vücut sıcaklığı ölçüldüğünde (makattan) 38 santigrat derece veya üzerinde saptanmışsa bu çocuklar ateşli olarak kabul edilir.

Normalde, uykudayken vücudumuz hareketsizdir ve rüyadakendimizi koşarken konuşurken kolumuzu bacağımızı oynatırken görsek bile gerçek hayatta hareket etmeyiz ( fizyolojik uyku felci). 

Dış genital organlar vulva olarak isimlendirilmektedir. Genellikle vajinal enfeksiyonlara eşlik ederler. Vulvanın enfeksiyonuna vulvit denir.

Allojenik kök hücre naklinde hasta ve bağışçı (alıcı ve verici) arasında doku uyumunun olup olmadığını anlamak için HLA'ya (doku antijenlerine) bakılır. Alıcı ve verici arasındaki doku uyumunun yüksel olması nakil başarısını direkt etkileyen faktörlerdendir.

Tırnaklar da aynı saçlar gibi genel sağlık ile direkt ilintilidir. Tırnaklarda gözlenen kalınlaşma, renk değişikliği, çöküklük, çizgilenme bazı organ hastalıklarının belirtisi olabilmektedir.

Ayak ve ayak bileği kırıkları; travma sonrası ani başlayan ağrı, ayağın üstüne basamama, ayak bileği çevresinde şişlik ve ayak bileği şekil bozuklukları ile görülen kırıklardır.

Kalsifik tendinit , omuzda dayanılmaz ağrıya neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Rotator manşetin tendonlarında dejenerasyon bursanın inflamasyonuna sebep olur. Çok küçük bir travma ile tendon sıkışması görülür.

Çoğu zaman horlamayı bir şikayet olarak görmez; gün içi yorgunluklarımıza, işimizin yoğunluğuna bağlar ve bu durumu doktora gitme nedeni olarak düşünmeyiz.

Karın ile akciğer boşluklarını birbirinden ayıran kas ve tendon yapısından oluşan yapıya diyafram denir.

Şant lezyonları kalbin kulakçık (ASD), karıncık (VSD) ya da her iki odacığı (AVSD) arasındaki duvarda bir açıklık (delik) olması veya kalpten çıkan iki büyük atardamar arasında her bebekte olması gereken ve doğum sonrası kapanması gereken  bir ara damarın (PDA) açık kalması sonucu meydana gelir.

Şizofreni ve psikotik bozukluklar Duygudurum bozuklukları Anksiyete bozuklukları(yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, sosyal ve özgül fobiler, agarofobi)

Doğuştan skolyoz, embriyolojik dönemde anne karnında ortaya çıkan omurgadaki anomalilere bağlı oluşan şekil bozukluklarıdır. Omurgada eksik veya normal olmayan bu gelişmeler embriyolojik oluşumun ilk altı haftasında gerçekleşir. 

Aşırı terlemeye hiperhidroz denir. Hiperhidroza ter bezlerinin aşırı çalışması neden olur. Ter bezleri vücutta en sık olarak el, ayak ve koltuk altında bulunmaktadır. Hiperhidrozu olanlar yüksek miktarda ter ürettikleri için bu kişilerin el, ayak, göğüs veya koltuk altları sürekli ıslaktır.