Sağlık Rehberi

Bir kadın yaşamı boyunca yaklaşık 450 defa menstruasyon sürecini yaşar. Tüm süreç ortalama olarak 28 gün içerisinde gerçekleşir. Bazen menstrual döngünün çeşitli dönemlerinde birçok nedene bağlı olarak belirgin bir ağrı hissi meydana gelebilir.

Günlük yaşamda sık uygulanması nedeniyle “tüp mide ameliyatı” ile “obezite ameliyatı” eşdeğer olarak kullanılmaktadır. Oysa tüp mide ameliyatı obezite cerrahisinde kullanılan ameliyat yöntemlerinden biridir.

Polipler çoğunlukla küçük düz yumrular veya küçük mantar benzeri saplar gibi görünen anormal doku büyümeleridir. Poliplerin çoğu bir santimden daha küçüktür. 

Anoreksiya nervoza temel olarak yeme bozukluğu olarak tanımlanan bir hastalıktır. Kişilik olarak daha çok mükemmelliyetçi, çalışkan ve hırslı kişilerde görülür. Bulimia nervoza hastalığı ile oldukça benzer özellikleri vardır. 

Bulimia nervoza, ciddi seyirli ve yaşamı tehdit etme potansiyeline sahip bir yeme bozukluğudur. Yaklaşık olarak genç kadınların %1’inin bulimia nevroza rahatsızlığı bulunduğu tahmin edillmektedir.

Ramazan ayında, oruç tutanların beslenme şekilleri ve öğün sayıları değişiklik gösterir. Bununla birlikte bireyler, “Ramazan’da nasıl beslenmeliyim?”, “Ramazan’da kilo alır mıyım?”, “Sahurda ne yemeliyim?”, “Kaç litre su tüketmeliyim?” soruları ile karşı karşıya kalırlar.

Regl ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla âdet kanaması, ortalama her 28 günde bir yaşanan, vajinal kanama döngüsü olarak tanımlanabilir. Kadın üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalıştığının göstergesi olarak kabul edilebilen regl, hormonal salınımlara bağlı olarak gerçekleşen fizyolojik bir durumdur. 

Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında yer alan, vücudun en büyük organlarından bir tanesidir. Karaciğerin; vitamin ve minerallerin depolanması, kan pıhtılaşma faktörlerinin üretimi, enzim ve protein sentezi, yağ ve şekerin depolanması, alkol, ilaç ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gibi pek çok hayati görevi bulunur. Tüm bunlardan dolayı sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir karaciğere ihtiyaç vardır. 

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri arasında; bebeğin bulunduğu ortamdaki havanın neminin az olması, solunan havada toz, sigara dumanı ve parfümler gibi tahriş edici maddelerin varlığı ile nezle-grip gibi viral enfeksiyonlar bulunur.

Yaşamsal öneme sahip fonksiyonları bulunan karaciğer, vücudun en büyük ve en ağır organlarından biridir. Karaciğer, üçgen formlu bir organ olup yetişkinlerde toplam ağırlığı yaklaşık 1400 ila 1600 gr aralığındadır. Koyu kırmızı renge sahip olan organ, vücutta bulunan kan miktarının %13'ünü anlık olarak içinde barındırır. Karaciğer, vücudun sağ tarafında, karın boşluğunun üstünde, diyaframın ve kaburgaların altında yer alır.

Kadın bedeninde genetik ve çevresel faktörlerin etkilerine bağlı olarak memede birçok sağlıksız durum ve hastalık meydana gelebilir. Meme dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde ve sürekli çoğalması ile meydana gelen durumlar kötü huylu meme tümörlerine neden olur. Ancak meme dokusunda meydana gelen değişimlerin çoğu iyi huylu oluşumlardır.

Kübital tünel sendrom ulnar sinirin arasında seyreden  dirseği geçtiği yerde sıkışmaya uğraması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ulnar sinir, omurgamızdan çıkarak elimizdeki bazı kasları çalıştırmakta, küçük ve yüzük parmağımızda his duyumuzun olmasını sağlamaktadır.

Gözle görülmeseler bile çevremizde varlıklarını sürdüren mikroskobik canlılar, çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilirler. Hatta bazı mikroorganizmalar, vücut direnci zayıflamadığı takdirde cilt üzerinde veya sindirim sistemi kanalı boyunca herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan yaşamlarına insan vücudu üzerinde devam ederler.

İnek sütü alerjisi, süt ya da sütten yapılmış gıdalar tüketildiğinde bağışıklık sisteminin normal olmayan bir cevap vermesi durumudur. Normal şartlarda bağışıklık sistemi bu gıdalara karşı reaksiyon göstermezken, inek süt alerjisi olan kişilerde güçlü yanıt görülür.

Günümüzde pek çok hastalıkla ilgili olarak bağışıklık sistemi kavramını duyuyoruz. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hastalıklarla daha iyi mücadele edebildiği de bilinir. Tüm bunlar aklımıza ''Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?'' sorusunu getirir.