Pankreas Nakli Sonrası Süreç

Pankreas naklinden sonra ne zaman taburcu olunur?

Genellikle  7-10 gün içinde hastalarımızı taburcu etmekteyiz.

Pankreas nakli ameliyatından ne kadar sonra kan şekeri normale döner?

Pankreas naklinde operasyon esnasında ya da takip eden saatlerde kan şekeri düşmeye başlar. Hasta birkaç gün içinde tamamen normal kan şekeri düzeylerine sahip olur. 

Pankreas nakli sonrası ilaç kullanılacak mı?

Pankreas naklinden sonra organ reddini önlemek için immünsupressör (bağışıklık sistemini baskılayıcı) ilaçların kullanımı söz konusudur. Bu ilaçların dozları zamanla düşürülmektedir.

Pankreas naklinden sonra diyabet için uygulanan diyete devam edilir mi?

Hayır. Artık yeni pankreasınızdan yeterli insülin salgılanmakta. Bu nedenle kan şekerinizi kontrol altında tutmanızı sağlayacak özel diyetleri yapmanıza gerek olmamaktadır. Ancak bununla birlikte sağlıklı yaşam için genel önerileri dikkate almanız tavsiye edilir.

Pankreas nakli sonrası ne zaman çalışma hayatına geri dönülebilir?

Her şey yolunda giderse operasyondan yaklaşık 3 ay sonra tekrar çalışmaya başlayabilirsiniz.
 

Pankreas naklinden sonra çocuk sahibi olunabilir mi?

Tam olarak iyileştikten sonra altta yatan başka bir hastalık yoksa çocuk sahibi olmanıza engel bir durum yoktur. Ancak doğru zamanı belirlemek için doktorunuza danışmanız önerilmektedir. (Kadınlara, genellikle operasyondan en az 1 sene sonra gebeliği düşünmelerini tavsiye ediyoruz) 

Pankreas nakli olduktan sonra ne sıklıkta kontrole gelmek gerekir?

İlk kontrolden sonra, haftada iki kez biyokimya tetkikleriniz için hastanemize gelmeniz gerekmektedir.  Hastanemize gelip tetkik yaptırma sıklığınız daha sonra, haftada bir , 15 bir ve ayda bir gibi azalarak devam edecektir.