Presbiyopi Nedir?

40 yaşından sonra her insan yakını görmede sorun yaşamaya başlar. Bu durumda pek çok kişi yakın okuma gözlüğü ya da lens kullanmak zorunda kalır. Gözlük ya da lens kullanmak istemeyenlere lazer çözüm olabilir.

Yaşın ilerlemesine bağlı göz içi merceğin esnekliği yitirmesi ve bunun sonucunda yakın görmenin bozulmasıdır.

Hangi yaşlarda başlar

40-42 yaşlarında... 60 yaşına kadar sürekli ilerler. Gözümüzün merceğini bir fotoğraf makinesinin lensine benzetebiliriz. Nasıl fotoğraf makinesi çok yakındaki bir objeye odak yapamazsa gözlerimiz de aynı şekilde odak yapamaz. Kişi okuyabilmek için yazıyı uzağa doğru götürmek zorunda kalır.

Sebepleri nelerdir?

Normalde göz mercekleriniz cisimlere doğru odaklaşabilmek için biçim değiştirir. Örneğin yakındaki bir cisme bakıyorsanız bazı kaslar kasılır ve mercekler kalınlaşır. Sonuçta cisim üzerinde doğru odaklanma olur. Fakat yaşlılıkta mercekler sertleştiği ve kaslar elastikiyetini kaybettiği için yakın cisimleri görmekte zorluk çekilir. En önemli sebep budur.

Belirtileri nelerdir?

 

 • Yakın cisimlere gözün odaklaşamaması,
 • Okumaya çalıştığınız yazıyı kolunuzun uzanabildiği en uzak seviyeye kadar uzatmak,
 • Büyük tuşlu telefonlan kullanmayı tercih etmek,
 • Bilgisayarda büyük punto kullanarak yazıp okumak,
 • Gündüz okuduğunuz gazeteyi, kitabı akşamlan okuyamamak.

   

Baş ağrısı yapar mı?

Evet, yapabilir. Baş ağrısı, gözlerde zorlanma ve yorgunluk önemli belirtilerdendir.

Presbiyopi tedavisi nasıl yapılır?

Dünyada bu konuyla ilgili uygulanan birçok tedavi yöntemi var. Hepsinin de bazı avantaj ve dezavantajları var.

Gözlükle tedavi: Bifokal gözlükler ve multifokal gözlükler kullanılır. Bu amaçla üretilmiş kontakt lensler de var.
Cerrahi: Pek çok seçenek var. Örneğin kişinin doğal lensinin çıkarılıp yerine multifokal göz içi lens konulması ya da doğal lensin çıkarılmadan göz içine ikinci bir lens yerleştirilmesi gibi. Bir başka seçenek kornea tabakaları arasına filtre sistemi (inlay metodları) konulmasıdır. Sık başvurulan yöntemlerden biri de lazer ablasyondur. Şu an presbiyopi tedavisi için tüm dünyada göz içi mercek operasyondan ve lazer tedavileri başarıyla uygulanıyor.

Lazerablasyon nasıl yapılır?

 

 • Lazerle göz kusurunun giderilmesi işlemi, gözün en dışında bulunan ve kornea dediğimiz şeffaf kısmın uyuşturulmasıyla başlar.
 • Uyuşturma için 1-2 damla ilaç yeter. Böylece hastanın tedavi sırasında ağrı çekmesi önlenmiş olur.
 • Bir cihaz yardımıyla şeffaf tabakadan ince bir kat kaldırılır.
 • Lazer ışını kaldırılan kapağın altındaki tabakaya uygulanır.
 • Kat yerine oturtulur ve işlem sonlanmış olur.

   

Lazer tedavisi ne kadar sürüyor?

Lazer ablasyon tedavisi her bir göz için 2-3 dakika sürüyor. Hastanede yatmak gerekmiyor. İşlemden sonra hasta kontrolden geçirilerek gözü açık olarak evine gönderiliyor.

Ağrı sızı olur mu?

Tedaviden sonra hastada 5-6 saat kadar bulanık görme, batma, gözde sulanma ve hafif derecede ağrı olabiliyor. Bu yüzden operasyon günü ve gecesi hastaların uyuması tavsiye ediliyor. Operasyon sonrası birinci gün hastalar normal yaşamına dönebiliyor.

Lazerablasyonun avantajları nelerdir?

Göz içine girilmeden yapılır. Dolayısıyla enfeksiyon riski göz içi lensin çıkarıldığı operasyonlara göre son derece düşüktür.

Tedaviye rağmen sorun tekrarlar mı?

Lazer ablasyondan sonra numarada çok az miktarda bir geri dönüş yaşanır. Kornea tabakasında oluşturulan değişiklikten dolayı sorun tekrarlamaz.

Lazerablasyon kimlere uygulanmaz?

 

 • Doğumsal veya genetik kornea hastalığı olanlara,
 • Gebeler ve emziren annelere,
 • Aktif göz enfeksiyonu geçirenlere,
 • Romatizmal hastalıkları olanlara ve kum göz sendromu olanlara.

   

INLAY Yöntemi nedir?

Ortası delik çok ince bir disk kornea katlarının arasına yerleştirilir. Bu sayede gözün odak derinliği artar, hasta doğal yolla yakın mesafeyi görür.

Multifokal lens nedir?

Gözün doğal lensi alınıp yerine çok odaklı (yakın+orta+ uzak) lens takılır. Bu daha çok yaşlı hastalarda tercih edilir. Bu arada doğal lensin alınmadığı icl tedavisi de var. Bu yöntemde göz içine ikinci bir lens konularak presbiyopi tedavi edilir.

Göz içi lens değişimi nasıl yapılıyor?

Bu yöntemin uygulanabilmesi için hastada katarakt olması lazım. Ameliyatla hastanın bulanıklaşmış lensi çıkarılıp yerine yapay lens konuluyor. Hasta hem kataraktından hem de uzak veya yakın görme sorunundan kurtuluyor. Yaklaşık 10-15 dakikada tamamlanıyor.