RPM System

Real-time Position Management (RPM) sistemi invaziv olmayan, video bazlı bir görüntüleme sistemidir. Bu sistem ile akciğer, meme, ve üst batın bölgelerinde kaliteli görüntüler elde edilebilmektedir. 

RPM sistemi güvenilir, kullanımı kolay ve hızlı bir sistemdir. Hastalar için uygulama rahatlığı yüksek olup hem nefes tutma hem de serbest solunum protokolünde ile çalışma imkanı sağlamaktadır.

RPM sistemi ile hasta solunum fazlarında değişen tümör hareketi takibi yapılabilmektedir. Hastanın göğüs kafesi veya karın duvarı üzerine konan ve yansıtıcı işaretler içeren kübik plastik bir kutu kızılötesi bir kamera ile izlenerek solunum fazları grafiği bilgisayar tarafından takip edilir. Tedavi cihazı seçilen solunum fazında ışın verecek şekilde ayarlanır. Sol taraf meme tedavisinde derin nefes tutma sırasında akciğer şişerek kalbi göğüs duvarından uzaklaştırır. Bu sayede meme ışınlaması sırasında kalbin ve sol inen koroner arterin aldığı dozlar azalır. Kliniğimizde sol taraf meme tedavisi RPM kontrolünde derin nefes tutma sırasında yapılmaktadır. RPM sistemi akciğer, karaciğer ve pankreas tedavileri sırasında da kullanılabilir.