Sağlık Rehberi

Tahıllar çağımızda insanoğlunun beslenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Glüten ise başta buğday olmak üzere arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein olup günümüzde değişik hastalıklarla ilişkisi nedeniyle adından çok söz edilen bir besin maddesi haline gelmiştir.

Kanın plazma kısmında yer alan albümin (diğer adıyla human albümin), karaciğer tarafından günde yaklaşık olarak 12 ila 14 gram kadar sentezlenen protein türüdür. Kanda bulunan 3 temel protein türünden en fazla miktarda olanı albümindir. 

Vücutta bulunan çeşitli biyokimyasal maddelerin normal değerlerinin dışına çıkarak yükselmesi veya düşmesi durumlarında; çeşitli sağlık sorunlarından şüphelenilerek tanı ve tedavide ek adımlar atılır. İşte bu önemli parametrelerden biri de alkalen fosfatazdır.

Solunum sistemi, havada bulunan oksijenin akciğerlerde yer alan kesecikler vasıtasıyla kan dolaşımına geçmesini sağlar. Kan dolaşımındaki oksijen, hücreler tarafından karbonhidratlar ve diğer bazı organik moleküllerden enerji üretilmesi esnasında kullanılır.

Halk arasında bere olarak da tanımlanan cilt yüzeyinde oluşan morarmalar, hemen herkesin birden fazla kez deneyimlediği bir durum olsa da kişinin bir yere çarpmamasına, travmaya maruz kalmamasına rağmen gelişmesi ya da travma boyutu ile uyumsuz derecede büyük olması birçok farklı sağlık probleminin belirtisi olabilir. 

Hamilelikte mide bulantısı, gebelerin yaklaşık %75'inin karşılaştığı bir durumdur. Çoğunlukla hamileliğin 6. haftasında başlayan mide bulantısı, 14. haftaya kadar devam eder.

B12 vitamini, doğal olarak bazı yiyeceklerde bulunan, suda çözünen bir vitamindir. Kobalamin, B12 vitamini için kullanılan bir diğer isimdir. Vücutta gerçekleşen enzimatik tepkimelerde görev alır.

Eklemler iki veya daha fazla kemiğin birleştiği kısımlardır ve bu kısımlar vücut bölümlerinin daha rahat hareket etmesini sağlarlar. Eklem kıkırdağı, eklemde yük taşımaya ve ağrısız hareket etmeye yardımcı özel yapıdaki bir eklem bölümüdür.

Bacağın ayakla birleştiği eklem olarak bilinen ayak bileği, üç kemik yapısından oluşur. Bacaktan ayağa doğru uzanan tibia ve fibula adlı kemikler ile ayakta bulunan talus kemiği, çok sağlam bağ dokuları ile birbirine bağlanır. 

Soğuk algınlığından (nezleden) korunmak için, bitkisel ürüler içerisinde en iyi korumayı sağlayan ekinezyadır. Ekinezya içerdiği glukoproteinler sayesinde, bağışıklık sistemini koruyan elemanlrın üretimini sağlamaktadır. Bu yüzden hasta olmadan önce ekinezya kullanımı çok daha önemlidir. 

Bilgisayarlı tomografi (BT) vücut bölgelerinin değişik açılardan çekilen ve kesit adı verilen incelikteki çok sayıdaki radyografilerini bilgisayara aktarıp görüntülenmesini sağlayan bir inceleme yöntemidir. Bu yöntemde X ışını kullanılır.