Saç Dökülmesi ve Tedavisi

İnsan kafasında yaklaşık 100 – 150 bin saç teli mevcuttur, ve günde 100 adet saç teli dökülür. Saç dökülmesinde gerek bölgesel gerekse genel olarak günde 100 adet saç telini geçiyorsa, buna “saç dökülmesi var” denilebilir.

En çok görülen saç dökülmesi “erkek tipi saç dökülmesi”dir. Daha çok erkeklerde görülmekle birlikte, kadınlarda da görülen tiptir.

Andro genetik olarak bilinen bu tip dökülmede, testosteron hormonuna duyarlı saç köklerinin genetik kod geçişiyle beraber saç dökülmesi durumudur.

Saç dökülmelerindeki diğer nedenler ise, yandaş hastalıklara ve beslenme bozukluklarına bağlı dökülmelerdir. Tiroid hastalığı, şeker hastalığı, demir eksikliği anemisi gibi hastalıklarda ve vitamin eksikliklerinde de saç dökülmesi görülebilmektedir. Bunların tedavisi yapıldığında saçların yeniden çıktığı tespit edilmiştir.

Kadınlarda saç dökülmesinin en başlıca nedeni yandaş hastalıklar ve özellikle kadınlarda çok görülen demir eksikliği anemisidir. Diyabet ve tiroid hastalığına bağlı saç dökülmeleri de kadınlarda görülebilmektedir. 

Kadınlar saç dökülmesi şikayetiyle hekime başvurduklarında, öncelikle bunun erkek tipi saç dökülmesi mi yoksa kadın tipi saç dökülmesi mi olduğunu öğrenmek amacıyla gerekli incelemeler yapılır.

Erkek tipi saç dökülmesi; kafamızın ön tarafında olan dökülmelerdir, arka tarafı ise gayet sağlamdır. 

Genel dökülmelerde ise, öncelikle bunun sebebini öğrenmek için gerekli muayeneler yapılır, yandaş hastalığı olup olmadığı sorgulanır ve ardından da kan tahlilleri ve testler yapılarak, demir, biotin ve çinko gibi vitamin eksikliği,  ya da tiroid hastalığının olup olmadığı belirlenir. Bunun sonuçlarına bakılarak dökülme tipi belirlenir ve uygun olan tedaviye başlanır.

Erkek tipi saç dökülmelerinde dökülen yerin alan büyüklüğüne bakılır, eğer bu açıklık kapanamayacak durumdaysa, saç kök kaybı çok fazlaysa saç ekimi önerilir.

Daha az saç kaybı olan erkek tipi saç dökülmelerinde ise, PRP ve Mezoterapi ile destek tedavisi önerilir.

Diğer saç dökülmesi tipinde ise, yapılan testlerin sonucuna göre vücuttaki vitamin eksiklikleri tespit edilip vitamin tedavisi uygulanır. Aynı zamanda  PRP ve Mezoterapi ile de kafa derisinin içine enjeksiyonlarla saç köklerini besleyerek canlandırılabiliyor. Tedaviler kesin olmamakla birlikte %80-90 civarında başarı sağlanmaktadır.