Prof. Dr. Mahmut ÇARİN

Prof. Dr.
Mahmut ÇARİN

İmmünoloji (Doku Tipleme)

Görev Aldığı
Hastaneler
 • Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Cemil Aslan Güder Sok. No: 8 Gayrettepe - İstanbul Haritada Göster

   1970 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji-Biyofizik Kürsüsü'ne Öğretim Üyesi Yardımcısı olarak atandı.

   1976 yılında Doktora derecesi alan Dr. Mahmut ÇARİN 1979-1981 yılları arasında Danimarka Dış İşleri Bakanlığı bursu ( DANIDA ) ile Arhus Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümü ve Arhus Comune Hospital İmmunoloji Bölümü' nde çalışmasını yürütmüştür.1982 yılında Üniversite Doçentliğine yükselen Dr.ÇARİN 1983-1984 yılları arasında Avrupa Transplantasyon Birliği (Eurotransplant) Transplantasyon İmmunolojisi Bölümünde çalışmıştır.Bu sayede Bölümün Avrupa çalışma standartlarına ulaşmasında büyük yol katedilmiştir.

   2002 yılında başkanı olduğu İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası vasıtasiyle Almanya'daki bir dönörden getirdikleri kemik iliği ile İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.B.D yetişkin Kemik İliği nakil Ünitesinde Prof.Dr.Deniz Sargın ve Prof.Dr.Sevgi Kalayoğlu Beşışık tarafından Ülkemizdeki ilk UNRELATED(Akraba dışı) nakil gerçekleştirilmiştir. 2003 yılından itibaren European Fedaration for Immunogenetics' in görevlendirmesi ile 8' inci bölge olan Balkan ülkeleri dış kalite kontrol ( Externel Proficienci Testing ) testleri sorumlusu olarak görevine devam etmektedir. 2005 yılı EFI kongresini İstanbul'da başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.1993 yılından beri her yıl Avrupa Transplantasyon Birliğinin Leiden –Hollanda! da yapılan yıllık toplantılarına muntazaman katılarak yıllık değişimleri ve gelişmeleri yerinde izlemektedir. Dr.Çarin' in 70' in üzerinde yurtiçi ve yurtdışı yayını bulunmaktadır. Dr.Çarin 2010 yılında İstanbul Tıp Fakültesinde 40. Hizmet yılını tamamlayarak 19 yıl A.B.D Başkanlığı yaparak 1.10.2010 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.

   Dr.Çarin halen Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi İmmunoloji Bölümü Doku Tiplendirme Laboratuvarı sorumlusu olarak çalışmaktadır.

   Dr.Çarin Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği Onursal Başkanıdır.Ayrıca Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Genel Sekreteridir.

   1984-1985 yılları arasında İngiltere Cambridge New Aden Brook's Copenhagen Righs Hospital ve Eurotransplant Leiden AZL Hastanelerinde Transplantasyon İmmunolojisi üzerine çalışmalarını sürdürmüştür. 1984 yılından itibaren İstanbul Tıp Fakültesi canlı böbrek nakillerinde görev almıştır.1985 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji A.B.Dalında Profesör kadrosuna atanmıştır.1986 yılından itibaren kadavra böbrek nakli için bekleme listesi oluşturmaya başlamış, 1987 yılında Prof.Dr.Uluğ ELDEGEZ ile birlikte İstanbul Tıp Fakültesinde ilk kadavra böbrek naklini gerçekleştiren ekipte yer almıştır.1988 yılında Profesörlüğe yükselmiştir.1991 yılında Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı olmuştur.Anabilim Dalı Başkanlığı ile birlikte Transplantasyon Ünitesi Doku Grubu Sorumluluğunu da yürütmüştür.1999 yılında başlayan çalışma ile Bölümü European Fedaration for Immunogenetıcs' e akredite olmuştur. Halen akreditasyon devam etmektedir.Şu anda Avrupa genelinde Akredite olan 203 laboratuvardan Türkiye' den akredite olan İlk Bölümdür.1999 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji bünyesinde ülkemizdeki ilk Kemik İliği Bankasını kurmuştur.

   2000 yılında "European Fedaration for Immunogenetics" kurumunun EFİ Akreditasyon Bölümünün inspektörü (Denetimcisi) olmuştur.

 • Videolar
 • Haberler
Bugün
 • 2000 "European Fedaration for Immunogenetics" kurumunun EFİ Akreditasyon Bölümünün inspektörü (Denetimcisi) olmuştur
 • 1999 European Fedaration for Immunogenetıcs' e akredite olmuştur. Halen akreditasyon devam etmektedir.Şu anda Avrupa genelinde Akredite olan 203 laboratuvardan Türkiye' den akredite olan İlk Bölümdür.
 • 1999 İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji bünyesinde ülkemizdeki ilk Kemik İliği Bankasını kurmuştur.
 • 1991 Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı olmuştur. Anabilim Dalı Başkanlığı ile birlikte Transplantasyon Ünitesi Doku Grubu Sorumluluğunu da yürütmüştür.
 • 1988 Profesörlüğe yükselmiştir.
 • 1987 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ilk kadavra böbrek naklini gerçekleştiren ekipte yer almıştır.
 • 1985 İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji A.B.Dalında Profesör kadrosuna atanmıştır.
 • 1984 - 1985 İngiltere Cambridge New Aden Brook's Copenhagen Righs Hospital ve Eurotransplant Leiden AZL Hastanelerinde Transplantasyon İmmunolojisi
 • 1984 İstanbul Tıp Fakültesi Canlı Böbrek Nakillerinde
 • 1964 - 1970 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi