Sağlık Rehberi

Kadın bedeninde genetik ve çevresel faktörlerin etkilerine bağlı olarak memede birçok sağlıksız durum ve hastalık meydana gelebilir. Meme dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde ve sürekli çoğalması ile meydana gelen durumlar kötü huylu meme tümörlerine neden olur. Ancak meme dokusunda meydana gelen değişimlerin çoğu iyi huylu oluşumlardır.

Kübital tünel sendrom ulnar sinirin arasında seyreden  dirseği geçtiği yerde sıkışmaya uğraması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ulnar sinir, omurgamızdan çıkarak elimizdeki bazı kasları çalıştırmakta, küçük ve yüzük parmağımızda his duyumuzun olmasını sağlamaktadır.

Gözle görülmeseler bile çevremizde varlıklarını sürdüren mikroskobik canlılar, çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilirler. Hatta bazı mikroorganizmalar, vücut direnci zayıflamadığı takdirde cilt üzerinde veya sindirim sistemi kanalı boyunca herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan yaşamlarına insan vücudu üzerinde devam ederler.

İnek sütü alerjisi, süt ya da sütten yapılmış gıdalar tüketildiğinde bağışıklık sisteminin normal olmayan bir cevap vermesi durumudur. Normal şartlarda bağışıklık sistemi bu gıdalara karşı reaksiyon göstermezken, inek süt alerjisi olan kişilerde güçlü yanıt görülür.

Günümüzde pek çok hastalıkla ilgili olarak bağışıklık sistemi kavramını duyuyoruz. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hastalıklarla daha iyi mücadele edebildiği de bilinir. Tüm bunlar aklımıza ''Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?'' sorusunu getirir.

Kişinin hiçbir şikayeti olmamasına rağmen yapılan taramaların doğru zamanda yapılması, pek çok farklı hastalığa erken dönemde tanı konmasına ve gerektiğinde uygun şekilde tedavi edilmesine olanak tanır.

Günlük yaşantımızda hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyen sağlık sorunlarından biri ayak bileğinde meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar, hareketteki aksaklıklar nedeniyle ayak anatomisinin zarar görmesine bağlı olabileceği gibi, tüm vücudu etkileyebilen sistemik hastalıklardan da ileri gelebilir.

Tiroid bezi, soluk borusunun önünde, erkeklerde Adem elması denilen yapı seviyesinde bulunan ve çeşitli hormonların sentezlenmesinden sorumlu endokrin bir bezdir. Hipotalamustan TRH (Tirotropin salgılattırıcı hormon) ve devamında hipofizden salgılanan TSH (Tiroid stimülan hormon) kontrolünde çalışmasını sürdürür.

Sigara içiciliği, fizyolojik değil, psikolojik bağımlılıktır. Akupunktur’un sigara bıraktırma etkinliği tartışmalıdır.

Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezimiz’de ‘Kişiye Özel Sağlık Yönetimi Analizi’ yaşa ve cinsiyete bağlı olarak, olası hastalık ve risklerin tanı- tedavisi için kullanılmaktadır.