PET-MR Nedir?

Çağımızın en korkulan hastalıklarının başında gelen kanserin tedavisinde erken tanı, tedavinin başarı oranını artırmada büyük önem taşıyor.

PET MR

 
Günümüz dünyasındaki en yaygın hastalıkların başında gelen, çok fazla türü olan ve hastaların sağlığı açısından yüksek risk oluşturan kanser hastalığının birçok türü vardır. Bu kanser türlerinin her biri için farklı tedaviler uygulanır. Ancak kanser tedavisinin başarılı olabilmesinin en önemli ön koşulu erken tanı ve tedavidir. Son zamanlarda çok yaygın olan beyin tümörleri ile Alzheimer hastalıklarının tanı ve tedavisi için birçok yeni teknoloji geliştirilmiştir. Bu teknolojiler daha doğru teşhislerin yapılması ile tedavi oranlarının artmasını sağlamıştır. Tüm bunlar göz önüne alındığında son zamanlarda MR ve PET yönteminin birleşimiyle oluşan PET MR, kanserin tanı ve tedavisinde çok önemli bir yere gelmiştir.

Kanser hastalığı günümüz dünyasında çok yaygın olduğu için tıp çalışmaları kanser üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmaların sonucu olarak da birçok tedavi yöntemi ve yeni teknoloji ortaya çıkmıştır. Birçok kanser türünün tanısı ve tedavisi için kullanılan en yaygın teknolojilerin başında PET MR gelir. PET MR ileri düzey bir görüntüleme teknolojisidir ve iki farklı tıbbi yöntemin bir arada kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Bu ileri düzey görüntüleme tekniği ile vücudun tamamı taranır ve yüksek çözünürlükte anatomik detayların dökümü alınır. Tüm bu görüntüleme yöntemleri tek seansta yapılır ve vücudun metabolik ve anatomik tüm bilgileri elde edilir.

PET MR Nedir?

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) vücudun tüm dokularını, organlarını ve yapılarını görüntülemek; taramak amacıyla kullanılır. Birçok hastalığın tanısı için MR görüntüleme uzun yıllardır kullanılan bir teknolojidir. Pozitron Emisyon Tomografi yani PET ise insan vücudunun organlarının ve dokularının fonksiyonlarının ölçümünün yapılmasına yarayan tıbbi bir teknolojidir. PET MR teknolojisi ise iki ayrı tıbbi tekniğin birleştirilmesi ile meydana gelmiş, ileri düzey vücut tarama ve görüntüleme teknolojisidir. Bu tarama ve görüntüleme teknolojisi tüm kanser türlerinin tanısı için kullanılmaktadır.

PET MR, MR cihazının içerisine yerleştirilen PET dedektörlerinin MR ile PET görüntülerinin tamamının yakalamasını sağlayan ileri teknoloji tıbbi bir cihazdır. Bu taramanın yapılmasındaki en önemli amaç insan vücudunda herhangi bir kanserli hücre olup olmadığının tespit edilmesidir. Görüntüleme sonucunda hastanın vücudunun hangi noktalarında kanserli hücrenin olduğu tespit edilir. Bunun yanında kanserli hücrelerin vücudun neresine yayıldığı ve durumunun ne olduğu hakkında da kesin bilgi edinilir. Ayrıca kanserin yayılma durumunun, hangi bölgelerden ilerlediğinin bilgisi de görüntüleme sonucunda ortaya çıkar. Böylece kanserin türü hakkında kesin bir tanı koyulmuş olur.

Erken ve kesin tanıdan sonra kanserin türüne uygun olarak vakit kaybetmeden tedaviye başlanır. Kanser hastalıklarının tedavisine erken başlandığı takdirde başarılı sonuçların elde edilme olasılığı yükselir.

PET MR Nasıl Uygulanır?

PET MR işlemi uygulanırken hastaya radyoaktif bir madde enjekte edilir. Birçok hasta vücuda verilen bu radyoaktif maddenin çok zararlı olduğunu düşünür. Ancak verilen bu madde miktarı azdır, kısa süreli olarak herhangi zararlı bir etki yapmayacak derecede vücuda verilir. Bu yönüyle normal PET uygulamalarından daha az zararlıdır. PET MR taramasına başlamadan önce hastaya damardan radyoaktif sıvı enjekte edilir. Bu işlem çok kısa sürer. Verilen sıvının içeriğinde radyoaktif işaretlenmiş moleküller yer alır. Bu sıvı enjektesinden sonra hasta, kurşun madde ile yalıtılmış bekleme odasında yarım saat dinlendirilir. Bu beklemenin amacı, damardan verilen radyoaktif sıvının tüm vücuda yayılmasıdır. Bekleme sonrasında görüntülemesi ve taraması yapılacak olan hastanın cihaza alınması sağlanır. PET MR taraması bu cihazda yaklaşık olarak 20 dakika boyunca devam eder. Ayrıntılı ve yüksek çözünürlüklü olarak elde edilen görüntüler, işlemin tamamlanmasının ardından ilgili uzmanlar tarafından incelenir. İncelemenin ardından kanserli hücrenin vücudun neresine yayıldığı, hangi noktadan vücuda yayılmaya başladığı ve tümörlerin vücudun neresinde oluştuğu tespit edilir.

Son değerlendirme ile kanserin türü ve ne kadar süre önce oluştuğunun tespiti yapılır. Bu tespitin ardından kanser türüne göre tedavi yöntemi belirlenir ve vakit kaybedilmeden kanser tedavisine başlanır. Kanserin bu şekilde erken teşhis edilmesi ve tedaviye erken başlanması hastanın iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Erken başlanan kanser tedavilerinin başarılı olma ihtimali daha yüksektir.

PET MR Uygulamasından Önce Nelere Dikkat Edilir?

Hastaların PET MR taramasına girmeden önce görüntülemenin ve taramanın daha başarılı olması için uymaları gereken birtakım kurallar vardır. Hastaların tarama işleminin 24 saat öncesinden itibaren yorucu aktivitelerden ve egzersizlerden kaçınması gerekir. Bununla birlikte taramaya 6 saat kala herhangi bir besin tüketimi gerçekleştirmemesi gerekir. Bunun nedeni kan şekerinin normal düzeyde olmasının sağlanmasının gerekmesidir. Kan şekeri değerlerinin yüksek ya da alçak olması tarama sonuçlarını etkiler. Hastanın psikolojik olarak da taramaya hazır olması gerekir.

Tüm işlemler ortalama 40-45 dakika sürer. Bu süre boyunca hastanın herhangi bir durumdan şikâyet etmemesi önemlidir. Bazı hastaların kapalı ortamlardan veya enjeksiyondan korkması gibi durumlara rastlanır. Tüm bu durumlar taramanın sonucunu etkiler ve sağlıklı bir görüntülenme elde edilmesinin önüne geçer. Eğer hastaların kapalı ortamlara girme ile ilgili psikolojik sorunlara varsa bunu taramadan önce uzmana bildirmesi gerekir. Böylece gerekli önlemler alınarak daha sağlıklı bir tarama işlemi gerçekleştirilebilir.

PET MR Neden Kullanılmalıdır?

PET tıbbi tarama teknolojisi uzun yıllardır uygulanılan bir görüntüleme yöntemidir. Moleküler düzeyde, insan vücudunun doku bilgilerinin edinilebilmesi için oldukça yararlı bir tekniktir. Birçok hastalığın tanısı amacıyla PET tarama yöntemi kullanılır. Özellikle kanser hastalıklarının evrelerinin ve tedavinin hangi aşamada olduğunun tespiti açısından oldukça avantajlıdır. Ancak insan vücudunun ayrıntılarını görmek ve anatomik yapısı hakkında bilgi almak için daha etkili yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu yöntemlerin en başında PET MR gelir. Diğer PET taramalarının kısıtlı kaldığı, yetersiz görüldüğü ve gerekli bilgiyi sağlayamadığı durumlarda bu yöntemden faydalanılır. Normal PET taramalarında hastalar oldukça yüksek radyoaktif madde ve radyasyona maruz kalırlar.

Ancak PET MR tarama yönteminde kullanılan radyoaktif madde oldukça zararsızdır ve radyasyona maruz kalınmadan taramanın gerçekleştirilmesi sağlanır. Ayrıca tek bir tarama ile daha iyi bir tarama ve görüntü sağlandığı için PET MR oldukça faydalı bir görüntüleme yöntemidir. Radyasyon çocuklarda daha ciddi etkilere yol açabildiğinden PET MR çocuklarda da yaygın olarak kullanılabilecek bir görüntüleme tekniğidir.

PET MR Yönteminin Onkolojik Faydaları Nelerdir?

PET MR tarama yöntemi onkoloji alanında yoğun ve yaygın olarak kullanılır. Özellikle hastaların hangi kanser hastalığını taşıdığının tespiti için bu tarama yönteminin yeri oldukça önemlidir. Kanserin teşhisinden sonra uygun tedavinin uygulanabilmesi için kanserin hangi evrede olduğunun da bilinmesi gerekir. Böylece kanserin evresine göre uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedavide başarı oranı arttırılır. PET MR tarama sonuçları 3 boyutludur ve vücudun anatomik olarak yüksek çözünürlükte görüntülenmesine olanak verir. Böylece tümörün hangi organ etrafında ne yoğunlukta olduğu kolayca tespit edilir. Tek tarama ile gereken bütün tanılar konulabilir ve gerekli tedavilere hızlı bir şekilde başlanabilir.

Tedaviler tümörün olduğu bölgede yoğunlaştırılır ve hastanın iyileşme ihtimali yükselir. Yani onkoloji hastalıklarının tedavi başarı oranları arttırılmış olunur. Bu nedenle PET MR tarama yöntemi onkoloji hastalarının daha çabuk iyileşmelerine ve daha sağlıklı bir ömür sürmelerine olanak sağlar.

PET MR ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
PET-MR Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz