Rahim İçi İltihabı (Endometrit)

Rahim içi tabakasının iltihabı sık görülen bir durum değildir.

Genellikle altta yatan bir etken olmadan enfeksiyon olmaz çünkü rahim içi tabakası; vajenin asidik Ph'ı, rahim ağzı salgıları ve her ay dökülüp daha sonra yenilenen tabakası ile enfeksiyona karşı doğal olarak dirençlidir.

Bu doğal bariyerlerden birinde sorun olması durumunda enfeksiyon gelişir. Doğum, düşük, erken membran rüptürü, rahim içine yönelik operasyonlar, spiral, kanser, polip varlığı gibi durumlarda endometrit oluşabilir.

Endometrit kaça ayrılır?

Kronik endometrit: Hastanın herhangi bir şikayeti olmayıp jinekoloğun kontrolü sırasında fark edilmesi ile ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra hastada süregelen kasıklarda huzursuzluk ve hafif ağrı şikayeti bulunabilir. Bazen adet sonrası ara kanama ile kendini gösterir. Kronik endometrit nadiren kısırlığa yol açar. Tanı endometrial biyopsi ile konur. Uygun antibiyotik ile tedavi edilir.

Akut endometrit: Rahimde aşırı hassasiyet mevcuttur. Tüplerin iltihabı ile beraberlik gösterebilir. Klamidya ve Gonorenin neden olduğu akut endometrit unutulmamalı ve hastanın tedavisi bu iki ajan göz önünde bulundurarak yapılmalıdır.