Prof. Dr.Nur Danişmend Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi uzmanı olarak Kadıköy Florence Nightingale Hastanesinin açıldığı günden beri görev yapmaktadır.
Dr. Danişmend İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1969 yılında mezun olmuş, önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı eğitimi görmüş, bitiminde akademik kariyer yapmak için seçilerek aynı fakültede çalışmaya devam etmiştir.

      Bu dönemde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültelerinde Çocuk Cerrahisi Branşının bulunmaması nedeniyle Çocuk Cerrahisi Üst İhtisası yapmak üzere İngiltere'ye gönderilmiştir.1975-1977 yılları arasında Dr.Danişmend, o dönemde dünyanın en iyi çocuk hastanelerinden biri olan The Hospital for Sick Children, Great Ormond Street’te Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi eğitimi almıştır.

      Cerrahpaşa'ya dönüşünde eğitimini Ankara Hacettepe Hastanesinde alan bir meslekdaşı ile birlikte İstanbul'un ilk Çocuk Cerrahisi Merkezini kurmuştur.Uzmanlık sınavını 1978'de Ankara Hacettepe Tıp Fakültesinde geçmiş,1982'de Çocuk Cerrahisi Doçenti ünvanını almıştır.
   
       1988 yılında Çocuk Cerrahisi Profesörü titrine layık görülmüş olarak göreve devam etmiş,1994 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde  Çocuk Ürolojisi  Bilim dalının kurulmasında önemli rol oynayarak uzun süre bu dalın başkanlığını  yürütmüştür.
   
        Akademik çalışmaların dışında Florence Nightingale Grubu'nun Avrupa Hastanesi, Gayrettepe Florence Nightingale ve 2007 yılından beri Kadıköy Florence Nightingale Hastanelerinde özel  ameliyatlarını yapan Dr.Danişmend, akademik görevini 2007 yılında kendi arzusu ile sonlandırarak  o dönemde yeni açılan Kadıköy Florence Nightingale Hastanesinin Çocuk Cerrahisi sorumluluğunu üstlenmiştir.
 
       Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi  branşlarının halen aktif olarak çalışan en tecrübeli bireyi olan Nur hoca  mesaisini yalnız Kadıköy Florence Nightingale Hastanesine ayırmış bulunmaktadır.


 

  • Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği
  • Türk Çocuk Ürolojisi Derneği
  • Türk Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği
  • Türk Perinatoloji Derneği
  • Türk Tabipler Birliği
  • British Association of Pediatric Surgery (BAPS)
  • European Society of Pediatric Urology
  • Asian Association of Pediatric Surgery