Radyoaktif İyot Tedavisi

Tedaviden sonra 10-15 gün süreyle yakınlarınızla münasebetiniz yarım saatten fazla olmamalıdır. Aranızda duvar olsa bile en az 2 metre mesafe bırakınız.

Eşinizle aynı yatakta yatmayınız

Birkaç saatlik kısa süreli ziyaretçi kabul edebilirsiniz. Ziyaretçilerle aranızda en az 2 metre mesafe bırakınız. Çocuk ve hamile ziyaretçi kabul etmeyiniz.

Küçük çocuklarınız varsa doktorunuzdan özel bilgi isteyiniz. Çocuğunuzu kucağınızda tutmayınız, yemek yedirmeyiniz, bezini değiştirmeyiniz. Belli bir süre çocuklarınıza bir başkasının bakmasını sağlayınız.

60 yaşından yaşlı kimseler için radyasyondan etkilenme riski düşüktür. Bu yaştaki yakınlarınız için radyasyondan korunma önlemleri alınması gerekmez.

Yüksek doz radyoaktif iyot tedavisi (100-200 mCi) alan hastanın süt veriyorsa bebeğini sütten kesmesi, 6 ay hamile kalmaması önerilir.

Tedaviden sonra iş yerinize dönmek zorunda kalırsanız mesai arkadaşlarınızla uzun süre bir arada kalmayınız. İş yerinizi durumunuz hakkında bilgilendiriniz. İş yerinizde çevrenizde bulunan kişilerden mümkün olduğunca uzak durunuz. Çevrenizdeki kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe bırakınız ve 1 saatten fazla bir arada kalmayınız. Daha uzun süre bir arda olmanız gerektiğinde aranızda en az 2 metre mesafe bırakınız.

Özellikle küçük çocuklarla bir arada olmanızı gerektiren bir işte (öğretmen, çocuk bakıcısı, vb.)çalışıyorsanız, işinize ara veriniz.

Radyasyona duyarlı bir işte (fotoğrafçılık, RIA lab. görevlisi, vb.) çalışıyorsanız işinize ara veriniz.

Sinema, tiyatro, konser ve benzeri kalabalık mekanlara gitmeyiniz

Mümkünse başkalarının kullandığı tuvaleti kullanmayınız. Alaturka tuvalet kullanmayınız. Temizlik kurallarına dikkat ediniz ve idrarınızı oturarak yapınız. İdrarınızın etrafa sıçramasını engelleyiniz. Temizlenirken tuvalet kağıdı kullanınız. Tuvalet kağıtlarını çöpte biriktirmeyin, tuvalete atın ve tuvaleti bol su dökerek temizleyiniz.

Ellerinizi herhangi bir yere dokunmadan bol su ve sabunla yıkayınız

Lavaboyu bol su ile durulayınız.

Kullandığınız sabun, diş fırçası ve havlunuzu ayırın. İç çamaşırlarınızı ve yatak takımlarınızı diğer çamaşırlardan ayrı yıkayınız ve bol su ile durulayınız.

Kullandığınız kaşık, çatal, bıçak, tabak ve bardak gibi eşyalarınızın başkaları tarafından kullanılmasını engelleyiniz ve bol su ile ayrı olarak yıkayınız.

Eğer beklenmedik bir şekilde, diş tedavileri de dahil olmak üzere başka bir hastalık sebebiyle herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmek zorunda kalırsanız sizinle ilgilenecek personele yakın zamanda radyoaktif iyot tedavisi gördüğünüzü bildiriniz. (Tedaviyi gördüğünüz aynı hastaneye gitseniz bile bu geçerlidir.)