Pap Smear Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Pap Smear Testi, kadın ölümleri arasında en önemli nedenler arasında yer alan rahim ağzı kanserinin teşhisinde yaygın olarak kullanılan, etkili ve oldukça basit bir testtir. Pap Smear Testi, henüz oluşum aşamasındaki kanseröz lezyonların teşhisini sağlayabildiği için, tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına büyük katkı sağlar.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Kadınlarda dünya genelinde en sık görülen ikinci kanser türü rahim ağzı (serviks) kanseri, önlenebilir olmasına rağmen, en fazla ölüme neden olan jinekolojik kanser türü olarak dikkat çekmektedir. Her yıl 500.000 kadın, rahim ağzı kanserine yakalanmaktadır. 

Özellikle az gelişmiş ülkelerde yaygın olarak görülen rahim ağzı kanseri, birden fazla cinsel partner, erken yaşta başlayan cinsel ilişkiler, HPV enfeksiyonu, sigara kullanımı gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. 

HPV aşısı, erken yaşta cinsel ilişkiden kaçınma ve sık partner değiştirme, sigara kullanımını sonlandırma ya da cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanma gibi çeşitli yöntemler rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlasa da, hastalığın erken teşhisi ve tedavisi için Pap Smear Testi uygulaması her kadın tarafından mutlaka yaptırılmalıdır.

Pap Smear Testi Ne Zaman Yapılır?

Oldukça basit ve hiçbir ağrıya neden olmayan Pap Smear Testi, ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra ya da 21 yaşından sonra yapılmalıdır. 
30 yaşından küçük kadınlara yılda 1 defa yapılması uygun olan Pap Smear Testi, 30 yaşından büyük kadınlara ise 3 defa ardışık olarak yapılmalıdır.

Pap Smear Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son adet başlangıcından 10-20 gün geçmiş olması gerekir.
Test öncesindeki 48 saat içerisinde cinsel ilişkiye girilmemiş olması gerekir.
Vajinanın temizlenmemesi gerekir.
Vajinaya, test öncesinde herhangi bir ilaç ya da krem sürülmemesi gerekir.
Herhangi bir genital enfeksiyon varsa, test öncesinde tedavisinin tamamlanması gerekir.

Pap Smear Testi Nasıl Yapılır?

Rahim ağzına yerleştirilen bir muayene aleti ile rahim ağzının görülmesi sağlanır. 
Ardından, küçük bir fırça ile rahim ağzından hücre örneği alınır. 
Alınan bu örnekler, cam yüzey üzerine yayılır. 
Mikroskop altında, bir patolog tarafından bu hücreler incelenir ve gelişimlerinin normal olup olmadığına bakılır.

Smear Testinin Gerekli Olmadığı Kişiler

İyi huylu nedenlerle total histerektomi geçiren kadınlar
Rahim ağzı lezyonu olan fakat ardışık şekilde 3 testte negatif sonuç almış olan ve total histerektomik geçiren kadınlar
70 yaş üstü olan ve son 10 yılda 3 Smear Testi negatif sonuçlanmış olan kadınlar.

Smear Testi Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Smear Testi 2 farklı şekilde değerlendirilir. Bunlardan ilki, testin negatif sonuçlanmasıdır. Testin negatif çıkması sonucunda, hiçbir anormallik olmadığı sonucuna varılır. Test sonucunda anormalliğe rastlanması durumunda ise enfeksiyon tedavisi, durumun yakın takibi ya da biyopsi gibi yöntemler uygulanabilir.

Pap Smear Testi Her Zaman Doğru Sonuç Verir Mi?

Maalesef, her test gibi Smear Testi de yanılma payına sahiptir. Ancak Smear Testi’ni düzenli şekilde tekrarlamak, yanılma payını azaltacaktır.

HPV Aşısı Yapılmış Kadınların Teste İhtiyacı Var mıdır?

HPV aşısı her HPV türüne karşı koruma sağlamaz. Bazı HPV türleri karşısında aşının etkisi yoktur ve bu nedenle de HPV aşısı yapılmış kadınların da Smear Testi yaptırması doğru olur.

Rahim ağzı kanseri, Pap Smear Testi ve jinekolojik kanser türleri ile ilgili merak ettiklerinizi Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman hekimlerine danışabilir, ihtiyacınız olan bilgileri alabilirsiniz. Bize ulaşmak için, web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0 436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.