Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanserinde, cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve hormonal tedavi yöntemleri veya bunların kombinasyonları kullanılmaktadır. Kanser tanısı alınmasının ardından tedavi seçenekleri, tümörün tipi, yapısı, yayılım durumu, kanserin evresi, hastanın genel sağlık durumu, yaşı ve çocuk beklentisi gibi kişisel tercihler değerlendirerek belirlenmektedir. 

Cerrahi tedavi: Rahim kanseri tedavisinde ana tedavi yöntemi cerrahidir. Kanserin yayılım alanına göre çıkarılan bölge genişleyebilmektedir. Cerrahi sırasında kanserin evrelemesi de yapılır. Daha az kesi ile gerçekleştirilen laparoskopi ya da robotik cerrahi gibi minimal invaziv cerrahi yöntemleri kullanılabilmektedir. Cerrahi işlem sırasında alınan doku örnekleri ve lenf düğümleri ile birlikte çıkarılarak patolojik incelemeye alınır. 

Rahim kanserinin cerrahi tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntem, rahim ve serviksin (rahim ağzı) tamamın alındığı histerektomidir. İşlem sırasında rahim ve serviksle birlikte çevre dokulardaki lenf düğümleri alınmasına “total histerektomi” denir. 

Kanser rahim ağzı veya rahim ağzındaki bölgeye yayılması durumunda radikal histerektomi yapılmaktadır. İşlem sırasında, rahimin tamamı, çevre dokular ve vajinanın üst bölümü de alınarak kanserden temizlenir. Radikal histerektomi ağırlıklı olarak anestezi altında ve karın bölgesinden küçük bir kesi ile yapılmakla birlikte vajina yoluyla da gerçekleştirilmektedir. 

Rahim kanserinin cerrahi tedavisinde total ya da radikal histerektomi uygulanan hastalarda aynı zamanda yumurtalıklar ve yumurtalık kanalları da çıkarılmaktadır. Bu işleme bilateral salpingoooferektomi denilmektedir. 

Radyoterapi: Kanser hücrelerini öldürmek için güçlü enerji ışınlarının kullanılması esasına dayanan radyoterapi tedavisi rahim kanseri hastalarında da kullanılmaktadır. Bazı durumlarda ameliyat sonrası hastalığın tekrarlama ihtimalinin önüne geçmek için kullanılan radyoterapi, bazı durumlarda cerrahi öncesinde tümörü küçültmek için de kullanılmaktadır. Hastanın ameliyat edilebilecek kadar sağlıklı olmadığı durumlarda da radyoterapiden yararlanılmaktadır. Radyoterapi, vücut dışından cihaz yardımıyla uygulanabileceği gibi (external radyoterapi), radyoaktif maddenin tümör dokusunun hemen yanında yerleştirilmesi (barakiterapi) şeklinde uygulanabilmektedir. 

Kemoterapi: Kanser hücrelerinin kimyasal ilaçlarla öldürülmesinin hedeflendiği kemoterapi tedavisinde tek bir ilaç ya da birden fazla ilaç kombine şekilde kullanılabilmektedir. Rahim kanseri tedavisinde, özellikle gelişmiş ve tekrarlayan kanser hastaları ile kanserin rahim dışına yayıldığı hastalarda kemoterapi başlıca tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı hastalarda ameliyat sonrası kemoterapi tedavisi uygulanabilmektedir. 

Hormon tedavisi: İlaçlar hastanın vücudundaki progesteron miktarını artırmak ve östrojen miktarını azaltmak için kullanılmaktadır. Rahim kanseri tedavisinin bazı aşamalarında ameliyattan sonra kullanılmaktadır. Vücuttaki hormon seviyelerini etkileyen ilaçların kullanılmasına dayanan bu tedavi, gelişmiş veya tekrarlayan rahim kanserinin tedavisinde yer almaktadır.