Pelvik Taban Rehabilitasyonu

Pelvik taban kas rehabilitasyonu

İdrara kaçırma problemi 5 yaş civarındaki çocukların %15-20’sinde; 12 yaş civarındaki çocukların ise yaklaşık %3’ünde görülüyor. Gündüz idrar kaçırma, kız çocuklarında erkek çocuklara oranla iki kat daha yaygın olup 5 - 12 yaş aralığındaki çocukların yaklaşık %8-10’unu etkiliyor. Gece idrar kaçırma şikayetine erkek çocuklarında daha fazla rastlanıyor.
Aileler, çoğunlukla idrar kaçırma ve kaka kaçırma şikayetinin nedenlerini psikolojik veya genetik kökenli olduğunu düşünerek zamanla geçeceğine inanıyor. Bu durum altta yatan nedenin tanısında ve tedavide gecikmeye yol açabiliyor.

Çocuklarda idrar-kaka kaçırma psikolojik mi?

Yapılan çalışmalar bu durumun %10’unun psikolojik, geriye kalan %90’lık kısmının ise fizyolojik problemlerden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Çocuğun sosyal hayatında olumsuz etkileri olan bu durumu pelvik taban kaslarındaki güçsüzlüğü rehabilite ederek aşmak mümkün; üstelik çocuklar için ağrısız ve hatta eğlenceli hale getirilmiş seanslarla başarı sağlanabiliyor.

Pelvik taban kas rehabilitasyonu nedir?

İşlevleri bozulan pelvik taban kaslarının yeniden güçlendirilmesi anlamına gelen “pelvik taban kas rehabilitasyonu”, ailelerin çocuğun yaşına göre “normal” kabul ettikleri ama bir dizi karmaşık probleme hazırlayıcı olan idrar ve kaka kaçırma/tutamamanın düzeltilebilmesini sağlıyor.
Pelvik taban kas rehabilitasyonu sayesinde; mesaneyi ve bağırsağı doğru şekilde boşaltma, doğru şekilde çiş ve kaka tutma teknikleri çocuklara öğretilebiliyor. Bunun için hem bu bölgenin fizyolojisini ve girişimsiz tedavi yöntemlerini bilen hem de çocuklarla çalışmada deneyimli uzmanlar gerekiyor.

Erişkin Fizyoterapistler çocuklara yardımcı olabilir mi?

Çocuk pelvik taban fizyoterapisi,  Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’ den mezun olduktan sonra özel ilgi ve daha fazla çalışma, eğitim, uygulama gerektiren bir uzmanlık alanıdır. 
Bir çocuk pelvik taban fizyoterapisti, bütüncül fizik tedavi yaklaşımı çerçevesinde, pelvik taban kaslarında fonksiyon bozukluğu tanıları olan çocukların değerlendirilmesinde ve tedavisinde ileri düzey yetkinliklere sahiptir.

Pelvik taban rehabilitasyonu hangi hastalıklarda uygulanabilir?

 • Gündüz idrar kaçırma
 • Gece idrar kaçırma (Enürezis - Yatak ıslatma)
 • Kabızlık
 • Kaka kaçırma
 • Sık idrara gitme – sık sık sıkışma belirtileri
 • Vezikoüreteral reflü (İdrarın böbreğe geri akışı)
 • Tekrarlı idrar yolu enfeksiyonu
 • Pelvik ağrı
 • Aşırı aktif mesane
 • Az aktif mesane
 • Giggle (Kıkırdama) inkontinansı
 • Nörojen mesane
 • Anorektal malformasyonlar

Neden biz?

Çocuklardaki bu şikayetlerin temelinde pelvik taban kaslarının fonksiyonunun bozulması yattığı için yapılan ilaç tedavileri ve cerrahi girişimler bir yere kadar etkili olabilir. Medikal tedavi, mevcutta bulunan şikayetleri kısa vadede iyileştirebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu uygulamalar kalıcı çözüm olmamakla birlikte pelvik taban kaslarındaki bozulan işleyiş mekanizmasını da tedavi etmemektedir. Bu nedenle, çocukların yaşadığı birçok mesane- bağırsak problemi bir süre sonra tekrar ederek,  çocukları ve aileleri kısır döngüye sokmaktadır.
Çocuk üroloji uzmanı ve pelvik taban fizyoterapistlerinden oluşan deneyimli bir ekiple dünyada oldukça yeni bir yaklaşım olan multidisipliner (farklı tıp dallarının katkıda bulunduğu) hizmet sağlıyoruz. 
İstanbul’da bu çocuklara yönelik kurulmuş ilk özel birim olarak çocuklarımız için özel olarak tasarlanmış tedavi odalarımızda pelvik taban rehabilitasyonu için özel kullanılan cihazlarımız ve materyallerimiz bulunmaktadır. Başvuran 4-18 yaş arası tüm çocuklarımıza olabildiğince ilaçsız ve kalıcı tedavi şansı veriyoruz.
Unutmayalım ki; bu çocuklarımıza iyi bir inceleme, erken tanı ve uygun tedavi ile yardım edilmesi mümkündür. Ailelerin de bu bilinçle çocuklarına koşulsuz destek vermesi sorunun daha hızlı ve kolay çözülmesine yardımcı olmaktadır.