Radyoaktif İyot Tedavisi (Atom Tedavisi)

radyoaktif-iyot-tedavisi-atom-tedavisi

Radyoaktif iyot tedavisi halk arasındaki adı ile atom tedavisi; tiroid kanserinin tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.
Vücudumuzda tiroid hormonu, tiroid bezi tarafından üretilir. Tiroid bezi bu hormonu üretmek için iyoda ihtiyaç duyar. Normal şartlarda besinlerden ihtiyaç duyulan bu iyotu karşılarız.
Radyoaktif iyot tedavisinde besinlerde bulunan iyodun radyoaktif formu kullanılır. Tiroid kanserinde, vücuda verilen bu radyoaktif iyot kanserli tiroid hücrelerinin içerden ışınlanarak ortadan kalkmasını sağlar.
Radyoaktif iyot tedavisi; tiroid kanseri hastalarında özellikle cerrahi sonrası geride hiçbir kanserli tiroid hücresinin kalamamasını sağlamak, böylelikle kanserin tekrar etmesini önlemek amacıyla kullanılır.
Radyoaktif iyot aynı zamanda gizli kanser yayılımlarının (metastazlarının) görüntülenmesinde de fayda sağlamaktadır.

Kimler radyoaktif iyot tedavisi için uygundur?

Radyoaktif iyot tedavisi; tümör çapı 1 santimin üzerinde olan ve tümör çapı 1 santimden küçük olmasına rağmen yayılım gösteren hasta grubuna cerrahiden sonra kalan tiroid dokusunu yok etme ve tedavi amacıyla verilir.

Tümör çapı 1 santimden küçük ve yayılım (metastaz) olmayan bazı durumlarda ise tiroid bezinin tamamen çıkarıldığı ameliyatlar tek başına yeterli olabilmektedir.

Radyoaktif iyot tedavisi ne zaman uygulanır?

Tiroid kanserli hastalar ameliyat olduktan sonra; gerekli tetkikler yapılır. Bunun tetkiklerin sonucuna göre ameliyattan ortalama 3-4 hafta sonra radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilir.

Radyoaktif iyot tedavisi nasıl uygulanır?

Radyoaktif iyot tedavisinden en az 2 hafta önce hastalar düşük iyot içeren diyet uygularlar. (Bu sayede tedavinin etkinliğinin artması hedeflenmektedir)
Önceden gerekli hazırlıkları yapan hastalar hastaneye gelir ve hastanede de gerekli bazı tetkikler yapılır. Hastalar daha sonra kurşun kaplı radyoaktif tedavi odasına alınır.
Radyoaktif iyot madde ağızdan kapsül şeklinde verilir. Alınan radyoaktif iyot dozuna bağlı olarak hastalar odada 1 ila 3 gün boyunca kalmaktadır. Bu süre içinde ziyaretçi kabul edilmemektedir.

Radyoaktif iyot tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Tedavi sırasında oluşabilecek yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir.

Karşılaşılabilecek bazı yan etkiler şöyle sıralanabilir:

  • Verilen radyoaktif iyot dozuna bağlı olarak bazen boyunda duyarlılık ve hafif mide bulantısı
  • Tükürük bezlerinde şişme, uzun dönemde ağız kuruluğu, tat alma duyusunda geçici azalma
  • Tükürük bezinin zarar görmemesi için limon suyuyla da ağız çalkalamak ve sakız çiğnemek gerekir. Vücuttan tiroidin tutmadığı fazla radyasyonu atmak için bol su içilmesi ve sık idrara çıkmak önerilir.