Rahimde (uterusta) doğumsal anomaliler veya tümör ve kısırlık (infertilite)

Tıbbi terminolojide uterus rahim, uterin ise "rahime ait" anlamına gelmektedir. Uterin anomali ise rahimde anatomik (yapısal) problemleri tarif etmektedir. Konjenital (kongenital) ise "doğuştan gelen" anlamına gelmektedir.

Konjenital uterin anomaliler (doğuştan gelen rahim anomalileri) nasıl oluşur?

Uterin anomaliler yani rahmin doğuştan gelen anatomik değişiklikler; çift rahim, çift serviks ya da çift vajina görülebilir. Daha nadir olarak, rahmin, vajinanın gelişmemesi (vajinal agenezi) söz konusu olabilir.

"Rahimde perde" ne demektir?

Bazı durumlarda rahim içinde veya vajinada bölmeler (perdeler) de görülebilir (ör; uterus didelfis, uterin septum, vajinal septum gibi). Rahim içindeki bu bölme veya perdeler tam veya kısmi olabileceği gibi enine veya boyuna da olabilir. Halk arasında rahim içinde yerleşen bu ara bölmelere "rahimde perde" adı verilmektedir. Rahimde perde olması diğer uterin anomaliler gibi düşük ve erken doğumlara neden olabilmektedir.

Diğer konjenital uterin anomaliler nelerdir?

Rahimin çift boynuzlu görünümü (uterus bikornis), tek boynuzlu şekli (uterus unikornis), rudimenter (gelişmemiş) boynuz görülebilir.

Rahim problemleri ne gibi sorunlar oluşturabilir?

Çoğu zaman kadınlardaki doğuştan gelen uterus (rahim) anormallikleri hafif ise hiç belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda ise gebelik oluşumuna engel teşkil edecek düzeyde anomali şiddetli olabilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz