Sağlık Rehberi

Hipertiroidi (aşırı aktif tiroit), tiroit bezinizin hormon tiroksinini çok fazla üretmesiyle oluşur. Hipertiroidi vücudunuzun metabolizmasını hızlandırabilir, istenmeyen kilo kaybına ve hızlı veya düzensiz kalp atışına neden olabilir.

Sigara içiciliği, fizyolojik değil, psikolojik bağımlılıktır. Akupunktur’un sigara bıraktırma etkinliği tartışmalıdır.

Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezimiz’de ‘Kişiye Özel Sağlık Yönetimi Analizi’ yaşa ve cinsiyete bağlı olarak, olası hastalık ve risklerin tanı- tedavisi için kullanılmaktadır.

Peeling; kimyasal maddelerin deriye uygulanması ile derinin yüzeysel tabakalarının soyulması işlemine verilen isimdir.

Tiroid ameliyatlarında ROBOTİK CERRAHİ’nin önemi büyüktür. Cerrah, koltuk altında oluşturacağı 5 cm’lik bir kesiden, robotik kollar yardımıyla boyuna kadar ulaşabilir. Robotun kolları cerrahın el hareketleri sayesinde hareket eder.

Mezoterapi; 1952 yılında keşfedilmiş bir tekniktir. Uygulanacak ilacın çok ince bir iğne ile çok sayıda ve küçük miktarlarda deriye enjekte edilmesi olarak tarif edilebilir.

IPL

IPL (Intense Pulsed Light; türkçesi yoğun titreşimli ışık) leke tedavisi başta olmak üzere; cilt yenileme, kılcal damar giderme, epilasyon, iz ve çatlak tedavilerinde kullanılan bir cihazdır.

Vücut bileşim analizlerini gösteren cihazlar kullanılarak yapılan analizlerdir. Bu cihazlar yardımıyla kişinin vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi, su oranları daha net gözlenebilmekte ve bu doğrultuda kişiye özel diyet programları düzenlenip, sık aralıklarla yapılan kontrollerle hastanın genel durumu hakkında bilgi alınmaktadır.

Ozon gazı virus, bakteri, mantar gibi mikro-organizmaları öldürmesi, bağışıklık sistemini aktive eder, iyileşme dönemini hızlandırır, hormon ve enzim üretimini düzenler, “serbest radikal” leri temizleyen enzimleri tetikler.

İntestinalatrezi; doğuştan olan bağırsak tıkanıklıkların en sık rastlanan nedenidir. Yeni doğanda saptanan ince bağırsak tıkanıklıklarının yaklaşık 3'te biri atrezilere bağlıdır. Bağırsak atrezinin görülme sıklığı yaklaşık 2500'de birdir.

Ortopedik hastalıkların tedavisinde uygulanan  kemik iliği ve yağ dokusundan elde edilen kök hücre konsantrasyonları yöntemlerinde elde edilen hücresel ürünler tek bir tip hücreden oluşmaz. Bu konsantrasyonlarda çeşitli hücre tipleri mevcuttur.

Organ nakillerinde büyük önem taşıyan İnsan Lökosit Antijenleri (Human Leukocyte Antigens-HLA) ilk kez 1958 yılında lökositlerde (beyaz kan hücrelerinde) saptanmıştır.