Sağlık Rehberi

Şant lezyonları kalbin kulakçık (ASD), karıncık (VSD) ya da her iki odacığı (AVSD) arasındaki duvarda bir açıklık (delik) olması veya kalpten çıkan iki büyük atardamar arasında her bebekte olması gereken ve doğum sonrası kapanması gereken  bir ara damarın (PDA) açık kalması sonucu meydana gelir.

Şizofreni ve psikotik bozukluklar Duygudurum bozuklukları Anksiyete bozuklukları(yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, sosyal ve özgül fobiler, agarofobi)

Doğuştan skolyoz, embriyolojik dönemde anne karnında ortaya çıkan omurgadaki anomalilere bağlı oluşan şekil bozukluklarıdır. Omurgada eksik veya normal olmayan bu gelişmeler embriyolojik oluşumun ilk altı haftasında gerçekleşir. 

Aşırı terlemeye hiperhidroz denir. Hiperhidroza ter bezlerinin aşırı çalışması neden olur. Ter bezleri vücutta en sık olarak el, ayak ve koltuk altında bulunmaktadır. Hiperhidrozu olanlar yüksek miktarda ter ürettikleri için bu kişilerin el, ayak, göğüs veya koltuk altları sürekli ıslaktır. 

Pelvik iltihabi hastalık ya da pelvik enfeksiyon dendiğinde overler (yumurtalıklar) tüpler, uterus ve bunların etrafındaki yumuşak dokulardan kaynaklanan enfeksiyonlar anlaşılır.

Yemek borusunda, yutaktan itibaren görülen kansere özefagus kanseri adı verilir. Özefagus kanserinin 2 tipi vardır; skuamöz (yassı hücreli) kanser ve adeno kanser.

Böbrekler kandaki atık maddeleri ve vücuttaki fazla su ve tuzu temizlemekten sorumlu, her iki boşluk bölgemizde yerleşmiş olan organlardır. Buradan kaynağını alan kanserlere böbrek kanseri adı verilir.

Halk arasında şark çıbanı olarak bilinen leishmaniasis (layşmanyaz) hastalığı, dişi tatarcık sineğinden (dişi sivrisinek) bulaşmaktadır. Enfekte yani paraziti taşıyan insan ve hayvanlardan kan emen sinek bunu sağlıklı insanlara bulaştırır.

Seboreik dermatit ; deride kızarıklık ve pullanma ile seyreden kronik (uzun süreli, tekrar eden) bir deri hastalığıdır.

Varis vücuttaki kirli kanı taşıyan toplar damarın içindeki kanın yer çekiminden oluşan zorluğu yenerek kalbe dönebilmesine yardımcı olan kapakçıklarının yetersizliği, damar duvarlarının zayıflığı ve doğuştan damar hastalıkları varisin yapısal nedenlerinin temelini oluşturur.

Deride belirli bölgelere yerleşen, kaşıntılı kabarıklıklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Deri hastalıkları içinde görülme sıklığı % 1’dir. En çok 30-60 yaşları arasında görülür, hem erkeklerde hem de kadınlarda  benzer oranlarda gözlenebilmektedir.

Damar içerisindeki bulunan kırmızı kan hücrelerinin deri altı dokulara çıkması sonucu ortaya çıkar. Genellikle travma, yaralanmalar, infeksiyonlar, iltihabi değişiklikler, dokuların bütünlüğünü bozan durumlar kanın pıhtılaşma sisteminde herhangi bir sorun olmadan purpuraya neden olur.

Timoma, timus bezinden kaynaklanan tümördür. Timus bezi ergenlik dönemine kadar vücudun savunma sisteminde önemli yeri olan T-lenfositlerin yapım yeridir.

Herhangi bir darbe veya kaza sonucu kafa travması oluşabilir. Kişi geçirdiği travma sonrası kazanın nasıl gerçekleştiğini, öncesini ve sonrasını hatırlamakta zorluk çekiyorsa, uyku hali varsa ya da uyandırılamıyorsa hayatı risk altında olabilir.

Yüzümüzün her bir yarısında olan kasların yine aynı taraf beyin sapından köken alan ve daha sonra kulak arkasında yüzeye çıkan kafa sinirlerinden 7. sinir, yüz siniri (fasial sinir) ile çalıştığı biliniyor.