Radyoterapi nasıl uygulanır

Radyoterapi iki şekilde uygulanır, içeriden veya dışarıdan. Bazı hastalara hem içeriden hem de dışarıdan da uygulanabilir. Hastaların çoğuna tedavileri sırasında dışarıdan radyoterapi uygulanır.

Genellikle dışarıdan radyoterapi uygulama sırasında hastalar hastaneye yatırılmaz, tedaviye ayaktan gidip gelirler. Dışarıdan uygulanan radyoterapide bir makinede üretilen yüksek enerjili x ışınları hastalıklı bölgeye yönlendirilir. Dışarıdan uygulanan radyoterapi de kullanılan cihazlar farklı özellikler gösterir. Örneğin bazı cihazlar cilt gibi yüzeyel dokularda yerleşmiş hastalıkların tedavisinde kullanılırken, bazıları daha derin yerleşimli dokuların tedavisinde etkilidir. Radyoterapide en sık kullanılan cihazlardan biri Lineer Hızlandırıcı'dır (LinearAkseleratör). Bazı cihazlar ise içlerinde çeşitli radyoaktif maddeler (Cobalt 60 gibi) barındırırlar. Radyasyon onkoloji bölümündeki doktorunuz siz ve hastalığınız için hangi cihazın daha uygun olduğuna karar verecektir.

İçeriden radyasyon uygulama sırasında radyoaktif kaynak vücut içerisine yerleştirilir. Radyoterapinin bu şekline brakiterapi veya implant tedavisi de denir. Implantlar kapsül, firkete, tel, plastik kateter veya tohum şeklinde olabilir. İmplantlar direk olarak tümörün içerisine yerleştirilebileceği gibi vücut boşluklarına da yerleştirilebilir. Bu radyoaktif kaynaklar bazı hastalarda sürekli olarak dokuda kalırken, bazı uygulamalarda tedavi bittikten sonra vücuttan alınır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz