Periodontal hastalıklar ve diş hassasiyeti

Dişlerin çevre dokuları ile ilgilenen bilim dalına 'periodontoloji', bu dokuların çeşitli sebeplerle oluşan hastalıklarına da ‘periodontal hastalıklar’ denir.

Periodontal hastalıkların en basiti, ‘gingivitis’ denen dişeti iltihabıdır. Bu hastalığın günlük yaşantıdaki ilk belirtileri ise, fırçalarken veya kendiliğinden oluşan dişeti kanamalarıdır.

Fırçalarken dişlerim kanıyor, ne yapmalıyım?

Dişlerimizi fırçalarken kanama olması, dişeti iltihabının ilk belirtilerindendir ve mutlaka dişhekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bazı durumlarda yanlış fırçalamaya bağlı olarak ta dişetlerinde kanama görülebilir.

Sonuç olarak, dişeti iltihabının tedavisi ve doğru fırçalama tekniğinin öğrenilmesi için diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Tedavi edilmeyen basit bir dişeti iltihabı, ilerleyerek; derin dokuları da kapsayan; dişeti çekilmesiyle başlayıp, dişlerin sallanarak kaybedilmesine kadar ilerleyebilen, ‘periodontitis’ dediğimiz, çok ciddi dişeti hastalıklarına sebep olabilir.

Neden düzenli diş kontrolü yaptırmalıyım?

Dişlerin üzerinde biriken plak ve gıda artıkları, uzun vadede tükrüğün de etkisiyle diştaşına dönüşürler. Diştaşı oluşumu; günlük ağız hijyeni, beslenme alışkanlığı, tükrük yapısı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişse de, her insan da mutlaka görülür.

Diştaşlarının mevcut olduğu bir diş yüzeyinde, ne kadar fırçalasak ta, tam olarak hijyen sağlamak imkansızdır.

Diş taşlarının düzenli olarak temizlenmesi, dişlerimizi fırçaladığımızda maksimum temizliği sağlamamamıza yardımcı olur.

Hem dişetlerinde oluşabilecek herhangi bir hastalığın erken teşhisi, hem de dişlerde görülebilecek bir çürük tehlikesinin erkenden önleminin alınması için, ‘düzenli dişhekimi kontrolü’ çok önemlidir.

Unutmayınız ki, kaybedilen dokular asla yerine gelmez!

Diş ve çevre dokulardaki harabiyet ne kadar erken önlenebilirse, elimizde o kadar fazla sağlıklı doku kalacaktır.

Dişeti çekilmesi nedir ve tedavisi nasıl yapılır?

Uzun süre tedavi edilmeyen basit dişeti iltihabının ilerlemesi sonucu, dişi çevreleyen dişetinde çekilmeler başlar. Dişeti çekilmesi, aynı zamanda dişin destek dokusunun da azalması anlamına gelir.

Dişetlerinizde kanama veya çekilme belirtisi bulunuyorsa, hemen diş hekiminize başvurup, detaylı bir diş taşı temizliği ve ağız hijyeni eğitimi uygulamanız gerekmektedir.

İleri derecede dişeti çekilmesi veya dişlerinde sallanma başlamış olan hastalarda, dişeti ameliyatlarına kadar uzanabilen, ileri tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Unutmayınız ki, dişeti hastalıklarının birçok farklı şekli ve derecesi vardır. Diş hekiminiz, doğru teşhisle, doğru tedaviyi uygulayacak; sizleri, ‘günlük ağız hijyeni uygulama’ konusunda bilgilendirecektir.

Diş hassasiyeti nedir ve nasıl oluşur?

Dişlerin, koruyucu mine tabakalarının; çeşitli sebeplerden dolayı aşınması veya geçirgenliğinin artması sonucu; soğuk ve sıcak etkenlere karşı hassas duruma gelmesi, ‘diş hassasiyeti’ olarak adlandırılır.

Kötü alışkanlıklar (pipo, tırnak yeme, vb.), diş sıkma veya gıcırdatma, reflüye bağlı asit erozyonu, yanlış fırçalama, başta olmak üzere; çeşitli sebeplerle minesi aşınmış olan dişlerde, özellikle soğuğa karşı duyarlılığın artmasıyla anlaşılır.

Soğuk ve sıcak hassasiyetinin, çürük vb. başka bir durumdan kaynaklanmadığına emin olunmalıdır.

Diş hassasiyetinin tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle soğuk etkenlere karşı aşırı tepki veren hassas dişlerin tedavisinde, hassasiyetin derecesine ve mine defektenin derecesine göre, değişik tedavi yöntemleri mevcuttur.

Detaylı bir klinik incelemeden sonra; flor uygulama işlemi, hassasiyet giderici kimyasal ajanların dişlere uygulanması, estetik kompozit restorasyonlarla tedavi veya dişlerin kuronlanmasına kadar uzanan tedavi yöntemlerinden, hekiminiz sizin için en uygun olanını uygulayacaktır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz